Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


W jaki sposób samodzielnie wykonać płytki drukowane?

obwody drukowane pcb
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Co będzie nam potrzebne do przygotowania prostego obwodu elektronicznego?

Aby samodzielnie wykonać obwody drukowane pcb, nie potrzebujemy posiadać specjalistycznych uprawnień. Płytki drukowane PCB stworzone w domowych warunkach spokojnie posłużą nam do konstrukcji własnych układów elektronicznych.

Po pierwsze będzie nam potrzebny przygotowany wcześniej projekt, a także elementy montażowe oraz lutownica i cyna z topikiem. Sposobów na stworzenie własnej płytki PCB jest wiele, a każdy z nich rozpoczyna się od pokrycia płytki miedzianej specjalistyczną powłoką, dzięki czemu nasza płytka będzie odporna na działanie żrących płynów. Początkowo do stworzenia takiej powłoki używano roztworu wodnego żelaza, obecnie zaś stosuje się wytrawiacz 327, potocznie zwany nadsiarczanem sodu, należy tylko pamiętać o odpowiednim przechowywaniu tej substancji, ponieważ wykazuje ona działanie silnie żrące.

Proces powstawania płytki drukowanej krok po kroku

Pierwsze co warto zrobić to przygotowanie obrazu ścieżek. Ich przykłady znajdziemy jednakowo w czasopismach dedykowanym pasjonatom elektroniki, jak i online. Przygotowany wcześniej projekt drukujemy na papierze kredowym w proporcjach 1:1. Chcąc zaoszczędzić, zamiast papieru możemy użyć kartki z kolorowych czasopism. Możemy się również posiłkować papierem transferowym, który jest do kupienia w sklepach z elektroniką. Istotna jest również technika wydruku. Obraz ścieżek powinien być drukowany wyłącznie w drukarce laserowej. Jeśli takowej nie posiadamy, możemy skorzystać z usług punktu ksero, zaznaczając przy tym wcześniej, że zależy nam na tym, aby nasz projekt został zrealizowany bez opcji oszczędzania tonera, a także bez skalowania. Przygotowany w ten sposób wydruk mocno dociskamy, do oczyszczonej i pokrytej warstwą miedzi płytki. Gotowy wydruk przycinamy wraz z zapasem, dzięki czemu wystający poza płytkę papier zagniemy na drugą stronę i przykleimy do płytki taśmą samoprzylepną. Następnie przechodzimy do etapu prasowania, podczas którego ustawiamy żelazko na najwyższą temperaturę i za jego pomocą, przez 5 minut prasujemy laminat od strony ścieżek. Po ostygnięciu ścieżki powinny się przenieść z papieru na płytkę. Teraz pozostaje nam usunąć papier z laminatu. Aby zrobić to bezproblemowo, wystarczy zanurzyć naszą płytkę w letniej wodzie z kropelką płynu do naczyń. W ten sposób powinniśmy móc oderwać papier, bez użycia ostrych narzędzi.

Końcowy etap, czyli trawienie płytki

Przechodzimy do końcowego etapu prac. Do wytrawiania płytki należy użyć nadsiarczanu sodu. Aby uzyskać możliwie najlepszy efekt, należy wcześniej rozgrzać roztwór do temperatury 40 stopni Celsjusza. Możemy to zrobić, wlewając go wcześniej do plastikowej butelki i zanurzając w misce z gorącą wodą. Końcowym etapem będzie zanurzenie naszej płytki w wanience z wytrawiaczem, do momentu aż elementy miedziane zostaną całkowicie wytrawione. W ten sposób powstałą płytkę czyścimy rozpuszczalnikiem, nawiercamy otwory i wlutowujemy pozostałe elementy i nasza płytka jest już gotowa.