Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Koła łańcuchowe do maszyn - na co zwrócić uwagę przy wyborze? Gdzie zamówić?

Koła łańcuchowe
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Przekładnie łańcuchowe należą do najbardziej rozpowszechnionych. Stykamy się z nimi właściwie bez przerwy – między innymi w rowerach, motocyklach czy rozrządach niektórych samochodów. Najszersze zastosowanie znajdują jednak w przemyśle, gdzie są ważnym elementem wielu układów przeniesienia napędu.

Czynnikiem, który w największym stopniu wpływa na ich popularność wśród konstruktorów maszyn przemysłowych, jest na pewno wydajne zazębianie się łańcucha na zębach kół. Dzięki temu przekładnie mogą pracować bez poślizgów, szarpnięć i uderzeń. Mogą więc być stosowane w układach przenoszących duże obciążenia. Ważnymi atutami tej technologii są też duża sztywność, zmniejszająca obciążenie wałów i tym samym poprawiająca żywotność całej przekładni oraz możliwość połączenia oddalonych części.

Koła zębate do przekładni łańcuchowych

Przekładnie łańcuchowe są rodzajem przekładni cięgnowej, w których rolę cięgna pełni łańcuch. W najprostszym wariancie składa się z dwóch kół zębatych opasanych łańcuchem. To, czy układ będzie pracować wydajnie, zależy od wszystkich jego elementów. Same koła powinny być dopasowane do specyfiki maszyny oraz użytego w przekładni łańcucha. Jako że na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kół łańcuchowych, wybór odpowiedniego rozwiązania może przysporzyć pewnych problemów. Można ich jednak uniknąć dzięki wiedzy na temat właściwości i zastosowania każdego z nich.

Koła łańcuchowe. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Koła do przekładni łańcuchowych różnią się między sobą wieloma cechami. Jednym z czynników w największym stopniu wpływających na ich funkcjonalność i wytrzymałość, jest materiał, który posłużył do ich produkcji. W produkcji tych części największe znaczenie mają:

  • stal nierdzewna: np. AISI 304 z 18-procentowym dodatkiem chromu i 8-procentowym niklu. Wykonane z niej koła łańcuchowe są przeznaczone do użytku w maszynach narażonych na kontakt z wilgocią, agresywnymi olejami lub innymi substancjami przyspieszającymi procesy korodowania;
  • żeliwo: przede wszystkim typ G22. Koła żeliwne również cechują się wysoką wytrzymałością, pozwalającą na ich stosowanie w agresywnych środowiskach;
  • stal niestopowa, czyli odmiany takie jak C45. Wyprodukowane z niej koła dobrze sprawdzają się w układach przenoszących średnie obciążenia. Ich zaletą jest też odporność na ścieranie.

Poza materiałem, przy wyborze kół do przekładni łańcuchowych bezwzględnie należy wziąć pod uwagę rodzaj łańcucha, z którym będą one współpracować. Każdy typ wymaga innej budowy zębów, a koła przeznaczone do układów z jednym łańcuchem nie będą pracowały z innym. W zależności od specyfiki maszyny, konstruktor może użyć łańcucha:

  • drabinkowego;
  • pierścieniowego;
  • zębatego;
  • kształtowego.

Ważną cechą koła łańcuchowego jest też obecność piasty lub jej brak. Ten element sprawia, że koło jest bardziej wytrzymałe i lepiej znosi duże obciążenia. Koła bez piasty są łatwiejsze w montażu i obsłudze, ale mają nieco gorsze właściwości użytkowe.

Ostatni z ważnych aspektów to liczba obsługiwanych rzędów. Ten parametr powinien być dopasowany do rodzaju łańcucha – może on być jedno-, dwu- lub trzy-rzędowy. Dostępne są też łańcuchy o większej liczbie rzędów.

Gdzie zamówić koła łańcuchowe i inne części maszyn?

Ze względu na dużą różnorodność kół łańcuchowych oraz układów przeniesienia napędu, dobór odpowiedniego rozwiązania bywa dość trudny. Problemów można uniknąć, zamawiając łańcuchy i inne części do maszyn przemysłowych w firmach, które zapewniają fachowe doradztwo. Przy wyborze dostawcy, koniecznie powinniśmy też sprawdzić jakość samych części – przede wszystkim precyzję wykonania i materiały. Zarówno wsparcie specjalistów, jak i najwyższej jakości elementy oferuje firma Atlantis. W jej katalogu dostępne są tylko oryginalne części, a każdy klient może otrzymać pomoc w ich doborze do specyfiki danego układu.