Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Budowa czy kupno gotowego magazynu, hali?

hale i magazyny na sprzedaż
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Jeśli prowadzisz lub dopiero przymierzasz się do prowadzenia własnego biznesu związanego z logistyką, transportem czy produkcją, z pewnością potrzebna Ci będzie hala magazynowa. Jeśli dopiero rozpoczynasz działalność, możesz rozważać wszystkie opcje. Co jest bardziej opłacalne, budowa, a może kupno gotowego magazynu lub hali?

Kupno nowego magazynu, hali – czy to opłacalne?

Jeśli planujesz swój biznes na dłużej i wiesz, że potencjalnie będziesz miał z tego tytułu regularne zyski, być może warto zainwestować w halę lub magazyn. Kupno nowego lub używanego magazynu to rozwiązanie często stosowane przez przedsiębiorców. Jeśli decydujesz się na takie rozwiązanie warto dobrze się rozejrzeć - kupno nowej hali lub magazynu to nie przelewki. Różnego rodzaju hale i magazyny na sprzedaż znajdziesz w sieci, np. na Sprzedajemy.pl, serwisie ogłoszeniowym, który oferuje szeroki wybór nieruchomości. Zakres cenowy jest ogromny i zależy od powierzchni, przeznaczenia oraz umiejscowienia hali. Średnia cena, którą trzeba zapłacić mieści się w widełkach od kilkudziesięciu tysięcy do nawet kilku milionów złotych. Biorąc pod uwagę ostatni zakres cenowy, warto jednak rozważyć także nieco tańsze opcje.

Ile kosztuje wynajem hali magazynowej?

Jeśli dopiero zaczynasz swój biznes, lub po prostu nie jesteś pewien, jakie korzyści przyniesie Ci twoja firma, warto rozważyć kwestię wynajęcia hali magazynowej lub produkcyjnej. Jest to opłacalne zwłaszcza w przypadku, gdy Twoja firma zarabia niewiele, a Ty nie potrzebujesz dużej przestrzeni. Zazwyczaj wynajem tego typu powierzchni liczony jest na metry. Średnio, za halę o powierzchni 100 metrów kwadratowych trzeba zapłacić od 3000 do około 7000 miesięcznie plus opłaty za media. Natomiast w przypadku hali o wielkości powyżej 1000 metrów cena może wynosić powyżej 12 000 złotych.
Wszystko zależy więc od wielkości pomieszczenia. Jeśli nasz zakład produkcyjny lub magazyn jest niewielki, stanowczo opłaca się wynajmowanie hali. Natomiast w przypadku większych gabarytów, warto rozważyć kupno lub budowę hali magazynowej.

Budowa hali magazynowej – koszty

Dla osób, które planują długoletni rozwój swojej firmy i życzą sobie międzypokoleniowej historii przedsiębiorstwa, budowa hali magazynowej może być ciekawym pomysłem. Budowa własnej hali magazynowej może wydawać się tańsza, ale wiele zależy od tego, jakie będą warunki gleby, na której chcemy postawić budowlę, oraz ile kosztować będzie samo zorganizowanie wszystkich potrzebnych dokumentów w związku z budową. W przypadku budowy hali koszt również liczy się w metrach kwadratowych. Ostateczna cena zależy między innymi od materiałów, jakich użyjemy, a także wspomnianych już kwestii parametrów gleby itp. Średnio, szacuje się, że ceny budowy hali zaczynają się od 700 złotych za metr kwadratowy, co daje w efekcie kwotę od 70 000 złotych, jednak są to dane mocno przybliżone. Warto już na początku oszacować, jakie koszty poniesiemy budując własną halę i samemu odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest bardziej opłacalne.