Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Hale żelbetowe czy hale stalowe - co wybrać?

hale magazynowe
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Hale stalowe powoli wypierają z rynku tradycyjne budownictwo żelbetowe. Wpływa na to wiele różnych czynników, w tym między innymi możliwość swobodnego rozbudowania projektu w zależności od potrzeb. Jeśli zastanawiasz się, czy lepiej wybrać halę żelbetową, czy stalową, ten artykuł powinien pomóc!

Hale żelbetowe

Żelbet to inaczej zbrojony beton, a więc beton wylewany na stalowe wkładki i pręty fundamentowe. Konstrukcja ta znana jest od XIX wieku. Zapewnia wysoką wytrzymałość, charakteryzuje się ogniotrwałością i odpornością na obciążenia dynamiczne. Z tego powodu żelbet wykorzystywany jest także dzisiaj do budowy mostów, tuneli, wiaduktów, ale także różnych nieruchomości przemysłowych.

Hale żelbetowe cechują się świetnymi parametrami wytrzymałościowymi. Konstrukcja zbrojonego betonu nie jest jednak elastyczna i nie można jej tak swobodnie rozbudowywać ani przekształcać. Może to rodzić uzasadnione trudności z dobudową osobnych budynków przylegających bezpośrednio do głównego obiektu. W większości przypadków grubsza ściana zewnętrzna, która po rozbudowie miałaby być ścianą wewnętrzną, nie może być uszczuplona, ani zlikwidowana ze względu na rozkład obciążeń konstrukcji żelbetowych. Sprawia to, że raz postawiony budynek, np. hala żelbetowa, musi być całkowicie rozebrana, a nowy projekt zrealizowany od podstaw.

Hala żelbetowa prefabrykowana jest bardzo odporna na korozję i ognioodporna. Hale stalowe nie zapewniają tak wysokiej wytrzymałości, jak tradycyjne budownictwo z betonu zbrojonego. Za wybraniem takiego rozwiązania przemawiać będzie również zapotrzebowanie na budynek wielokondygnacyjny.

Hale stalowe

Hale przemysłowe żelbetowe nie zapewniają elastyczności decyzyjnej. Jeżeli projekt ma być rozbudowywany lub jego działalność jest rozwojowa, lepiej zdecydować się na konstrukcje stalową. Przede wszystkim hale stalowe są znacznie tańsze. Obecnie mogą być projektowane z bardzo dużą dowolnością funkcjonalną, co sprzyja możliwości adaptowania ich do określonych celów gospodarczych. Konstrukcje stalowe są najczęściej wybierane do budowy obiektów takich jak hale magazynowe, produkcyjne i logistyczne.

Proces budowy hali z komponentów stalowych jest szybszy i prostszy, ponieważ składa się z mniejszej liczby etapów. Technologia stalowa pozwala na natychmiastowe postawienie odpowiednich bloków w zaplanowanych miejscach i ich swobodne wykończenie. Omija się procesy murowania, wyrównywania i ocieplania charakterystyczne dla budynków betonowych.

Hale hybrydowe

Hale hybrydowe to rozwiązania czerpiące z obydwu technologii budowlanych: hal betonowych i stalowych. Konstrukcja wykorzystuje prefabrykowane słupy żelbetowe i stalowe rygle dachowe. W zależności od projektu elementy nośne mogą być wykonane z betonu zbrojonego, a elementy wypełniające z konstrukcji stalowej. W obrębie tego rozwiązania można zdecydować się na różne modele. Współczesne możliwości architektoniczne pozwalają na uzyskanie różnorodnych efektów.

Rozwiązanie to będzie jednak dzieliły wady i zalety obydwu konstrukcji. Postawienie obiektu hybrydowego wciąż będzie tańsze niż budowa hal żelbetowych. Bardzo wytrzymałe ściany betonowe mogą być przydatne w danym projekcie, ale nie mają żadnej mobilności. Rozbudowywanie takich konstrukcji będzie łatwiejsze tylko w tych segmentach, w których dominuje konstrukcja stalowa. Szczegółowe parametry zależą oczywiście od indywidualnego projektu.

Hale hybrydowe

Czy konstrukcja stalowa hali jest lepsza niż żelbetowa?

Hale stalowe są współcześnie znacznie częściej wybierane ze względu na bardziej atrakcyjne parametry z perspektywy inwestorów. W przeciwieństwie do tego, jak wygląda konstrukcja hali żelbetowej, obiekty stalowe:

  • wznoszone są znacznie szybciej,
  • z reguły są tańsze,
  • mogą być modernizowane, przekształcane, powiększane,
  • są dostosowywane do specjalistycznych zastosowań (np. chłodnie),
  • mają mniejsze ryzyko pojawienia się wykwitów na ścianach,
  • mogą być transportowane.

Inwestując w nieruchomość przemysłową i magazynową, należy oszacować przyszłe scenariusze sposobu jej wykorzystywania. Jeśli plany mają charakter stabilny i są jasno określone, a charakter działalności nie będzie wymagał rozbudowywania projektu, można zdecydować się na budowę hali z żelbetu. Nawet w takiej sytuacji, ze względu na m.in. niższe koszty, warto rozważyć konstrukcje stalowe, które mają znacznie więcej zalet. Alternatywnie dobrym wyborem może być inwestycja w hale hybrydowe.