Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Różnice między pipetą jednokanałową i wielokanałową

Pipety automatyczne
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Pipety automatyczne powoli wypierają z laboratoriów tradycyjne pipety szklane lub tzw. pasterówki, ponieważ stanowią rozwiązanie bardzo praktyczne, precyzyjne i wygodne w użyciu. Dzięki nim dowolną ciecz pobiera się szybko, a ryzyko błędu jest ograniczone do minimum. Na rynku dostępne są automatyczne pipety jedno- i wielokanałowe. Sprawdźmy, czym się różnią i jakie mają zastosowania.

Pipety jednokanałowe – o stałej i zmiennej objętości 

Pipety jednokanałowe przypominają te tradycyjne, jednak gumowa gruszka została w nich zastąpiona automatycznym mechanizmem pozwalającym na ustawienie wymaganej objętości. Po wciśnięciu przycisku, zanurzeniu końcówki w cieczy i zwolnieniu tłoka pipeta sama odmierza pożądaną ilość płynu. Końcówki w takich pipetach są wykonywane z polietylenu lub teflonu i nadają się do wielokrotnego użytku – można poddawać je sterylizacji w autoklawie.

Pipety automatyczne jednokanałowe mogą mieć różną pojemność – od 0,1 mikrolitra do 10 mililitrów. Pipetami o stałej objętości można pobierać wyłącznie z góry określone ilości cieczy, natomiast pipety zmiennoobjętościowe umożliwiają modyfikacje i płynną nastawę pojemności w danym zakresie (np. 5–50 µl). Trzeba jednak pamiętać, że im szerszy zakres, tym mniejsza dokładność pobierania. Nowoczesne pipety jednokanałowe są bardzo ergonomiczne i bezpieczne, świetnie sprawdzają się więc nawet w długich seriach pipetowań, chroniąc laborantów przed przeciążeniem mięśni nadgarstka i dłoni.

Pipety wielokanałowe – niezastąpione w pipetowaniu seryjnym 

Producenci pipet automatycznych oferują również pipety wielokanałowe. Do najpopularniejszych należą modele z ośmioma lub dwunastoma kanałami, umożliwiające pobranie w jednym momencie odpowiednio kilku lub kilkunastu próbek cieczy. Dzięki temu znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie mikropróbki odmierza się setkami – m.in. w laboratoriach analitycznych do pracy z mikropłytkami, reakcjach PCR czy w immunologii. Znacznie podnoszą efektywność i dokładność pipetowania, skracając przy tym czas pracy i podnosząc jej komfort.

Pipety wielokanałowe Discovery Comfort dostępne w ofercie Labo24, dostarczającej kompleksowe wyposażenie laboratoriów, wyróżniają się płynną nastawą pojemności z funkcją blokady, wytrzymałą konstrukcją, dobrym uszczelnieniem końcówek i regulowaną długością wyrzutnika. Ponadto są odporne na działanie promieni UV i przystosowane do autoklawowania. Ergonomiczne pipety powinny być lekkie, dobrze wyważone i wyposażone w wyrzutnik końcówek.