© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

  • Home
  • Przemysł
  • Regały paletowe i ich rodzaje, czym się kierować przy wyborze?

Regały paletowe i ich rodzaje, czym się kierować przy wyborze?

Regały magazynowe
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Magazynowanie jest obecnie nie tylko wewnętrzną potrzebą firm, ale też sposobem na dochodowy biznes. Dobrze wyposażone centrum logistyczne, z opcją przechowywania, konfekcjonowania towarów, a nawet obsługi odpraw celnych z pewnością ma szansę na rozwój. Aby jednak spełniało swoje zadania i gwarantowało sprawną obsługę klientów, musi być wyposażone w odpowiednie regały. W wyborze takiego asortymentu warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników.

Rodzaje regałów paletowych

Wyposażenie magazynowe jest ważne zarówno w małych firmach, które dysponują niewielkim składem towarów, jak i w dużych centrach logistycznych. Różnice wynikające z konkretnych potrzeb danej firmy, rodzaju składowanego towaru, jego rotacji czy konieczności stworzenia specjalnych warunków, sprawiają, że również wyposażenie powinno być do nich dostosowane. Pozwala na dostępność konstrukcji regałów.

Regały paletowe rzędowe

Regały paletowe zaliczają się do najpopularniejszych ze względu na to, że pakowanie towarów na palety jest obecnie ogólnie przyjętym europejskim standardem. Konstrukcje są budowane tak, aby umieścić w nich maksymalnie dużo palet z ładunkiem, bez pozostawiania pustych przestrzeni. Zaletą regałów paletowych jest możliwość dostosowania ich udźwigu do planowanych ładunków. Natomiast modele skręcane sprawdzą się przy przechowywaniu lżejszych towarów. Regały magazynowe paletowe standardowo nie posiadają wypełnienia między trawersami, i są przystosowane do składowania palet.

Regały paletowe wysokiego składowania

W magazynach wysokiego składu istnieje zapotrzebowanie na wysokie konstrukcje, które pozwolą też wykorzystać przestrzeń pod dachem. W takich pomieszczeniach sprawdzają się regały paletowe wysokiego składowania. Są one przystosowane do obsługi za pomocą wózków systemowych, co usprawnia przemieszczanie ładunków i zapewnia bezpośredni dostęp do palet.

Regały paletowe przepływowe

Konstrukcje tego typu wyróżnia wyposażenie w system rolek, który umożliwia przesuwanie palet z jednego końca na drugi. To sposób na usprawnienie transportu ładunków przy jednoczesnym zachowaniu porządku (kolejności) układanych elementów. Regały paletowe przepływowe można łączyć w dowolnych układach, tworząc bloki i korytarze o różnej szerokości i długości.

Regały typu Drive-In

Rozwiązanie pozwalające na umieszczenie palet w kanałach co pozwala na dużą oszczędność powierzchni magazynowej. Rozwiązanie dedykowane przed wszystkim dla towarów jednorodnych przechowywanych w partiach.

Regały paletowe jezdne

W przeciwieństwie do regałów paletowych przypływowych, w modelach jezdnych nie przemieszcza się ładunek, lecz cała konstrukcja. Jest ona wyposażona w system jezdny oraz silnik elektryczny, dzięki któremu jest możliwe przesuwanie regału wraz z ładunkiem. Takie rozwiązanie umożliwia zachowanie tylko jednego korytarza roboczego dla wózka widłowego na jeden blok regałów.

Określ swoje potrzeby

Różnorodność konstrukcji regałów paletowych sprawia, że wybór odpowiedniego wariantu powinien być dobrze przemyślany. Celem jest przecież jak najbardziej ekonomiczne wykorzystanie przestrzeni magazynowej przy jednoczesnym zachowaniu sprawnej obsługi. Obie te cechy składają się na koszty magazynowania, a w konsekwencji także na ceny usług i gotowych wyrobów. Jeśli planujesz wyposażenie magazynu, przede wszystkim określ swoje potrzeby.

Gabaryty składowanych towarów

Podstawowym czynnikiem, który musisz wziąć pod uwagę, jest wielkość składowanych ładunków. Jeśli magazynujesz dłużycę, potrzebujesz specjalnych konstrukcji wspornikowych. Drobne pakunki wymagają litych lub ażurowych półek, natomiast palety – standardowych regałów paletowych.

Dostęp do pojedynczych egzemplarzy składowanego towaru

Istotną cechą przy wyborze wyposażenia jest to, jak często będziesz sięgać po towary na półkach i kto będzie je składował czy odbierał. Jeśli do palet czy pojemników musi być szybki dostęp w każdej chwili, wysokie i wielorzędowe konstrukcje nie będą dobrym wyborem.

Rotacja składowanych towarów

Rotacja towarów to kolejny czynnik, na który musisz zwrócić uwagę przy wyborze wyposażenia. Dobrym rozwiązaniem są tu regały paletowe rzędowe, które zapewniają bezpośredni dostęp do każdego składowanego elementu. Jeśli natomiast zależy Ci na szybkim transporcie, do wyboru masz też regały rolkowe.

Urządzenia transportowe wewnątrz magazynu

Obsługa regałów paletowych, zwłaszcza tych wysokiego składowania wymaga odpowiednich urządzeń. Do najpopularniejszych zaliczają się wózki widłowe lub systemowe, które jednak wymagają odpowiedniej ilości miejsca. Jeśli magazyn ma ograniczoną powierzchnię, tworzenie takich ścieżek odbywa się kosztem przestrzeni ładunkowej. W takich warunkach warto zainwestować w regały wysokiego składowania, a jeśli nie pozwala na to budynek – w regały paletowe, o dużym udźwigu lub regały typu drive-in dla produktu przechowywanego w partiach.

Budżet, jaki możemy przeznaczyć

Ostatnim, choć nie mniej istotnym czynnikiem jest budżet. Wysokie regały paletowe czy konstrukcje wyposażone w silniki i dodatkowe usprawnienia są znacznie droższe niż te w wariancie podstawowym. Dlatego przed złożeniem zamówienia warto dokładnie zapoznać się z kosztami i dokonać ich kalkulacji.

Regały paletowe w ofercie ROSSERWIS

Jeśli poszukujesz wyposażenia magazynu dostosowanego do Twoich potrzeb, z pewnością zapewni Ci go ROSSERWIS – producent i dystrybutor regałów paletowych. W asortymencie znajdziesz wszystkie wymienione wcześniej typy konstrukcji z możliwością ich modyfikowania na Twoje życzenie. Zarówno regały wysokiego składowania, jak i niskie regały paletowe są produkowane z najwyższej jakości materiałów na terenie Europy i zabezpieczane antykorozyjnie. Producent oferuje też możliwość dodatkowego wyposażenia konstrukcji oraz malowania ich na dowolny kolor z palety RAL.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry