Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Budowa i działanie frezarek CNC

frezarka CNC
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Urządzenia obróbcze w technologii CNC pozwalają na zautomatyzowaną, sprawną i precyzyjną realizację procesów produkcyjnych. W dużej mierze wpływa to na funkcjonowanie i opłacalność pracy zakładów przemysłowych. Frezarki CNC to jedne z maszyn, bez których wiele firm nie wyobraża sobie swojej codziennej pracy i wydajnego obrabiania elementów. Jak są one zbudowane i na czym polega ich działanie? Odpowiadamy w artykule.

Jak zbudowane są frezarki CNC i jakie są ich rodzaje?

Frezarki CNC zbudowane są przede wszystkim z silnika napędzającego ich działanie, frezu – tnącego ostrza, które służy do obrabiania materiału, systemu odsysającego powstający podczas pracy pył i prowadnic. Poszczególne modele mogą różnić się między sobą ze względu na materiał, do którego obróbki są przeznaczone oraz parametry pracy. Spośród podstawowych rodzajów frezarek warto wymienić również:

  • frezarki bramowe,
  • frezarki narzędziowe,
  • frezarki uniwersalne.

W ofercie firm zajmujących się produkcją i sprzedażą maszyn obróbczych metalu, takich jak Jazon, możesz znaleźć także zaawansowane centra obróbcze CNC. Pozwalają one na jeszcze większą automatyzację pracy, a także realizację wielu procesów za pomocą jednego, wyposażonego w liczne narzędzia, urządzenia.

Jak działają i gdzie wykorzystywane są frezarki CNC?

Zastosowanie w urządzeniach technologii CNC pozwala na komputerowe programowanie działania maszyny. Projekt z odpowiednio opisanymi w nim zadaniami jest wgrywany do urządzenia, które wykonuje wszystkie procesy w ustalonej kolejności. Frezarki CNC zapewniają pełną automatyzację pracy, co w dużej mierze wpływa na jakość, precyzję oraz powtarzalność obrabianych elementów. Takie działanie pozwala realizować nawet bardzo skomplikowane projekty, a także pracować z powierzchniami płaskimi oraz materiałami przestrzennymi. Działanie frezarek CNC polega na wprawianiu frezu w ruch obrotowy, a obrabianej części w ruch posuwowy.

Zalety pracy z frezarkami CNC

Praca z profesjonalnymi frezarkami CNC ma wiele zalet i jest obecnie najnowocześniejszym sposobem obróbki metalu. Pozwala ona zarówno zwiększyć precyzję obrabianych elementów, jak i przyspieszyć realizację procesów, co wiąże się z podniesieniem opłacalności produkcji. Dokładne wyliczenia pozwalają wyeliminować straty materiałowe oraz uzyskać wysoką powtarzalność części, co jest bardzo istotne szczególnie w produkcji masowej. Automatyzacja pracy korzystnie wpływa także na dokładność frezowania oraz daje możliwość uzyskania nawet skomplikowanych kształtów czy wzorów.