Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Na czym polegają badania nieniszczące?

badania nieniszczące
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Badania nieniszczące to doskonały sposób na ocenę różnych materiałów i struktur pod kątem ich właściwości oraz jakości. Metody podczas nich stosowane nie wpływają jednak na naruszenie przedmiotów ani ich przydatność. Wśród tego typu badań wyróżnić można kilka metod o różnym zakresie i sposobach wykonania. Na czym polegają tego typu procedury?

Badania nieniszczące – charakterystyka

Badania nieniszczące (z ang. NDT – Non-Destructive Testing) to różne metody diagnostyczne, służące przeprowadzaniu kontroli. Pozwalają na uzyskanie szczegółowych informacji o stanie obiektu lub materiału oraz innych kluczowych właściwościach. Czynności te nie naruszają konstrukcji ani nie wpływają na przydatność czy eksploatację badanych obiektów. Dzięki tego typu testom możliwe jest wykrycie wad i ubytków materiału, zmian korozyjnych i związanych z erozją.

Badania NDT znajdują zastosowanie w ocenie jakość produkcji i określeniu stanu technicznego danego materiału lub przedmiotu. To istotne procedury dla obniżania ryzyka uszkodzeń lub awarii, zwłaszcza w materiałach i strukturach, w przypadku których ważna jest niezawodność i stan idealny. Profesjonalnym wykonywaniem pomiarów w ramach badań nieniszczących zajmuje się laboratorium badawcze Palab.

Rodzaje badań nieniszczących

Wśród badań nieniszczących wyróżnić można metodę wizualną (VT), powierzchniowe: penetracyjną (PT), magnetyczno-proszkową (MT), prądów wirowych (ET) oraz zaawansowane – objętościowe: radiograficzną (RT) oraz ultradźwiękową (UT). Najpopularniejszą i najtańszą metodą jest procedura wizualna, polegająca na dokładnych oględzinach danego produktu na etapie produkcyjnym i tuż po jego zakończeniu. Metody powierzchniowe natomiast wykorzystują właściwości wnikania cieczy lub prądu w strefie oddziaływania sondy. Dzięki nim możliwe jest wykrycie porowatości, szczelin, przerw w materiale, pęknięć zmęczeniowych i szlifierskich czy wżerów, również pod powierzchnią danego materiału.

Najdokładniejszą metodą są badania nieniszczące radiograficzne i ultradźwiękowe, które wykrywają wszelkie nieciągłości i usterki wewnętrzne dzięki wykorzystaniu fali ultradźwiękowej. Ten rodzaj badań najczęściej wykorzystuje się podczas kontroli wyrobów metalowych, także o znacznych grubościach. Zastosowanie ultradźwięków jest bezpieczne nie tylko dla badanych przedmiotów, ale również osób przeprowadzających procedurę. Pozwala wykryć wszelkie pęknięcia, pęcherze, wtrącenia, przyklejenia i niezgodności płaskie.