Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Projektowanie wyposażenia sektora loch prośnych

wyposażenie chlewni
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Sektor loch prośnych to miejsce, w którym przebywają lochy ze stwierdzoną ciążą. Zwierzęta pozostają tam przez okres kilku dni przed planowanym porodem. Projektując wyposażenie sektora, należy uwzględnić dobrostan zwierząt. Chlewnia musi być wyposażona w sprzęt wysokiej jakości a nowe technologie i w pełni zautomatyzowane systemy mogą znacząco wpłynąć na opłacalność hodowli.

Rodzaje sektorów loch prośnych

Wyposażenie chlewni musi być w pełni dostosowane do obowiązujących na terenie Unii Europejskiej norm i wymagań. Projektując sektor, należy mieć na uwadze koszty poszczególnych rozwiązań, planowany nakład pracy oraz produkcyjność. Na pierwszym miejscu zawsze powinien stać dobrostan zwierząt.

Dostawcą wyposażenia budynków inwentarskich zajmuje się firma WESSTRON, która oferuje cztery podstawowe typy wygrodzeń dla loch prośnych:

  • Kojec koszowy – służy do oddzielania od siebie loch pokrytych w czasie karmienia i umożliwia przeprowadzanie badań lub wykonanie szczepień. Kosz ma służyć minimalizacji agresji pomiędzy poszczególnymi osobnikami i odseparowanie loch w kojcu grupowym. Tylny kosz może być zamykanych w pozycji otwartej lub zamkniętej, a jego konstrukcja zapewnia łatwe usunięcie obornika;
  • Kojec samoblokujący – służy do oddzielania loch karmiących. Specjalna konstrukcja pozwala na samoczynne otwieranie się i zamykanie kojca – bramka działa na zasadzie wahadła. W kojcu jest możliwe odseparowanie osobników agresywnych, a blokada zasuwająca się po wejściu lochy uniemożliwia dostęp innych zwierząt do kojca;
  • Przegroda żywieniowa krótka – funkcjonują dwa typy przegród – prosty lub skośny. Kojec jest skonstruowany w taki sposób, że wymusza pozycję stojącą zwierzęcia prostopadle do koryta. Lochy są od siebie odizolowane w czasie karmienia;
  • Stacja żywienia grupowego – umożliwia precyzyjna dystrybucje posiłków i kontrolę nad stadem. Dzięki opcji indywidualnego dozowania pasza jest dostosowana do kondycji lochy. Ilość urządzeń można dopasować do grupy roboczej. Możliwość zarządzania systemem WiFi.

Jakie problemy należy wziąć pod uwagę, projektując sektor dla loch?

Projekty wyposażenie chlewni muszą uwzględniać nie tylko ilość osobników, ale także potrzeby stada i problemy związane z optymalnym żywieniem. Zagospodarowanie przestrzeni w kojcach i zarządzanie stadem to główne problemy związane z projektowaniem sektorów. Ważką kwestią są także brak przestrzeni do odpoczynku i walki pomiędzy osobnikami, co wpływa na produktywność hodowli.