© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

  • Home
  • Przemysł
  • Odczynniki chemiczne – poznaj zastosowanie specjalistycznych surowców!

Odczynniki chemiczne – poznaj zastosowanie specjalistycznych surowców!

Odczynniki chemiczne
 |  Redakcja  |  Przemysł

Ciężko wyobrazić sobie prace badawcze czy też analizy, których celem jest m.in. produkcja farmaceutyków bez odczynników chemicznych. Mowa o bezwzględnie potrzebnych materiałach dla chemików i naukowców wykorzystywanych w wielu gałęziach przemysłu. Które z nich są najważniejsze i czym charakteryzują się tego rodzaju specyfiki?

Charakterystyka odczynników chemicznych

Czym są odczynniki chemiczne? To nic innego jak związki chemiczne, a także roztwory i mieszaniny. Posiadają określone właściwości, dzięki którym znajdują szereg zastosowań. Zarówno w przemyśle, jak i warunkach szkolnych oraz akademickich. Oczywiście w celu prawidłowego i bezpiecznego użycia, odczynniki przechodzą etap skrupulatnego przygotowania oraz odmierzenia.

Ich głównym kryterium podziału jest stopień czystości wyrażany w procentach. W przypadku chemiczne czystych specyfików mieści się w przedziale 99-99,9%. Drugą główną grupę roztworów i mieszanin tworzą odczynniki analityczne. To właśnie one przeznaczone są do wywoływania reakcji chemicznych, co umożliwia podjęcie badań nad właściwościami powstających substancji.

Odczynniki chemiczne w branży farmaceutycznej

Jeśli chodzi o najważniejsze gałęzie przemysłu, w których wykorzystuje się odczynniki chemiczne, na pierwszy plan wysuwa się branża farmaceutyczna. Odgrywają one kluczową rolę podczas prac wykonywanych w warunkach laboratoryjnych, ściśle wiążących się z farmaceutyką. Są niezbędne w celu opracowywania i realizowania receptur leków. Stąd właśnie ogromne zapotrzebowanie na tego rodzaju surowce w medycynie.

Kwas salicylowy, kwas L-askorbinowy, etanoloamina – to tylko nieliczne odczynniki chemiczne używane w produkcji farmaceutyków. Poszukując tego rodzaju produktów, najlepszym rozwiązaniem są specjalistyczne sklepy prowadzące sprzedaż hurtową i detaliczną towarów branży chemicznej, takie jak „Chemia-Łódź”.

fenylenodiamina ppd czda 25 gr

Odczynniki chemiczne w pozostałych gałęziach przemysłu

Odczynniki chemiczne wykorzystywane są również w pracach laboratoryjnych, związanych z innymi obszarami przemysłu. Mowa m.in. o produkcji wszelkich dodatków do żywności, chociażby w postaci konserwantów. Co więcej, wiele produktów spożywczych zostaje poddane szeregom analiz przy użyciu odczynników. Przykładem są słodycze lub napoje gazowane.

Nie brakuje ich także w składzie preparatów stosowanych w ogrodnictwie, rolnictwie lub branży motoryzacyjnej. Przytoczyć można tutaj środki owadobójcze, nawozy, płyny do spryskiwaczy, czy oleje napędowe. Jak zatem widać, surowce chemiczne towarzyszą nam niemal na każdym kroku.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry