Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Symulacja wtrysku - czyli analiza moldflow w programie Moldex3D

Symulacja wtrysku
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Firma Pawform od od 2006 roku świadczy usługi w zakresie wdrożenia projektów dla branży przetwórstwa tworzyw sztucznych, a także zajmuje się sprzedażą oprogramowania Moldex3d. Pawform wykorzystuje doświadczenia, które zdobywała w obszarach działalności będąc także użytkownikiem i dystrybutorem innych oprogramowania do symulacji wtryskiwania tworzyw sztucznych.

W symulacji wtrysku wyróżniamy dwa główne obszary związane z analizą  moldflow:

  • pierwsza z nich to analiza, która obejmuje optymalizację detali, detali, które zostały zaprojektowane z tworzyw sztucznych
  • druga z nich to analiza form wtryskowych aspekcie układów doprowadzenia tworzywa, analiza układ chłodzenia czy w końcu optymalizacja procesy wtrysku.

W poniższym akapicie zajmiemy się optymalizacją geometrii wyrobu, która głównie koncentruje się na obszarach związanych z doborem punktu wtrysku. Analiza symulacji wtrysku, jest potrzeba by zapewnić równomiernie wypełnienie gniazda formującego, unikamy wtedy defektów związanych z rozkładem temperatury. Weryfikujemy grubość ścianek detalu czy ryzykiem, które związane jest z powstawaniem pułapek powietrznych czy linii łączenia. Jeśli wykonujemy analizę moldflow, najlepiej jest na samym początku ustalić z naszym klientem charakter detalu, czy jest to detal techniczny czy wizualny.Chodzi o to by określić charakter detalu, tak by interpretacja wyników była oparta o wymagania estetyczne czy funkcjonalne, które określił klient. Jak już wcześniej wspomniano, w obszarze optymalizacji detalu wyróżniamy kilka typów detali: detale wizualne, detale techniczne oraz detale, które zostały wzmocnione włóknem szklanym. Każdy rodzaj detalu ma odmienne wymagania odnośnie potencjalnych wad wizualnych czy deformacji. Forma Pawform, która posiada duże doświadczenie  w obszarze symulacji wtrysku, pokazuje, że im więcej czasu poświęcimy na optymalizację detalu, tym mniej stracimy go na próby i wdrożenie narzędzia do produkcji.

Drugim obszarem związanym z analiza moldflow jest optymalizacja form wtryskowych. Optymalizacja form wtryskowych, to głownie analiza polegająca na ocenie geometrii układu doprowadzenia tworzywa, zapewnia zbalansowanie form familijnych, zweryfikowanie konstrukcji układu doprowadzenia pod katem zjawiska melt flipper. Bardzo istotna jest ocena projektu pod względem rozkładu temperatury, ważna jest analiza termiczna, ale nie tyko, trzeba zwrócić uwagę na zaprojektowany  układ chłodzenia, który ma odbierać ciepło od elementów formujących. Kiedy przeprowadzamy analizę rozkładu temperatury, bazujemy na samej geometrii detalu, zakładamy wtedy, ze rozkład temperatury na elementach formujących jest po prostu jednorodny. Rzeczywistość pokazuje jednak, ze nie zawsze tak jest, ponieważ na układ doprowadzenia tworzyw jest skonstruowany w odpowiedni sposób, aby odbierać ciepło z każdego elementu formy jednorodnie. Istotne jest, by przeprowadzić pełną symulację wtrysku bazując na zaprojektowanej geometrii układu chłodzenia, tak aby określić temperaturę formy na powierzchni formującej.

Końcowym etapem analiz modlof, jest taki proces w którym możemy zoptymalizować prędkość wtrysku, czas oraz ciśnienie docisku, tak by uzyskać jak najmniejsze deformacje czy maksymalnie skrócić czas cyklu.

Analiza moldflow  nie jest prostym zagadnieniem, jeżeli nie wiesz jak zacząć, możesz spróbować od szkolenia interpretacji wyników symulacji wtrysku.  Jeśli jesteś zainteresowany współpracą, chciałbyś poszerzyć swoją wiedze w tym zakresie, sprawdzi możliwości wykorzystania Moldex3d zapraszamy do uczestnictwa w szkoleniach w firmy Pawform.  Nie ważne, czy na co dzień korzystasz wyników Moldex3D, Autodesk Moldflow Adviser, Autodesk Moldflow Insight, Cadmould czy Solidworks Plastics czy na przykład jeszcze nie masz żadnego z wymienionych systemów; skorzystaj z naszego szkolenia aby dowiedzieć się na co zwracać uwagę oceniając wyniki symulacji wtrysku. Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie.

Zapraszamy do kontaktu !

Moldex3D

Symulacja wtrysku

Pawform