Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Kompresory tłokowe - gdzie się je wykorzystuje?

Kompresory tłokowe
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Wielka popularność, jaką od lat cieszą się kompresory tłokowe, wynika w znacznym stopniu z prostoty ich budowy i łatwości użytkowania. Dzięki nim są to urządzenia, które mogą naprawdę wiele, a przy tym są nieskomplikowane w obsłudze i łatwe do naprawy. Dlatego cieszą się zainteresowaniem zarówno początkujących, jak i profesjonalnych użytkowników sprzętu pneumatycznego, a ich zastosowanie jest naprawdę bardzo wszechstronne. Dowiedz się, jak działają kompresory tłokowe i jak można je wykorzystać! Być może zainspiruje Cię to do zakupu własnej sprężarki tłokowej. Sprawdź, do czego może przydać się Tobie!

Kompresor tłokowy - zasada działania

Zasada działania kompresora tłokowego jest bardzo prosta. Umieszczony w cylindrze tłok wykonuje powtarzalne ruchy posuwisto-zwrotne, które powodują zasysanie powietrza z otoczenia, następnie zmniejszenie jego objętości (tzw. kompresja), a na końcu wtłoczenie sprężonego już powietrza pod odpowiednim ciśnieniem do zbiornika. Stamtąd jest ono pobierane przez różnego rodzaju narzędzia i akcesoria pneumatyczne, sprzęt uzdatniający lub też jest przesyłane do specjalnych systemów połączeń, umożliwiających transport sprężonego powietrza.

Każdy kompresor tłokowy dostępny na rynku jest w pełni zintegrowany ze zbiornikiem ciśnieniowym, poszczególne modele mogą różnić się między sobą tylko jego pojemnością lub układem. Taka budowa sprawia, że kompresory tłokowe uznawane są za kompleksowe i wygodne rozwiązanie.

Kompresory tłokowe mają jednak jeden mankament. Nie są w stanie pracować w trybie ciągłym. Po napełnieniu zbiornika powietrzem o odpowiednim ciśnieniu sprężarka wyłącza się i uruchamia się ponownie dopiero wtedy, gdy ciśnienie w zbiorniku spadnie o 2 bary. Odpowiednie przerwy w pracy kompresora tłokowego są niezbędne dla zachowania jego skuteczności i żywotności.

Zastosowanie sprężarek tłokowych

Kompresory tłokowe mają praktycznie nieograniczone możliwości zastosowania, dzięki czemu uchodzą za wyjątkowo wszechstronne urządzenia. Przydają się tam, gdzie sprężone powietrze może służyć jako medium robocze, czyli niemalże… wszędzie.

Sprężarek tłokowych najczęściej używa się do szeroko pojętych zastosowań warsztatowych oraz remontowo-budowlanych - zarówno tych mniej zaawansowanych, jak i w pełni profesjonalnych. Sprężone powietrze bowiem wykorzystuje się głównie jako napęd różnego rodzaju narzędzi i akcesoriów pneumatycznych, a także zaawansowanych maszyn i sprzętów budowlanych, rolniczych lub warsztatowych.

O możliwościach zastosowania kompresorów tłokowych wypadałoby więc myśleć również w kontekście narzędzi pneumatycznych - to od nich bowiem zależy, do czego będziemy mogli wykorzystać nasz kompresor. Nie bez znaczenia są tu jednak parametry techniczne samego urządzenia - przede wszystkim jego wydajność, ciśnienie pracy oraz pojemność zbiornika, które warunkują możliwości zasilania poszczególnych narzędzi. To właśnie na podstawie parametrów technicznych zwyczajowo dzieli się kompresory tłokowe na swego rodzaju modele użytkowe, takie jak np.: kompresor do malowania, kompresor do piaskowania, kompresor do pompowania kół lub kompresor do lakierowania. 

Gdzie wykorzystuje się kompresory tłokowe? 

