Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Rurki termokurczliwe

Rurki termokurczliwe
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Rurki termokurczliwe to specjalistyczne oprawki wykonane z tworzywa sztucznego i materiałów pochodnych, które kurczą się pod wpływem ciepła. Dzięki temu zaciskają się wokół przewodu, żyły lub końcówki, na którą zostały wcześniej nałożone.

Rurki termokurczliwe znajdują powszechne zastosowanie niemalże w każdej branży produkcyjnej czy przemysłowej, gdzie istnieje konieczność izolacji i dodatkowej ochrony przewodów lub żył kablowych. 

Zastosowanie rurek termokurczliwych

Koszulki termokurczliwe początkowo stosowane były wyłącznie jako elementy izolujące, głównie przy przewodach średniego napięcia. Wykorzystywano je przede wszystkim do izolowania otwartych żył. 

Dziś rurki termokurczliwe są stosowane znacznie powszechniej. To przede wszystkim:

  • izolatory (konstrukcja rurek termokurczliwych sprawia, że doskonale izolują);
  • elementy ochronne (chronią żyły i kable na przykład przed działaniem wody);
  • elementy łączące (za pomocą rurek termokurczliwych możliwe jest łączenie przewodów);
  • rurki chroniące i znakujące (na przykład chronią użytkownika przed porażeniem prądem w miejscach, gdzie żyły pozbawione są otuliny, a także ostrzegają, że nie należy tego miejsca dotykać). 

Budowa rurek termokurczliwych

Rurki termokurczliwe najczęściej wykonane są z funkcjonalnych polimerów, które pod wpływem ciepła ulegają procesowi sieciowania. Proces ten polega na tworzeniu całkiem nowych wiązań między atomami i tym samym zmianie kształtu i powierzchni użytkowej.

Proces sieciowania stosowany był już na początku XX wieku, jednak dopiero od niedawna wykorzystuje się go przy produkcji akcesoriów takich jak rurki termokurczliwe. Proces ten pozwala na bardzo szczelne zaciśnięcie koszulki termokurczliwej wokół przewodu lub żyły i tym samym odizolowanie go. 

W zależności od tego, jaką koszulkę termokurczliwą wybierzesz, możesz zaobserwować, że współczynnik skurczu jest zróżnicowany. W sklepie TME.pl możesz kupić koszulki termokurczliwe o zróżnicowanym stopniu skurczu, oznaczonym za pomocą wartości (np. 2:1 lub 3:1 i innych). 

Pierwsza cyfra określa wielokrotność, o jaką zmniejszy się średnica koszulki. Przykładowo przy skurczu rurki 2:1 – jeżeli rurka ma 6 mm średnicy – po zadziałaniu ciepłem rurka skurczy się do 3 mm średnicy.

Szeroki wybór rurek termokurczliwych

W sklepie tme.eu znajdziesz bardzo szeroką ofertę rurek termokurczliwych. Możesz tu nabyć koszulki, które posłużą Ci do izolowania przewodów, samych żył lub końcówek kabli. Wybieraj z wielu rodzajów rurek termokurczliwych i skutecznie zabezpieczaj przewody w swoich instalacjach lub urządzeniach!