Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak zredukować zapylenie w pomieszczeniu?

systemy nawilżania powietrza
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

W pomieszczeniach, w których obrabia się drewno, materiały budowlane lub metal, a także w przemyśle tekstylnym, poligraficznym, papierniczym i wydobywczym, pojawia się problem zbyt dużego zapylenia. Zawieszony w powietrzu pył nie tylko zwiększa ryzyko wybuchu, ale również negatywnie wpływa na działanie maszyn i urządzeń. Jak więc skutecznie zredukować zapylenie w pomieszczeniu?

Redukcja zapylenia w pomieszczeniach produkcyjnych

Pełną ochronę przed pyłem zapewnia hermetyzacja procesów technologicznych. Jednak nie zawsze jest ona możliwa – głównie ze względu na wysokie koszty i konieczność modernizacji zakładów produkcyjnych. Niekiedy pracownicy muszą mieć dostęp do obrabianych materiałów, w związku z czym nie jest możliwe stworzenie fizycznej bariery dla powstającego pyłu. Wówczas skutecznym rozwiązaniem są metody, w których wykorzystywane jest zraszanie wodne.

W zależności od zapotrzebowania zakładu produkcyjnego mogą to być kurtyny wodne, które blokują rozprzestrzenianie się pyłu oraz systemy redukujące zapylenie i kurz za pomocą mgły wodnej. Prostym, a jednocześnie efektownym sposobem na zmniejszenie ilości cząsteczek unoszących się w powietrzu, jest zwilżanie surowca lub kierowanie zraszania w konkretne miejsce. Co ważne, zraszanie może być zastosowane zarówno w pomieszczeniach, jak i na terenach otwartych zakładów produkcyjnych, dlatego może służyć nie tylko redukcji zapylenia, ale również eliminowaniu nieprzyjemnych zapachów.

Dlaczego należy ograniczać zapylenie w pomieszczeniach?

Na koniec dodajmy, dlaczego właściwie redukcja zapylenia w pomieszczeniach jest tak ważna. Przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa – unoszący się w powietrzu kurz zwiększa ryzyko wybuchu, szczególnie jeśli pył składa się głównie z substancji łatwopalnych. Jest to również niebezpieczne w zamkniętych pomieszczeniach, w których łatwiej o przekroczenie wysokiego stężenia pyłów w powietrzu.

Jednocześnie zapylenie pogarsza środowisko pracy i ma wpływ zarówno na zdrowie pracowników, jak i poprawne działanie maszyn i urządzeń. Przeciwdziałają temu wspomniane już systemy nawilżania powietrza SYNAPO, które dzięki zmniejszeniu zapylenia w pomieszczeniach zwiększają efektywność produkcji i wydajność pracowników oraz zmniejszają liczbę przestojów produkcyjnych. Wszystko dzięki kropelkom wody o średnicy od 5 do 10 mikronów, które wyłapują cząsteczki kurzu i powodują, że te opadają na podłogę. Dlatego, ze względów bezpieczeństwa, warto redukować zapylenie w pomieszczeniach poprzez nawilżanie powietrza.