Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Krótki przewodnik po narzędziach do obróbki skrawaniem

koła zębate
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Obróbka skrawaniem jest obecnie uznawana za jedną z podstawowych technik wykorzystywanych m. in. do produkcji części zamiennych do różnego rodzaju maszyn, urządzeń oraz przedmiotów użytkowych. Obróbka wiórowa, bo tak również jest nazywana obróbka skrawaniem, pozwala na nadanie obrabianej powierzchni pożądanych kształtów, rozmiarów oraz właściwości. Jest to możliwe dzięki specyficznej pracy narzędzi skrawających, która pozwala osiągnąć taki efekt poprzez usuwanie wierzchniej warstwy obrabianego materiału.

Na czym polega obróbka skrawaniem? Jakie zalety posiada?

Narzędzia do obróbki skrawaniem posiadają charakterystyczne, klinowo ukształtowane ostrze. Pod wpływem jego nacisku, który wywierany jest na obrabianą powierzchnię, usuwane są stopniowo kolejne warstwy naddatku, które zostają przekształcone w tzw. wióry – pochodną obróbki skrawaniem. Taka praca może przybierać formę frezowania, czyli kształtowania płaszczyzn i powierzchni krzywoliniowych, toczenia, czyli obrabiania powierzchni w postaci brył obrotowych lub strugania, dłutowania, gwintowania i innych. Obróbka skrawaniem dzieli się ponadto na zgrubną, średnio dokładną, dokładną i wykańczającą, w zależności od dokładności przeprowadzonego procesu skrawania.

Obróbka skrawaniem pozwala na uzyskanie szerokiego spektrum kształtów, jest wysoko precyzyjna w porównaniu chociażby do odlewania lub kucia oraz pozwala na uzyskanie wewnętrznych i zewnętrznych kształtów obrabianego przedmiotu, co nie jest zwykle możliwe do osiągnięcia za pomocą innych technik obróbki metali. Zaletą tego procesu jest także stosunkowo niski koszt uzyskania produktu końcowego, który znacząco różni się od znacznie droższych technik, w tym m. in. obróbki plastycznej i odlewniczej.

rysunek techniczny

Czym charakteryzują się narzędzia do obróbki skrawaniem? Jak wyglądają?

Podstawowymi akcesoriami używanymi w obróbce wiórowej są narzędzia do obróbki skrawaniem. W przypadku ich wyboru najważniejsza jest ostrość ostrza skrawającego. W związku z tym najlepsze są te z nich, posiadające ostrza wykonane z twardych i wytrzymałych materiałów, które w dłuższej perspektywie czasowej pozostaną odporne na zużywanie się, zapewniając przy tym długi czas eksploatacji oraz wysoką stabilność. Wybór odpowiedniego narzędzia zależy także od wybranej techniki obróbki, dokładności pracy, rodzaju obrabianego materiału oraz mocy obrabiarki.

Narzędzia do obróbki skrawaniem dzieli się ze względu na sposób i rodzaj obróbki, sposób kształtowania, napęd oraz przeznaczenie. Wśród nich wyróżniamy m. in. noże tokarskie, frezy, gwintowniki, narzynki oraz narzędzia do wykonywania otworów. Narzędzia do obróbki skrawaniem są wytwarzane na bazie różnego rodzaju materiałów – do najpopularniejszych należą węgliki spiekane, spieki ceramiczne, stale szybkotnące HHS oraz materiały supertwarde.

Każdy z tych materiałów posiada odmienne właściwości użytkowe, przez co będzie dobrze sprawdzał się przy różnych zastosowaniach. Poszukując odpowiednich narzędzi do obróbki skrawaniem, warto więc skorzystać ze wsparcia profesjonalnych podmiotów, które wskażą rozwiązania najlepsze do zastosowania w konkretnej sytuacji.