Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak nadać tkaninom właściwości hydrofilowe?

koloryzacja natryskowa tkanin
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Właściwości hydrofilowe są wyjątkowo pożądane w przypadku tkanin na lato, w góry czy do uprawiania sportu. Niestety często okazuje się, że zakupiona rzecz nie posiada takich właściwości, a w związku z tym nie sprawdza się wystarczająco w każdej sytuacji. Dowiedz się, jak nadać tkaninom właściwości hydrofilowe.

Właściwości hydrofobowe a hydrofilowe

W odniesieniu do tkanin i ich relacji w stosunku do wody najczęściej posługujemy się dwoma pojęciami dotyczącymi właściwości materiału, który może być hydrofilowy lub hydrofobowy. Pierwszy z terminów związany jest z optymalnym absorbowaniem wilgoci, co sprawia, że tkanina jest komfortowa w noszeniu, gwarantuje dobre odprowadzanie wilgoci i dba o komfort termiczny jej właściciela. Materiał hydrofobowy będzie wykazywał zdolność przeciwną – nie wchłania wody, a jej cząsteczki pozostają na powierzchni tkaniny.

Nadawanie właściwości hydrofilowych tkaninie

Nadawanie właściwości hydrofilowych tkaninom zazwyczaj ma miejsce jeszcze podczas ich produkcji. Jeśli producenci ubrań poszukują miejsca, w którym mogą nadać materiałom do szycia ubrań takich właściwości, mogą skorzystać z usług uszlachetniania oraz koloryzacji natryskowej tkanin w Łodzi. Często te procesy przeprowadza się równocześnie. Oprócz tego wiele firm funkcjonujących na rynku oferuje możliwość dodawania ubraniom parametrów antybakteryjnych, zapobiegających mechaceniu się czy zwiększających miękkość.

Metody uszlachetniania tkanin

Wśród możliwości uszlachetniających tkaniny wyróżnia się metody mechaniczne, termiczne oraz chemiczne. Przykładowo, żeby ręczniki, kurtki lub odzież sportowa mogły uzyskać właściwości hydrofilowe, dodaje się do nich substancje, najczęściej sylikonowe, które gwarantują jednocześnie ich delikatne zmiękczenie. Żeby oznaczyć produkt jako posiadający parametry hydrofilowe, konieczna jest również stosowna kontrola jakości. Uzyskanie właściwości hydrofilowych na tkaninach możliwe jest między innymi w farbiarni BILO, która zajmuje się profesjonalnym barwieniem oraz uszlachetnianiem rozmaitych materiałów.

Zalety odzieży o właściwościach hydrofilowych

Wśród zalet odzieży wzbogaconej o właściwości hydrofilowe oprócz komfortu noszenia wymienia się również brak skłonności do odparzeń i otarć. Tkanina o tego rodzaju parametrach doskonale odprowadza pot i ułatwia jego odparowanie. Ubrania wykonane z tkanin hydrofilowych będą pozwalały skórze oddychać, dzięki czemu nie doprowadzą do jej przegrzania. Mogą świetnie się prezentować, a jednocześnie dbać o samopoczucie użytkownika.