Sprężarki tłokowe znajdziesz w każdym warsztacie mechaniki pojazdowej, zakładzie wulkanizacyjnym i blacharsko-lakierniczym, a także w mniejszych przedsiębiorstwach produkcyjnych. Poza zasilaniem narzędzi pneumatycznych, służą tam również za napęd dla różnego rodzaju urządzeń i maszyn warsztatowych, takich jak podnośniki, wyciągniki, urządzenia rozpylające czy wyważarki do kół.

Branża budowlana i remontowa wykorzystuje je głównie do malowania natryskowego oraz tynkowania, a także do prac konstrukcyjnych oraz renowacyjnych. Są również chętnie wykorzystywane w gospodarstwach rolnych, głównie do prac naprawczo-konserwacyjnych oraz porządkowych.

Jednak by precyzyjnie wskazać, gdzie mogą być wykorzystywane kompresory tłokowe, wypada krótko wspomnieć o ich podstawowych rodzajach. W praktyce bowiem mogą mieć one również inne przeznaczenie i zastosowania.

kompresor tłokowy do zastosowań warsztatowych profesjonalne kompresory tłokowe airpress

Rodzaje kompresorów tłokowych i ich zastosowanie

Kompresory tłokowe najczęściej dzielimy na dwa rodzaje, które znacznie różnią się możliwościami. To kompresory olejowe i bezolejowe, działające w nieco inny sposób mimo prawie identycznej budowy.

Kompresory olejowe do sprawnego funkcjonowania potrzebują specjalnego środka smarnego, który zapobiega tarciom podczas ruchów tłoka w cylindrze. Olej ten trzeba uzupełniać i regularnie wymieniać, przez co kompresory te są bardziej wymagające pod względem konserwacji. Odwdzięczają się jednak wyższymi wydajnościami, wytrzymałością podczas intensywnej pracy oraz dłuższą żywotnością. Świetnie nadają się do zasilania narzędzi pneumatycznych, którym służy obecność oleju w sprężonym powietrzu. To właśnie te kompresory wykorzystuje się w warsztatach i serwisach branży motoryzacyjnej oraz w firmach budowlanych i remontowych.

Kompresory bezolejowe nie potrzebują do pracy żadnych dodatkowych środków smarnych. Wyposażone są w tłoki z materiału odpornego na tarcie, dzięki czemu nie wymagają skomplikowanej konserwacji. Ich niewątpliwą zaletą jest jakość sprężonego powietrza, którą zapewniają - medium robocze jest wolne od zanieczyszczeń olejowych. Sprężarki te wykorzystuje się głównie w branży spożywczej, elektronicznej i medycznej. Spotkasz je m.in. w laboratoriach i pracowniach chemicznych, a także na wyposażeniu serwisantów sprzętu elektronicznego.

Jaki kompresor do domu?

Najlepszy kompresor do użytku domowego można wybrać dopiero po dość precyzyjnym ustaleniu, jakie będzie jego zastosowanie. Przyjęło się uznawać, że najbardziej optymalnym modelem domowego kompresora tłokowego jest kompresor 50 litrów (pojemność zbiornika) o wydajności ok. 150-200 l/min. I rzeczywiście, w zupełności wystarczy on do najbardziej podstawowych zastosowań domowych, takich jak:

  • przedmuchiwanie trudno dostępnych miejsc oraz urządzeń elektronicznych,
  • sporadyczne pompowanie kół w samochodzie lub rowerze, basenów i materacy dmuchanych oraz piłek i różnego rodzaju zabawek,
  • dokładne czyszczenie ścian przed malowaniem,
  • drobne prace remontowe.

Jeśli jednak chcesz pracować w garażu, ogrodzie lub na posesji z wykorzystaniem bardziej wymagających narzędzi pneumatycznych, takich jak: klucze udarowe, szlifierki, piaskarki syfonowe lub pistolety lakiernicze, warto zainwestować w modele o parametrach zbliżonych do kompresorów warsztatowych. Wówczas optymalnym wyborem będzie kompresor o wydajności ok. 300 l/min lub większej ze zbiornikiem nie mniejszym niż 100 litrów.

Przy wyborze kompresora tłokowego do użytku domowego koniecznie opisz sprzedawcy, do czego planujesz go wykorzystywać!