Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Nożyce gilotynowe do metalu – na jakie parametry warto zwrócić uwagę?

Nożyce gilotynowe do metalu
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Nożyce gilotynowe to jedno z podstawowych narzędzi, które umożliwia precyzyjną obróbkę arkuszy metalu. Dzięki wysokiej wydajności oraz powtarzalności cięcia gilotyny do blach stanowią fundament zarówno zautomatyzowanych linii produkcyjnych, jak i element wyposażenia mniejszych warsztatów, a nawet przydomowych pracowni. Ze względu na duże zróżnicowanie wśród nożyc gilotynowych przed zakupem należy dokładnie rozważyć, który model w pełni odpowiada naszym potrzebom.

Nożyce gilotynowe do blach – ręczne czy hydrauliczne?

Pierwszym i najbardziej istotnym parametrem podczas wyboru urządzenia jest rodzaj napędu. Determinuje on maksymalną długość oraz grubość cięcia, a także przeznaczenie nożyc gilotynowych. W urządzeniach ręcznych – jak sama nazwa wskazuje – ostrze wprawiane jest w ruch siłą ludzkich mięśni. Rozwiązanie to naturalnie ogranicza maksymalną długość cięcia oraz grubość obrabianego materiału, jednakże nożyce gilotynowe tego typu doskonale sprawdzają się w mniejszych zakładach lub tam, gdzie nie ma potrzeby zakupu dużej i kosztownej maszyny.

Z kolei napęd hydrauliczny otwiera możliwość sprawnego cięcia blachy o praktycznie dowolnych wymiarach. Największe maszyny tego typu zajmują się cięciem elementów starych platform wiertniczych, jednakże potrzeby większości zakładów w pełni zaspokoją dostępne na rynku modele produkowane przez firmę UPTEC. Na rynku dostępne są również gilotyny mechaniczne i elektromechaniczne, które zazwyczaj posiadają mniejszą maksymalną siłę nacisku, ale szybciej przeprowadzają cięcie. Jest to duży atut podczas wielkoseryjnej produkcji stosunkowo niewielkich elementów.

Nożyce gilotynowe parametry

Długość i grubość cięcia – zakup gilotyny do metalu w większości przypadków stanowi wydatek kilkudziesięciu albo kilkuset tysięcy złotych. Z tego powodu należy dokładnie określić, jakie są wymagania konkretnej linii produkcyjnej. Podstawowe atrybuty w tym wypadku to maksymalna długość cięcia oraz grubość obrabianego materiału, co w oczywisty sposób określa możliwości danego urządzenia. Kuszącym rozwiązaniem może być zakup maszyny, oferującej wyższe parametry od naszych wymagań, gdyż możliwości regulacji umożliwiają skutecznie obróbkę zróżnicowanych elementów. Nie zawsze jest to dobra decyzja, gdyż możemy przepłacić za funkcje, których możemy nie wykorzystać. Wyższy stopień regulacji maszyny pociąga za sobą również potrzebę odpowiednich szkoleń, aby pracownicy mogli skutecznie obsługiwali.

Kąt cięcia – nachylenie ostrzy podczas pracy ściśle wiąże się z wymaganą siłą oraz odkształceniem materiału. Im większy kąt cięcia, tym mniejszy nacisk jest wymagany, aby przeprowadzić cięcie. Jednocześnie zwiększana jest deformacja na krawędzi elementu. Z tego powodu mocniejsze gilotyny o regulowanym kącie działania są w stanie przeprowadzić o wiele bardziej precyzyjne cięcia. Jeżeli idealna dokładność nie jest wymagana albo blacha ma zostać poddana dalszej obróbce, lepszym rozwiązaniem może być wybranie gilotyny o stałym, dużym kącie cięcia. Firma UPTEC dostarcza urządzeń o regulowanym nachyleniu noży oraz modeli z ostrzami zamontowanymi na stałe pod jednym kątem.

Prześwit ostrza – ten parametr wydatnie wpływa na jakość prowadzonego cięcia. Maszyny wysokiej klasy posiadają regulowany prześwit, co umożliwia dopasowanie nożyc do pracy z materiałem o różnej grubości. Jest to istotne podczas pracy, gdyż zbyt mały prześwit ostrza prowadzi do szybszego zużycia krawędzi tnących, natomiast nadmierna odległość między nożami skutkuje nierównym zerwaniem materiału i śladami po nacięciu.

Wyposażenie i bezpieczeństwo – oprócz podstawowych kwestii związanych z obróbką, należy wziąć pod uwagę również oprzyrządowanie gilotyny. Oświetlenie linii cięcia, czujniki bezpieczeństwa, panel sterowania oraz kurtyny świetlne stanowią ważne elementy, wpływając na obsługę nożyc. Obecność dodatkowego zderzaka, który przesuwa materiał z obszaru cięcia, umożliwia połączenie maszyny z pozostałymi elementami automatyzowanej linii produkcyjnej, co powinno być priorytetem w przypadku dużych zakładów. Aby zagwarantować pełną satysfakcję, firmy takie jak UPTEC w ramach zakupu urządzenia oferują pakiet szkoleniowy, który umożliwia szybką naukę obsługi trybów pracy, systemów bezpieczeństwa oraz procedur konserwacyjnych. Nożyce gilotynowe do metalu UPTEC, tak jak i inne maszyny CNC możesz kupić w BiTop! Zobacz na: https://www.bi-top.pl/maszyny-do-obrobki-metalu/cty/gilotyny-do-metalu