Nieoczywiste, ale praktyczne i dosyć proste rozwiązania w przemyśle są niezwykle pożądane. Jednym z ciekawszych jest nowoczesna metoda skutecznego i niezwykle trwałego łączenia poszczególnych elementów ze sobą za pomocą tak zwanych klejów cyjanoakrylowych. Co ją wyróżnia? Czym są kleje CA oraz kiedy warto zdecydować się na ich zastosowanie? Tego dowiesz się, czytając niniejszy artykuł. Jeśli jesteś zainteresowany tematem, zapraszamy serdecznie do lektury!
Czym są kleje cyjanoakrylowe?
Kleje cyjanoakrylowe, funkcjonujące również pod nazwą klejów CA są produktem przemysłowym, umożliwiającym skuteczne i niezwykle wytrzymałe połączenie różnorodnych elementów ze sobą. Proces klejenia, przy wykorzystaniu wyżej wymienionych substancji jest współcześnie doskonale znany i ceniony - nie tylko w Polsce, ale też na świecie. Obok lutowania, nitowania oraz spawania zalicza się go do najlepszych rozwiązań wykorzystywanych w przemyśle, stanowiących osobną lub uzupełniającą metodę.
Popularne kleje cyjanoakrylowe charakteryzują się wyjątkowymi właściwościami. Przede wszystkim nie mają w składzie rozpuszczalników, a ich przezroczysta barwa sprawia, że znajdują zastosowanie w wielu pracach. Ich lepkość, w zależności od rodzaju może być niska, średnia lub wysoka. Kleje CA często występują również w postaci żelów oraz bardziej galaretkowych mas. Najczęściej stosuje się je w niewielkich oraz mikroskopijnych szczelinach, które nie przekraczają 0,15 mm. Ich skuteczność wynika również z wyjątkowej szybkości działania. Stąd też ich druga nazwa - kleje błyskawiczne. Co istotne, proces polimeryzacji na naprawdę wysokim poziomie można zaobserwować po połączeniu substancji w szczególności z lekko zasadowymi powierzchniami. Nie bez znaczenia jest również wilgotność powietrza i temperatura. Najlepsze efekty łączeń kleju z innymi produktami widoczne są głównie przy wilgotności wynoszącej 40-60% oraz przy temperaturze pokojowej.
Rodzaje klejów CA
Kleje cyjanoakrylowe ze względu na swoje wyjątkowe właściwości oraz zastosowanie można podzielić na kilka rodzajów. Najpopularniejszymi produktami tego typu są kleje:
- etylowe - pozwalające na uzyskanie niezwykle elastycznych złącz na polimerach. Wykorzystuje się je do łączenia elementów gumowych, elastomerów, kauczuków oraz innych trudnych do sklejenia materiałów.
- metylowe - wykorzystywane do klejenia do metali kolorowych oraz przedmiotów stalowych.
- alkoksyetylowe - nie posiadające charakterystycznego efektu dymnego.
- butylowe - służące do łączenia tworzyw sztucznych, tj. polistyren oraz poliwęglan oraz ze względu na dodatek butylu w składzie, elementów szczególnie podatnych na uszkodzenia.
- propylowe - charakteryzujące się wyższą wytrzymałością mechaniczną oraz brakiem wytwarzania dużej ilości białego dymu.
Dlaczego kleje cyjanoakrylowe nazywane są błyskawicznymi?
Kleje cyjanoakrylowe, nazywane również sekundowymi charakteryzują się niezwykle krótkim czasem schnięcia. W ciągu kilku sekund są w stanie doskonale zespoić ze sobą poszczególne elementy przedmiotów. Wynika to z czynnika aktywnego, którym jest zawarta w powietrzu wilgoć. Jednym z produktów błyskawicznie utwardzających są kleje cyjanoakrylowe marki Loctite.
Zastosowanie klejów cyjanoakrylowych
Skład, konsystencja, czas schnięcia, kolor oraz pozostałe właściwości sprawiają, że kleje CA mają wiele zastosowań. Jednym z najpopularniejszych jest tak zwane przemysłowe klejenie cyjanoakrylowe. Jednak warto zaznaczyć, że produkty tego typu stosuje się również w gospodarstwach domowych, elektrotechnice, a nawet modelarstwie. Najbardziej znane przy użyciu klejów tego rodzaju są łączenia niewielkich elementów stalowych i metalowych, naprawy niewielkich przedmiotów wykonanych z tworzyw sztucznych oraz klejenie O-ringów.
Podsumowując, klej cyjanoakrylowy to wyjątkowy produkt, znajdujący zastosowanie w wielu dziedzinach. Dosyć niska cena oraz doskonałe właściwości spajania sprawiają, że jest rozwiązaniem idealnym, nawet w mniej oczywistych sytuacjach.