© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

  • Home
  • Przemysł
  • Ile kosztuje wynajem sprężarki? Od czego zależy cena?

Ile kosztuje wynajem sprężarki? Od czego zależy cena?

Wynajem sprężarek
 |  Redakcja  |  Przemysł

Często się zdarza, że sprężarka jest przedsiębiorstwu potrzebna, ale tylko do realizacji jednego projektu czy zlecenia. Albo obecnie wykorzystywany sprzęt wymaga remontu. Zakup nowej sprężarki w takich sytuacjach jest zwykle nieekonomiczny – to spora inwestycja, a ryzyko tego, że się nie zwróci, jest duże. Dlatego lepiej zdecydować się na wynajem sprężarki. Ile to kosztuje, na jak długo można wypożyczyć sprzęt? Wyjaśniamy!

Kiedy zdecydować się na wynajem sprężarki?

  • Gdy sprężarka jest potrzebna okazjonalnie. Standardowo sprężarka jest urządzeniem wykorzystywanym w różnych zakładach produkcyjnych czy też w firmach usługowych. Jednak nie zawsze jest potrzebna na stałe – czasem tylko do wykonania określonej pracy (projektu, zlecenia). Ze względu na duży koszt inwestycji i konieczność regularnego serwisowania w takim wypadku wynajem sprężarki okazuje się lepszym rozwiązaniem.
  • Gdy sprężarka jest serwisowana / naprawiana. Konieczność remontu, wymiany jakichś części sprężarki czy wydłużonego serwisu jest częsta, a bez urządzenia zastępczego część procesów nie może się odbywać, co zwykle wiąże się z przymusem przestoju w pracy. W takiej sytuacji korzystniej jest wynająć sprężarkę, niż liczyć straty związane z utraceniem ciągłości procesów. Warto też wiedzieć, że niektóre firmy zapewniają swoim Klientom na czas naprawy sprzęt zastępczy.
  • Gdy planowany jest zakup nowej sprężarki. Wszystkie elementy układu pneumatycznego w zakładzie muszą być dobrze dostosowane do potrzeb oraz warunków pracy, a dotyczy to zwłaszcza sprężarek. Trudno jest podjąć decyzję zakupową w jeden dzień, a na sprzęt zwykle trzeba czekać kilka dni lub tygodni – aby wyeliminować konieczność przestoju lub przyspieszyć start procesów, warto zdecydować się na czasowy wynajem sprężarki.
  • Gdy nie ma jeszcze pewności co do rodzaju sprężarki. Czasem bywa i tak, że proces musi już wystartować, ale jego wymagania jeszcze nie są w pełni poznane. Nie wiadomo, jaki rodzaj sprężarki najlepiej się sprawdzi, i jakie powinny być jej parametry (wydajność, ciśnienie). Zamiast decydować „w ciemno”, lepiej wynająć sprężarkę, aby ją przetestować, dookreślić wymagania i dopiero kupić perfekcyjnie dopasowany sprzęt.

Które firmy oferują wynajem sprężarek i kompresorów?

Wynajem sprężarek zwykle oferują firmy, które dystrybuują lub sprzedają sprzęt i inne elementy instalacji sprężonego powietrza.

Niektóre z nich zajmują się systemami pneumatycznymi kompleksowo. Od projektów, przez dobór i zamówienie urządzeń, po montaż i szkolenie z obsługi oraz doradztwo techniczne, pomiary i usługi serwisowe.

Wynajem sprężarek to zwykle tylko niewielka część oferty. Aby maksymalnie wyrównać rachunek zysków i strat lub zapewnić jak największy zwrot z inwestycji, profesjonalne firmy zaczynają od ustalenia potrzeb Klienta. Najpierw poznają wymagania produkcji – jej etapy oraz ich zapotrzebowanie na medium o określonej czystości, a także dane techniczne maszyn napędzanych przez sprężone powietrze. W ten sposób mogą dobrać odpowiednie urządzenie. Często też w razie potrzeby sprzęt można bezpłatnie wymienić.

Jakie rodzaje sprężarek można wynająć?

