Aby roboty przemysłowe mogły jak najlepiej pełnić swoje funkcje i wykonywać powierzone im zadania, muszą zostać odpowiednio zaprogramowane. Programowanie dla przemysłu robotów wymaga posiadania sporego doświadczenia, a także specjalistycznej wiedzy na temat konkretnych maszyn. Właściwa optymalizacja oprogramowania robotów przemysłowych sprawia, że pracują one nie tylko skuteczniej, ale również wydajniej. Poznaj metody programowania online i offline.
Szybki rozwój przemysłu nie byłby możliwy bez kompleksowej i powszechnej robotyzacji procesów produkcyjnych. Zautomatyzowane urządzenia przemysłowe zapewniają większą wydajność produkcji, a także wysoką precyzję, niezawodność oraz najwyższą jakość produktu końcowego. Jednak do wykonania tych celów i sprostania zmiennym warunkom środowiska pracy niezbędne jest ich właściwe zaprogramowanie. W przeciwnym razie przedsiębiorcy grożą długie i kosztowne przestoje produkcyjne.
Metody programowania
Programowanie dla przemysłu można w zasadzie podzielić na dwie podstawowe metody, które różnią się między sobą przede wszystkim tym, czy w fazie programowania konieczna jest obecność robota czy też. Chodzi tu przede wszystkim o programowanie konwersacyjne, czyli online (określane również jako nietekstowe) oraz programowanie offline, czyli z użyciem komputerowych edytorów tekstowych lub programów graficznych. Istnieje także metoda hybrydową, która stanowi połączenie obu powyższych technik programowania.
Metody online
Metody nietekstowe to pierwotne programowanie dla przemysłu ACaRS urządzeń, które polega na "pokazywaniu" przez operatora robotowi konkretnego ruchu, który ten zapamiętuje i następnie jest w stanie odtworzyć. Możemy w tym przypadku mówić o programowaniu ręcznym oraz o programowaniu przez nauczanie (najczęściej wykorzystywane do programowania określonych czynności). Programowanie nietekstowe może być realizowany trzema sposobami:
- bezpośrednio (ręczne ustalanie pozycji manipulatora)
- przy użyciu modelu robota (operator ustawia określone czynności najpierw na modelu, następnie przenosi je przy pomocy oprogramowania do robota docelowego)
- pośrednio (najczęściej przy użyciu panelu programowania)
Największą wadą programowania online jest konieczność wykorzystania robota, czego najczęstszą konsekwencją jest zatrzymanie linii produkcyjnej.
Metody offline
Metoda offline, inaczej tekstowa, zyskuje coraz większa popularność wśród metod programowania robotów przemysłowych. Rozwiązanie to umożliwia tworzenie oprogramowania dla robotów oraz budowanie stanowisk zrobotyzowanych bez fizycznego uczestnictwa rzeczywistego urządzenia w tym procesie. Jakiekolwiek modyfikacje oprogramowania w już pracującym na linii robocie nie wymagają zatrzymania całej produkcji. Dzięki najnowszym narzędziom programistycznym, możliwe jest łatwiejsze programowanie skomplikowanych, złożonych aplikacji oraz tworzenie kompleksowej dokumentacji programu.
Wadą metody offline jest konieczność przeprowadzenia dodatkowej kalibracji pozycji. Istnieje bowiem spore ryzyko błędnego jej określenia. Ponadto często pojawia się również potrzeba wcześniejszej weryfikacji programu w rzeczywistych warunkach pracy.