© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

  • Home
  • Przemysł
  • Jaka jest różnica między regeneracją a naprawą pompy?

Jaka jest różnica między regeneracją a naprawą pompy?

pompa
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Pompa to nieodzowny komponent różnego rodzaju instalacji zamontowanych w budynkach mieszkalnych, maszyn wykorzystywanych w zakładach produkcyjnych oraz gospodarstwach rolnych, czy układów smarowania obecnych w pojazdach z silnikami spalinowymi. Ciągła eksploatacja pompy sprawia, że z czasem może ona ulec awarii, co wymaga podjęcia określonych działań. W jakich okolicznościach warto dokonać regeneracji pompy, a kiedy lepiej zdecydować się na jej naprawę i czym różnią się obydwie czynności - o tym mowa w dalszej części tekstu.

Na czym polega naprawa pompy?

W języku potocznym terminy naprawa i regeneracja stosowane są najczęściej zamiennie. W praktyce jednak odnoszą się do dwóch różnych działań. Zacznijmy więc od wyjaśnienia tego pierwszego pojęcia. Celem naprawy urządzenia jest doprowadzenie do jego pełnej wydajności poprzez wyeliminowanie usterki zakłócającej jego pracę. Czynności naprawcze sprowadzają się do odpowiedniego wyregulowania lub wymiany uszkodzonej części, bez identyfikacji źródła zaistniałej awarii. Elementy nie mające bezpośredniego związku z defektem nie podlegają reperacji. Naprawa takiej pompy nie wpływa jednak na jej dłuższą żywotność, co jest charakterystyczne dla procesu regeneracji.

Regeneracja pomp jako działanie kompleksowe

Zabieg regeneracji ma dużo szerszy wymiar. Jego zadaniem jest przywrócenie wszystkim podzespołom pompy cech fizycznych i właściwości mechanicznych odpowiednich dla nowego urządzenia. Dzięki temu urządzenie zyskuje dłuższą żywotność. Regeneracja pompy jest działaniem kompleksowym. Polega na demontażu zepsutego komponentu na czynniki pierwsze, ocenie użyteczności poszczególnych części składowych oraz ponownym jego złożeniu z zastosowaniem odnowionych lub wymienionych elementów eksploatacyjnych. Te części, które wykazują całkowitą bezawaryjność nie podlegają rozmontowaniu. W procesie regeneracji chodzi o ustalenie przyczyn awarii i kompleksowe ich usunięcie.

Co lepsze: naprawa czy regeneracja?

Zastanawiając się nad wyborem jednej z powyższych opcji powinniśmy wziąć pod uwagę głównie dwa czynniki. Pierwszy to środki finansowe jakie zamierzamy w tym celu przeznaczyć. Drugą determinantą jest zakładany czas funkcjonowania pompy po jej serwisowaniu. Jeśli chcemy w miarę szybko pozbyć się usterki, nie nadwyrężając przy tym zbytnio naszego budżetu, najlepszym wyjściem będzie naprawa. Autem takiego rozwiązania są bowiem relatywnie niskie koszty i krótki czas realizacji usługi, co wiąże się z wąskim zakresem wykonywanych działań. Jeżeli natomiast planujemy aby zepsuta pompa działała jeszcze przez kilka lat, warto zdecydować się na jej regenerację. Wykwalifikowany serwisant przeprowadzi wówczas dokładną analizę stanu urządzenia, dokonując jego odnowienia.

Komu zlecić naprawę lub regenerację pompy?

Wykonywaniem napraw i regeneracji różnego rodzaju pomp zajmują się wyspecjalizowane firmy. Oferują one serwis pomp zarówno w czasie obowiązywania gwarancji, jak i po jej upływie. Poszukując wykonawcy należy pamiętać o takich kwestiach, jak:

  • posiadanie przez niego stosownych certyfikatów na montowane części zamienne;
  • okres prowadzonej przez firmę działalności, co przekłada się doświadczenie w branży;
  • dysponowanie odpowiednio wyposażonym zapleczem technicznym z szerokim asortymentem części zamiennych.

Pomocne mogą okazać się również zamieszczone w sieci opinie wystawione przez dotychczasowych klientów. Profesjonalna firma to jednak przede wszystkim zespół specjalistów posiadających wiedzę i umiejętności potrzebne do przeprowadzenia naprawy lub regeneracji pompy.

Tekst sponsorowany: Serwis pomp - https://wirpomp.pl/serwis

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry