Śruby to powszechnie używane elementy montażowe, które służą do tworzenia trwałych połączeń rozłącznych. Scalają ze sobą różne elementy i tworzą stabilne konstrukcje. Bez nich nie byłoby mebli, komputerów, maszyn czy pojazdów. Na rynku istnieje wiele rodzajów śrub, w tym m.in. śruby dwustronne. W tym artykule dowiesz się, czym wyróżniają się takie śruby i gdzie znajdują zastosowanie!
Najważniejsze cechy śrub dwustronnych
Śruby dwustronne zaliczane są do grupy elementów złącznych. Ich nazwa wzięła się od charakterystycznej budowy – z dwóch stron mają nawiercony gwint. Jeden koniec śruby jest wkręcany na stałe do jednej z łączonych części, natomiast druga część jest wyposażona w otwór o nieco większej średnicy. Na drugi koniec śruby dwustronnej nakłada się podkładkę i wkręca nakrętkę. W ten sposób następuje trwałe łączenie obu części.
Śruby dwustronne umożliwiają demontaż łączonych elementów bez wykręcania śruby, co zapobiega zużyciu się gwintu w korpusie. Aby je wykręcić, wystarczy użyć specjalnych kluczy lub nakręcić dwie nakrętki na drugi koniec śruby dwustronnej, dociskając je mocno do siebie, a następnie wkręcić śrubę za pomocą uniwersalnego klucza. Jak zauważa ekspert z firmy Logis, która jest liderem w branży śrubiarskiej:
Śruby dwustronne różnią się między sobą długością gwintów oraz średnicą. Przy ich zakupie należy zwracać uwagę, czy mają oznaczenia DIN (Niemiecki Instytut Normalizacyjny), które gwarantują, że są wykonane z materiałów najwyższej jakości i odpowiadają restrykcyjnym standardom. Śruby dwustronne produkowane przez naszą firmę odpowiadają normom DIN 938, DIN 939 i DIN 835. Dzięki nim można wykonywać bezpieczne i trwałe połączenia.
Zastosowanie śrub dwustronnych
Śruby dwustronne są elementami złącznymi, które z uwagi na odporność na działanie czynników zewnętrznych, mają bardzo szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba wykonania połączenia elementów armatury, aparatury i maszyn przemysłowych oraz nowoczesnych instalacji i rurociągów energetycznych. Śruby dwustronne DIN 835, 938 i 939 z powodzeniem są stosowane także w przemyśle motoryzacyjnym do łączenia podzespołów, a także w zakładach petrochemicznych, produkcyjnych czy warsztatach. Używane są przez specjalistów do tworzenia połączeń kołnierzowych, które są gwarancją szczelności i niezawodności. Stosuje się je także do łączenia armatury specjalistycznej.