Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Papier antykorozyjny — jakie ma zalety i zastosowanie?

papier antykorozyjny
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Idea owijania elementów metalowych w papier powstała bardzo dawno temu. Z biegiem czasu papier pakowy był coraz bardziej udoskonalany. Początkowo był to zwykły papier, następnie zabezpieczano go woskiem lub olejem. Żadne z tych rozwiązań nie było idealne. Dlatego też EXCOR® wprowadziło na rynek papier antykorozyjny VCI. Sprawdź, co to jest i jak go stosować!

Papier VCI – co to jest?

Jak już wspomnieliśmy papier VCI lub inaczej papier antykorozyjny to specjalistyczny papier do pakowania elementów metalowych. Przypomina on klasyczny, brązowy papier pakowy, jednakże w procesie produkcji nasycany jest on lotnymi inhibitorami korozji (ang. Volatile Corossion Inhibitors). Papier ten wydziela inhibitory nieprzerwanie, a po zapakowaniu elementu osiadają one na jego powierzchni, tworząc atmosferę ochronną, która zabezpiecza element przed wilgocią i korozją. Jest to równie wygodna forma pakowania, jak folia VCI, dodatkowo umożliwiająca pakowanie elementów o nietypowych kształtach, płaskich lub umieszczania mniejszych elementów w opakowaniu zbiorczym.

Papier antykorozyjny VCI a inne środki antykorozyjne

Sam papier antykorozyjny VCI ma znacząca przewagę nad innymi możliwościami zabezpieczeń metali. Klasyczne środki antykorozyjne takie jak papier woskowany, smary i oleje pozostawiają na elementach powłokę, którą należy usunąć po wyjęciu przedmiotu z opakowania. Powoduje to dodatkowe koszty oraz spowalnia pracę. Papier antykorozyjny VCI nie pozostawia na elemencie żadnych śladów. Same inhibitory ulatniają się w ciągu dwóch godzin od wyjęcia z opakowania. Co więcej, element można od razu zamontować, bez obawy o proces produkcyjny. Jedyną wadą papieru VCI jest jego niska odporność na rozdzieranie. Dlatego tam, gdzie jest to ważne, należy zastosować papier VCI wzmocniony siatką, który jest dużo wytrzymalszy.

Papiery antykorozyjne VCI – rodzaje

W ofercie EXCOR® można znaleźć różne papiery antykorozyjne do różnych zastosowań. Oprócz klasycznego papieru pakowego na rolce w ofercie są: papier VCI w arkuszach na wymiar, papier VCI wzmocniony siatką lub powlekany powłoką PE oraz grubszy papier krepowy VCI o gramaturze 180g/m2. Tak szeroki wybór papierów pozwala na dopasowanie poszczególnych rodzajów do wymagań klienta. Jeśli nie jesteś pewien, jaki papier będzie odpowiedni do Twoich potrzeb, skonsultuj się z doradcą EXCOR®, który pomoże Ci w doborze.

Przykłady zastosowania papieru VCI

Szeroka gama papierów pakowych pozwala na różnego rodzaju ich zastosowanie, dlatego podajemy najciekawsze przykłady zastosowania papieru VCI. Może on służyć przede wszystkim jako przekładka do układania zarówno elementów wielowarstwowo, jak i do układania elementów w opakowaniach kartonowych, aby chronić ich powierzchnię w kontakcie z powierzchnią organiczną. Natomiast papier krepowy doskonale nadaje się do tworzenia przekładek, które nie tylko zabezpieczą produkty przed korozją, ale także uszkodzeniami w czasie transportu. Nieoczywistym zastosowaniem papieru VCI jest stosowanie go jako pochłaniacz wilgoci. Nie jest tak dobry, jak dedykowane środki, ale poradzi sobie z czasową kondensacją pary wodnej.