Praca w magazynie, z towarem na sklepowych półkach czy w archiwizacji dokumentów, to wymagające zadania. W ich realizacji pomoże czytnik kodów kreskowych.
Drobiazgowa praca, wymagająca skrupulatności i dokładności, często bywa monotonna. Pomimo dużego skupienia można popełnić błąd. Goniące terminy i stale przybywające zadania potrafią uprzykrzyć dzień. Wszędzie tam, gdzie istnieje pewna powtarzalność, jak np. w trakcie inwentaryzacji lub w trakcie sprawdzania towaru, przydatny będzie czytnik kodów kreskowych. Jak wybrać odpowiedni model?
Skaner kodów kreskowych — rodzaje
Na rynku znaleźć można wiele propozycji czytników kodów kreskowych. Różnią się one cechami i parametrami technicznymi, które są dostosowane do określonych zadań i miejsc, w których mają pracować. Podzielić je można według sposobu komunikacji i techniki odczytu.
Podział ze względu na sposób komunikacji:
- czytniki ręczne,
- czytniki bezprzewodowe,
- czytniki stacjonarne,
- czytniki ladowe,
- czytniki przemysłowe.
Skanery ręczne połączone są przewodem do komputera. Można je spotkać np. w supermarketach, a konkretnie przy kasach samoobsługowych. W tych miejscach znaleźć można także czytniki ladowe. Urządzenia bezprzewodowe komunikują się przez Bluetooth lub Wi-Fi, zapewniają mobilność i mają duży zasięg, bo nawet 300 m).
Czytniki stacjonarne są podłączone do komputera i zainstalowane w konkretnym miejscu. Można je znaleźć również w supermarketach na ścianach, co umożliwia sprawdzenie ceny. Przydają się także w hurtowniach oraz na małych liniach produkcyjnych.
Czytniki przemysłowe to zaawansowane urządzenia do odczytywania kodów kreskowych. Pozwalają na szybki i dokładny odczyt kodów kreskowych przyklejonych do elementów znajdujących się na liniach produkcyjnych.
Podział ze względu na technikę odczytu:
- skaner laserowy,
- skaner typu area imager,
- skaner CCD, linear imager.
Skaner laserowy wysyła wiązkę lasera i dzięki temu odczytuje kod kreskowy, nawet ze znacznej odległości. Im większa liczba głowic, tym łatwiej zeskanować kod, praktycznie pod dowolnym kątem.
Area imager ma podobną matrycę do aparatu cyfrowego. W tego typu urządzeniach nie trzeba ustawiać kodu kreskowego równolegle do czytnika. Sprzęt zapisuje zdjęcia, a następnie system je przetwarza w poszukiwaniu kodu, który następnie dekoduje. Urządzenie sprawdzi się w każdym położeniu, a do tego rozszyfruje kody 2D.
Z kolei skanery CCD i linear imager, sczytują kody, oświetlając je matrycą diodową LED. Pod względem sprawności nie ustępują urządzeniom laserowym. Co więcej, CCD ilinear imager są dużo bardziej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia.
Skaner laserowy czy CCD?
Każde z urządzeń ma swoje wady i zalety. Wybierając sprzęt, warto kierować się jego przeznaczeniem. Nieco inne skanery sprawdzą się na linii produkcyjnej, a inne w punkcie handlowym.
W przypadku czytników diodowych główną zaletą jest duża precyzja odczytu uszkodzonego np. porwanego kodu kreskowego, a przy tym urządzenie jest energooszczędne. Sprzęt laserowy umożliwia odczyt ze znacznej odległości, radzi sobie ze skanowaniem pod różnym kątem, a także dobrze współpracuje z szerokimi kodami.
Na rynku znajdziemy wiele typów urządzeń. Dobrze postawić na specjalistyczną wiedzę handlowców, którzy podpowiedzą, który skaner sprawdzi się najlepiej w danych okolicznościach. Masz jednak pewność, że w sklepie sprawdzą się skanery ladowe, ręczne i stacjonarne. Usprawnią pracę, co umożliwi realizację większej liczby zadań.