Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Noże do cięcia papieru - jak o nie zadbać?

Noże do cięcia papieru
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Noże do cięcia papieru wykorzystywane są w wielu branżach, gdzie pojawia się potrzeba pracy z tym rodzajem materiału. By służyły zgodnie z przeznaczeniem, muszą być odpowiednio dobrane oraz należycie konserwowane.

Na co zwrócić uwagę wybierając nóż do krajarki?

Przede wszystkim w pierwszej kolejności należy ustalić jaki nóż będzie kompatybilny z naszym urządzeniem. Informacje te można znaleźć np. w specyfikacji technicznej urządzenia. Noże do cięcia papieru mogą się od siebie różnić, a wynika to z dopasowania do konkretnego modelu krajarki. W związku z tym mogą to być różnice np. w długości, grubości czy ilości otworów. 

Kolejną istotną kwestią jest metal lub stop metali, które zostały wykorzystane do wyrobu noża. W zależności od rodzaju materiału, który będzie cięty, jak np. papier lub karton, mogą okazać się potrzebne zupełnie inne noże. Dodatkowo to z czego zostały wykonane, może wpływać na ich wytrzymałość, tendencję do tępienia się, ale również na możliwości wielokrotnego ostrzenia.

Jak dbać o noże do cięcia papieru?

W pierwszej kolejności należy zadbać o ich odpowiedni serwis. Profesjonalne szlifiernie potrafią nie tylko odpowiednio naostrzyć taki nóż, ale także zniwelować problemy, które mogą wystąpić. Nierówne cięcie, poszarpane krawędzie, czy choćby odkształcenia, mogą świadczyć o tym, że nóż uległ uszkodzeniu. W takiej sytuacji powinno się wymienić nóż na sprawny, a sprawiający problemy w tym czasie przekazać do prac serwisowych. Warto dowiedzieć się nieco więcej o szlifierni, do której planuje się oddać nóż. Ważne by zespół składał się z doświadczonych szlifierzy, a park maszynowy pozwala na dokładne i bezpieczne dla noża wykonanie prac.

Prócz serwisu, warto także zadbać o optymalne warunki przechowywania noży. Tutaj warto zwrócić uwagę na zabezpieczenie krawędzi tnącej. Można w tym celu zastosować osłony magnetyczne, które pozwolą chronić ostrze przed czynnikami zewnętrznymi, a także pozwoli to na poprawienie bezpieczeństwa pracowników, ponieważ krawędź tnąca nie będzie “na wierzchu”.

Należy również unikać wilgotnych miejsc, które mogłyby doprowadzić do występowania korozji. W związku z tym przechowywane powinny być w taki sposób, by zapewnić im optymalne warunki magazynowania.