Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Nitownica jako praktyczne narzędzie, które warto wypożyczyć

Nitownica
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Nitownicę wykorzystuje się chętnie w pracach budowlanych i przemyśle samochodowym, lotniczym, kosmonautycznym. Warto mieć ją również w swojej podręcznej skrzynce z narzędziami. Jej głównym zadaniem jest skuteczne łączenie metalowych (najczęściej płaskich) elementów. To alternatywa dla spawania lub zgrzewania. Jak korzystać z nitownicy? Czy można ją wypożyczyć?

Czym jest nitowanie?

Nitowanie to trwałe i nierozłączne połączenie kilku metalowych elementów. Obecnie wypierają je inne metody scalania (zgrzewania i spawanie). Nitowanie gwarantuje trwałe i szczelne łączenia. W wyniku procesu można połączyć ze sobą nieforemne elementy, których nie da się zgrzewać lub zespawać. Podczas nitowania największą rolę odgrywają nity, czyli niewielkie metalowe elementy konstrukcyjne. Za pomocą nitów można bezproblemowo połączyć nie tylko blachy, ale też skórę, tworzywa sztuczne, wsporniki, taśmowniki i elementy maszyn.

Największą wadą nitowania jest osłabianie całej konstrukcji przez nawiercanie. Metoda jest też bardzo pracochłonna, szczególnie jeśli nie używa się specjalistycznych narzędzi – nitownic pneumatycznych lub ręcznych.

Podział nitownic

Wyróżniamy nitownice ręczne i pneumatyczne. Różnią się od siebie głównie sposobem wykorzystania. Do nitownicy ręcznej wymagane jest użycie siły fizycznej. Narzędzie jest chętnie wykorzystywane przez domowych instalatorów i majsterkowiczów, serwisantów, budowniczych. Największą zaletą nitownicy ręcznej jest możliwość ustawienie jej w dowolnym połączeniu. Doskonale łączy konstrukcje przestrzenne, np. obudowy, stelaże.

Nitownica pneumatyczna współpracuje z klasycznymi nitami i nitonakrętkami. Pierwsze elementy składają się z łba i zakuwki. Nitonakrętki wyposażone są w część gwintowaną wewnętrznie.

Nitownice pneumatyczne działają automatycznie. Nie wymagają trzymania nitu podczas praktycznych zadań. Bardzo chętnie wykorzystują je zakłady produkcyjne, które stawiają na szybką i wydajną pracę.

Nitownice pneumatyczne i ręczne można zakupić w sklepie z narzędziami z Białegostoku – RG Narzędzia. Hurtownia oferuje narzędzia ręczne, pneumatyczne i elektronarzędzia.

Wypożyczanie nitownic

Niektóre firmy zapewniają wygodną wypożyczalnię narzędzi budowlanych i instalacyjnych. Warto korzystać z takich usług, jeśli domowy instalator potrzebuje danego urządzenia jedynie na chwilę.

W przypadku chęci zakupu nitownicy ręcznej lub pneumatycznej warto zwracać uwagę na wyważenie narzędzia i długość ramienia – narzędzie należy dopasować do swoich potrzeb i sylwetki.