Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Siłowniki pneumatyczne - szerokie spektrum zastosowania i zapewnienie wydajność pracy

Siłowniki pneumatyczne
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

W wielu gałęziach przemysłu należy stosować odpowiednie mechanizmy, które w znaczący sposób ułatwią pracę. Szerokie spektrum zastosowania mają siłowniki pneumatyczne, które wykorzystuje się choćby na liniach produkcyjnych czy w prasach. Co warto jeszcze wiedzieć na ich temat i dlaczego mogą być dobrą alternatywą dla siłowników elektrycznych?

Czym są siłowniki pneumatyczne? 

Siłowniki pneumatyczne są narzędziami, które wykorzystuje się w szeroko rozumianym przemyśle maszynowym. Mają one prostą budowę i są łatwe do wykorzystania, a dzięki zastosowaniu materiałów takich jak tworzywa sztuczne wykazują dużą odporność na czynniki zewnętrzne, w tym wysoką i niską temperaturę. Nie ulegają uszkodzeniu pod wpływem oleju napędowego. Nie ulegają też korodowaniu, a przy tym ich cena jest relatywnie niska.

Siłowniki pneumatyczne można podzielić na trzy rodzaje: 

  • liniowe;
  • krzywoliniowe;
  • kątowe.  

Zalicza się je do siłowników ruchu roboczego. 

Dlaczego warto stosować siłowniki pneumatyczne?

Siłowniki pneumatyczne mają szerokie spektrum zastosowania. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że używane są niemal w każdej branży związanej z przemysłem, takich jak: spożywcza, leśna, ratunkowa, motoryzacyjna. Wykorzystywane są w bramach wjazdowych i elektrycznych. Wprowadzają w ruch maszyny. Dzięki temu można zastąpić siłę mięśni człowieka bardziej efektywnym rozwiązaniem. Zatem wszędzie tam, gdzie wykorzystuje się maszyny działające jednostajnie bądź regularnie można stosować siłowniki pneumatyczne. Czynnikiem napędzającym jest sprężone powietrze, które jest tanie i łatwo dostępne. Siłowniki pneumatyczne sprawdzą się wszędzie tam, gdzie występują bardzo niskie bądź wysokie temperatury. Są więc zdecydowanie bardziej funkcjonalne niż siłowniki elektryczne. Jednocześnie koszty ich produkcji są niewielkie. Co ciekawe nie wpływają negatywnie na środowisko, zaś obsługa maszyn wykorzystujących siłowniki pneumatyczne jest bardzo łatwa. Wystarczy tylko wspomnieć o platformach załadunkowych, czy liniach do pakowania gotowych produktów, które dzięki siłownikom pneumatycznym działają zdecydowanie sprawniej i efektywniej. Siłowniki wykorzystywane są przez służby ratunkowe w takich sprzętach jak przecinaki czy też rozwieraki. 

Czy można jeszcze bardziej obniżyć koszty pracy w przemyśle przy wykorzystaniu siłowników pneumatycznych?

Siłowniki pneumatyczne są niezwykle trwałym elementem wykonawczym. Zamieniają one energię sprężonego powietrza na energię mechaniczną. Dzięki zastosowaniu trwałych i odpornych materiałów o niskiej wadze zapewniają płynną regulację mocy i prędkości. Jednocześnie gwarantują wysoką siłę. Prosta konstrukcja, a także fakt, że nie wymagają smarowania także obniża koszty. Jednocześnie ewentualny wyciek nie wpływa negatywnie na środowisko. Mają zastosowanie wszędzie tam, gdzie chce się maksymalnie zoptymalizować koszty prasy, gdyż w siłownikach stosuje się uszczelnienia o niskim współczynniku tarcia, które pozwalają wykorzystać niższe ciśnienie do pracy. Wiele osób zastanawia się także, czy siłowniki pneumatyczne mogą być stosowane w układach hydrauliki siłowej? Tutaj należy wiedzieć, że w sytuacjach, kiedy wykorzystuje się zasilanie olejem hydraulicznym, siłowniki mogą być używane. Trzeba jednak pamiętać, że należy je użytkować w zakresie podawanym dla konkretnego typu ciśnienia roboczego. Jednocześnie w takim przypadku może nie występować skuteczne tłumienie. Na szczęście i problem amortyzacji można szybko rozwiązać. Wystarczy tylko zdemontować uszczelki amortyzacji bądź też otworzyć dławik. 

Jak rozwiązać problem zapylenia, by móc długo użytkować siłowniki pneumatyczne?

Wszędzie tam, gdzie występuje bardzo wysoki poziom zapylenia, choćby w przemyśle młynarskim czy produkcji pasz, można stosować siłowniki pneumatyczne. Jednak, aby spełniały swoją rolę, zaś ich żywotność nie była mniejsza, należy zastosować odpowiednie środki bezpieczeństwa. Doskonale sprawdzi się osłona tłoczysk. Można zdecydować się także na zgarniacz mosiężny, który będzie usuwał pył przyklejający się do tłoczyska.

Siłowniki pneumatyczne mają zastosowanie w różnych branżach i rzeczywiście w znaczący sposób przyspieszają prace. Dzięki zastosowaniu tworzyw sztucznych nie ulegają korodowaniu. Trzeba jeszcze pamiętać, że nie wymagają także konserwacji, co również w znaczący sposób obniża koszty eksploatacyjne. Są też doskonałą alternatywą dla siłowników elektrycznych, co wynika z faktu, iż mogą być użytkowane nawet w trudnych warunkach.