Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jakie materiały ścierne stosuje się w urządzeniach szlifujących?

Materiały ścierne do urządzeń szlifujących
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Właściwe dobranie materiałów ściernych do urządzeń szlifujących ma kluczowe znaczenie dla jakości oraz wydajności obróbki. Na rynku istnieje bardzo wiele produktów tego typu, różniących się formą, wykorzystanym ścierniwem, a także twardością i gradacją. Korzysta się z nich za pomocą szerokiego zakresu szlifierek i maszyn stacjonarnych, a także ręcznie, na przykład z użyciem specjalnego uchwytu.

Najpopularniejsze materiały ścierne

Dostępne na rynku materiały ścierne przyjmują zazwyczaj postać różnej wielkości ziaren, złączonych przy użyciu odpowiedniego spoiwa i osadzonych na elastycznym podłożu, wykonanym z tworzywa sztucznego. Funkcję ścierniwa mogą pełnić różne składniki. Do najpopularniejszych należą: korund, cyrkokorund, węglik krzemu, ziarno kompaktowe, a także sprzedawane przez firmę Pferd-VSM nowoczesne ziarno ceramiczne. Każdy z tych materiałów cechuje się inną twardością oraz właściwościami ściernymi.

Bardzo popularnym rozwiązaniem są również trójwymiarowe materiały ścierne, ze szczególnym uwzględnieniem włókniny. Podobnie jak ścierniwa na elastycznym podłożu, ona również przyjmuje różne formy, pozwalające wykorzystać ją w rozmaitych urządzeniach szlifujących. Wyróżnia się jednak stosunkowo luźną strukturą, która umożliwia osadzenie ziaren nie tylko na powierzchni, ale również wewnątrz, równomiernie w całym produkcie. Efektem jest bardzo długa żywotność włókniny.

Jak dobrać materiały ścierne do urządzeń szlifujących?

Materiały ścierne mają najczęściej formę wygodnych arkuszy o różnych rozmiarach lub rolek, pozwalających odcinać potrzebne akurat fragmenty. Mogą być one używane ręcznie lub zamontowane na szlifierkach oscylacyjnych. Szlifierki mimośrodowe wymagają zastosowania krążków ściernych, które można kupić lub wyciąć z większego arkusza. Szlifierki taśmowe korzystają zaś z tak zwanych pasów bezkońcowych. Pasy bardzo często wykorzystuje się również na maszynach stacjonarnych, takich jak szlifierki stołowe.

Poszczególne urządzenia różnią się wydajnością oraz dokładnością obróbki: od szlifierek oscylacyjnych, wykorzystywanych przede wszystkim do wygładzania stosunkowo miękkich powierzchni, po taśmowe, pozwalające szybko usuwać bardzo duże ilości obrabianego tworzywa. Materiały ścierne do urządzeń szlifujących powinno dobierać się więc z myślą o konkretnym zastosowaniu. One również mają bardzo duży wpływ na jakość szlifu: twardość ścierniwa wskazuje, jakie powierzchnie można obrabiać za jego pomocą, wybór konkretnej gradacji pozwala zaś uzyskać kompromis pomiędzy wydajnością i precyzją.