Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jakie normy powinny spełniać regały magazynowe?

Regały magazynowe
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Regały są jednym z najważniejszych elementów wyposażenia w magazynie – „uporządkowują” jego przestrzeń oraz zapewniają właściwe warunki przechowywania dla różnych towarów. Aby jednak były całkowicie bezpieczne w użytkowaniu i cechowały się długotrwałą wytrzymałością, muszą spełniać określone normy. Jakie standardy obowiązują zatem regały magazynowe?

Warto podkreślić, że za zgodność konstrukcji z normami i jej bezpieczeństwo odpowiadają nie tylko producenci, ale i użytkownicy. Jeżeli instalacja jest jednak niepoprawnie eksploatowana, winą obarcza się jedynie tę drugą grupę. Aby nie złamać żadnych „zasad” podczas korzystania z regałów, należy zwrócić uwagę na informacje zawarte na tabliczce znamionowej, zapewnić im stabilność i uważać przy pracach związanych z ładunkiem.

Regały magazynowe – obowiązujące standardy 

Instalacje powinny spełniać szereg norm – takich jak: PN-EN 15629:2010, PN-EN 15635:2010, PN-EN 15095+A1:2012, PN-EN 16681:2016-08, 15512:2021-04, 15620:2021-12 i 528:2021-07. Jak dodają eksperci z firmy Orson, warto przedstawić treść powyższych dokumentów w formie kilku zasad.

1. Regały muszą być wyposażone w dokumentację 

Producent jest zobowiązany do przygotowania tabliczki, na której znajdują się jego dane, max. obciążenie mebla oraz instrukcja przewozu, montażu czy użytkowania mebla. W dokumentacji musi się też znaleźć zaświadczenie m.in. o tym, że instalacja spełnia Polskie Normy, a także jej numer fabryczny czy data powstania.

2. Konstrukcje powinny być w pełni bezpieczne 

Wyposażenie musi być należycie wytrzymałe i stabilne, a zarazem zostać zabezpieczone w taki sposób, aby jego przewrócenie nie było możliwe (np. za pomocą odbojników). Trzeba również pamiętać, że pomiędzy poszczególnymi regałami powinno zostać odpowiednio dużo miejsca, by wygodnie wykonywać czynności związane z ładunkiem.

3. Należy zlecać okresową kontrolę instalacji 

Stan konstrukcji powinien być weryfikowany zarówno na „bieżąco”, wzrokowo, jak i w bardziej oficjalny sposób, tj. podczas okresowych przeglądów regałów magazynowych, jakie wykonuje osoba z właściwymi uprawnieniami. Kontrola powinna przebiegać z częstotliwością wskazaną przez producenta, ale nie rzadziej niż raz w roku.

Regały magazynowe – o czym pamiętać? 

Pracując w magazynie, trzeba zachować ostrożność podczas operowania wózkami widłowymi oraz innymi pojazdami. Zaleca się też regularne sprzątanie powierzchni i odpadów, by uniknąć ew. kolizji z czymś, co nie powinno znajdować się na drodze urządzenia. Towar powinien być także odpowiednio odkładany na dostępne regały.