Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Sytuacja rynkowa producentów form oraz kierunki rozwoju narzędziowni

formy wtryskowe
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Branże przemysłowe tworzące system organizacyjny w Polsce, ściśle określają wymagania stawiane formom. Narzędziownia, albo je zaakceptuje, albo po prostu przestanie być partnerem. Firmy zamawiające formę żądają mi.in: Zgodności z wszystkimi założeniami technicznymi zamówienia, spełnienie określonych warunków produkcyjnych takich jak cechy jakościowe czy czas cyklu, zapewnienie gwarancji odbioru formy w ustalanym wcześniej terminie, tzw dotrzymanie czasowe ustalonego harmonogramu, oraz gwarancji eksploatacyjnej - chodzi tutaj głownie o ilość wykonania cykli.

Jeśli chodzi o koszty nowoczesnej formy wtryskowej można je w niektórych przypadkach porównać z ceną wtryskarki.  Można przykładowo podać, że jeden punkt wtrysku dyszy gorąco kanałowej wycenia się wstępnie na około 1 rys. euro.  Taka jednostkowa analiza kosztów produkcji przy wtryskiwaniu np. opakowań czy nakrętek butelek, pokazuje że udział rocznej amortyzacji bardzo złożonej formy w kosztach łącznych wynosi średnio tyko ok. 12%.  Udział kosztów produkcji wynosi od 50 do 55%, stosunek poszczególnych kosztów amortyzacji obu inwestycji do kosztów materiałowych wynosi 1:4 - 1:5. Im większa jest produkcja, tym większy jest zysk, a co za tym idzie formy szybciej się amortyzują. Wniosek jest jeden, dla producentów wyrobów, zawsze opłacalne jest inwestowanie w nowoczesne i bardzo drogie formy, pod warunkiem, że gwarantuje to uzyskanie konkurencyjności produkcji, czego kolejnym krokiem jest wzrost obrotów. Podążając tym założeniem wielu krajowych producentów decyduje się zamawiać formy w renomowanych narzędziowniach za granicą, wprawdzie mogą być one znacznie droższe, ale zapewniają większą wydajność i konkurencyjność  na rynku. Niestety jeśli chodzi o rodzimych producentów wyrobów wtryskiwanych stosują oni inną strategię:

 Żądają zdecydowanie formy taniej, nie są w stanie zamortyzować wysokich kosztów formy przy braku umów wieloletnich. Producenci tacy najczęściej nie potrafią określić wymagań technologicznych jak i jakościowych formy. Skutki takie postępowania są widoczne, gdy dochodzi do odbioru formy, mamy wtedy do czynienia z wielokrotnymi próbami, opóźnionym terminem uruchomienia, często konieczne wprowadzenie jest modyfikacji co wiąże się z nieoczekiwanym wzrostem kosztów formy.

Niestety w wielu firmach narzędziowych szuka się oszczędności, zakup taniej formy może być jak najbardziej racjonalny, ale musi to być  inwestycja uzasadniona technicznie. Zapotrzebowanie na rynku, które wymusza produkcje tanich form o dość niskiej jakości hamuje rozwój krajowych narzędziowni. Często nie stosuje się ani nowoczesnych ani  też droższych rozwiązań technicznych, chociażby dlatego że nie życzą sobie tego odbiorcy. Mimo iż dokumentacja wyrobu wykonana jest jest w 3D, to przeprowadzenie symulacji uważa się za zbędny luksus. Wiele narzędziowni zostało wydzielonych z dużych mechanicznych zakładów państwowych, z powodu braku innych zleceń podejmuje się konstruowania i wykonawstwa form według tych zasad, które stosowane są przy produkcji narzędzi do obróbki plastycznej metali lub form odlewniczych.

Mimo wszystko rośnie liczba narzędziowni, które podejmują się analizy rynku światowego i inwestują w swój rozwój, gdyż uważają, że jeśli tego nie zrobią to ich warunek egzystencji może w krótkim czasie się zakończyć. Jedną z takich narzędziowni jest Pawform z Łodzi. Jeśli chcesz, aby twój produkt został wykonany zgodnie z twoimi oczekiwaniami, powinieneś  swój pomysł powierzyć w ręce najlepszych specjalistów z dużym doświadczeniem.  Prowadząc projekty w branży motoryzacyjnej, wypracowaliśmy schemat realizacji projektu, który umożliwia klientom, pełen wgląd w projekt na każdym z jego etapów. Zachęcamy do kontaktu www.pawform.pl

Budowa form wtryskowych 

Narzędziownia Pawform Łodź

Oprogramowanie Moldex3dD

Pawform Narzędziownia 

Symulacja wtrysku moldflow

Usługi projektowania wyrobów