Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Możliwe przeróbki w układach hydraulicznych wtryskarek

Pompy do wtryskarek
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Branża tworzyw sztucznych z roku na rok coraz bardziej się rozwija, a to z kolei stawia przedsiębiorstwa działające w niej przed wyzwaniem związanym z dopasowaniem swoich maszyn i procesów produkcyjnych do nowych realiów, norm i wymagań klientów. Dokonać mogą tego one natomiast za pomocą przeróbek w układach hydraulicznych wtryskarek na przykład przy okazji naprawy pompy do wtryskarki.

Z jakich elementów składa się wtryskarka hydrauliczna?

Wtryskarki hydrauliczne jako specjalistyczne maszyny do formowania tworzyw sztucznych za pomocą metody wtrysku powinny wyróżniać się trzema podstawowymi parametrami, do których zalicza się objętość wtrysku, siłę zamykania oraz zdolność uplastyczniania materiału. Ich odpowiednie dobranie pozwala więc na wykonanie właściwej wypraski zgodnie z założeniami technologicznymi i konstrukcyjnymi. 

Jak sama nazwa wskazuje, wtryskarki hydrauliczne zasilane są natomiast za pomocą pomp hydraulicznych. Z kolei pod względem budowy wtryskarki hydrauliczne składają się natomiast z takich elementów jak:

  • siłowniki hydrauliczne,
  • elementy grzejne,
  • układy hydrauliczne napędzające ślimak,
  • przekładnia ślimakowa,
  • cylinder,
  • forma,
  • zbiornik na tworzywo. 

Jak mogą być modyfikowane wtryskarki hydrauliczne?

Współcześnie modyfikacje wtryskarek hydraulicznych mogą być wykonywane na przykład przy okazji naprawy pompy hydraulicznej, która uległa awarii. Tego typu usługi świadczy natomiast między innymi firma zajmująca się mechaniką maszyn HYDRO-DYNA. Dokonuje się ich natomiast w celu polepszenia procesów produkcyjnych pod względem ich wydajności oraz dokładności wtrysku materiałów. 

W związku z tym pierwszą z możliwych modyfikacji wtryskarek hydraulicznych jest zwiększenie zakresu regulacji temperatury w cylindrze wtryskowym. Dzięki temu przy zastosowaniu różnorodnych materiałów minimalizowane jest ryzyko ich sklejania się. 

Inną możliwą do zastosowania modyfikacją układu hydraulicznego wtryskarek jest natomiast rozbudowa jego funkcjonalności poprzez między innymi zamontowanie dodatkowych sterowników, które pozwalają jeszcze lepiej nadzorować proces wtryskiwania materiału oraz produkcje.

Podsumowując, współczesne wtryskarki hydrauliczne coraz częściej projektowane są tak, aby można było swobodnie rozbudowywać je i modyfikować ich elementy wraz z nowymi pojawiającymi się potrzebami w przedsiębiorstwach. Dzięki temu jedna maszyna jest w stanie produkować wiele elementów z tworzywa sztucznego, a to z kolei pozytywnie wpływa na optymalizację kosztów związanych z procesami produkcyjnymi.