  • Sprężarki tłokowe i śrubowe. Wynajem sprężarek to przede wszystkim możliwość wyboru odpowiedniego rodzaju sprężarki. Może to być wersja tłokowa (pracująca z przerwami), śrubowa (to przemysłowa sprężarka, która produkuje ogromne ilości medium, pracując nieprzerwanie), ale także sprężarka spiralna (do zastosowań medycznych) czy o zmiennej wydajności.
  • Sprężarki olejowe i bezolejowe. Część aplikacji (np. w branży medycznej, spożywczej, farmaceutycznej czy elektronicznej) wymaga określonej normami czystości medium, w którym niedozwolona jest obecność drobinek olejowych. W tym wypadku można zdecydować się na wynajem sprężarki olejowej wraz z całym układem uzdatniania medium lub sprężarki bezolejowej, której nie jest potrzebna zaawansowana filtracja.
  • Sprężarki o różnych parametrach i możliwościach w zakresie wydajności, ciśnienia roboczego czy funkcji. Po konsultacji z Klientem i precyzyjnej analizie firmy mogą dobrać takie urządzenie, które wygeneruje tyle medium, ile potrzeba, przy najniższym zużyciu prądu, a jednocześnie zapewniając wymaganą jego jakość.

Na jak długo można wynająć sprężarkę?

Wszystkie kwestie wynajmu sprężarki uzgadnia się wspólnie z Klientem. Okres, na jaki można wypożyczyć sprzęt, w głównej mierze zależy od potrzeb wypożyczającego. Może to być kilka dni, tygodni lub nawet miesięcy. Często współprace z Klientami funkcjonują długofalowo, co oznacza, że wypożyczona sprężarka pracuje w zakładzie przez dłuższy okres.

Poza samym wynajmem sprężarki firmy często oferują też transport sprzętu pod wskazany adres, montaż urządzenia oraz szkolenie z jego obsługi.

Ile kosztuje wynajem sprężarki i od czego to zależy?

Tak, jak różne rodzaje i parametry techniczne sprężarek wpływają na cenę zakupu, tak są również podstawą do ustalenia wysokości kosztu wynajmu sprzętu. Dlatego też wynajem sprężarki tłokowej olejowej o niskiej wydajności będzie znacznie tańszy niż wypożyczenie bezolejowej sprężarki śrubowej, która dodatkowo może pracować pod stałym obciążeniem i w trybie nieprzerwanym. Im lepsze parametry sprężarki, im więcej funkcji ma urządzenie, tym jego wynajem będzie droższy.

Standardowo można przyjąć, że wynajem sprężarki kosztuje od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za dobę. Wraz z wydłużeniem okresu wynajmu często obniża się jego koszt. 

Zakup czy wynajem sprężarki?

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi i jest to kwestia uzależniona od kilku różnych czynników. Jeśli sprężarka jest potrzebna w zakładzie na stałe (lub będzie potrzebna regularnie). W sytuacji, gdy sprężarka jest potrzebna tylko okazjonalnie, lub jeszcze nie ma pewności co do parametrów sprzętu, wynajem jest lepszym, ponieważ ekonomicznie uzasadnionym, rozwiązaniem.

FAQ:

Ile może kosztować wynajem sprężarki?

Cena wypożyczenia sprężarki jest uzależniona od kilku czynników – np. od rodzaju sprężarki, jej parametrów oraz długości okresu wynajmu. Zwykle mieści się w przedziale od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za dobę.

Na co zwrócić uwagę podczas wynajmu sprężarki?

Ważne jest to, aby firma oferująca wynajem sprężarek i kompresorów doradziła w wyborze odpowiedniego rozwiązania (rodzaju i parametrów sprzętu), dostarczyła go na miejsce i przeszkoliła z jego obsługi. Istotne są także usługi serwisowe w ramach wynajmu sprężarki.

Kiedy zdecydować się na wynajem sprężarki zamiast zakupu?

Przede wszystkim w sytuacji, gdy sprężarka jest potrzebna jedynie na krótki okres, np. do wykonania określonej pracy (projektu, zlecenia). Sprężarkę warto wypożyczyć również wtedy, gdy sprzęt w zakładzie jest remontowany lub chcemy przetestować dany model sprężarki, zanim zdecydujemy o jego zakupie.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry