Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Spawarka dla majsterkowicza - jaką wybrać?

Spawarka
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Wiele osób majsterkuje, osiągając różny stopień wtajemniczenia. Zabawa spawarką to kolejny poziom. Jak wybrać sprzęt, aby się nie zawieść?

Spawanie to świetny sposób na stworzenie niemal każdego rodzaju metalowego przedmiotu, jaki tylko chcesz. A chcesz go mieć już teraz, nie mamy czasu na zamawianie i czekanie na dostawę! Spawarka umożliwi wykonanie zadania praktycznie bez zwłoki!

W artykule omówimy kilka najważniejszych elementów, istotnych przy wyborze spawarki. Urządzenie pomoże w budowie konstrukcji metalowych lub do ich naprawy. W domu niemal zawsze przydatne.

Dwa typy urządzeń: Jaki rodzaj spawarki wybrać?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje spawarek - inwertorowe i transformatorowe. Wśród nich są modele, które poradzą sobie ze spawaniem plastiku czy kabli światłowodowych. Nie brakuje „klasycznych” rozwiązań do łączenia metali.

Spawarka inwertorowa

Urządzenie jest niewielkich gabarytów, a dzięki temu zmieścisz ją nawet w plecaku. Niewielka waga umożliwia łatwe przenoszenie. Spokojnie zmieścisz ją na półce w garażu. Najbardziej poręczne są modele o niższych parametrach. Zostały zaprojektowane z myślą o domowych majsterkowiczach. Kupisz je już za około 300 zł.

Sprzęt nawet w wersji podstawowej ma najbardziej przydatne funkcje. Znajdzie się tam regulacja mocy - bardzo przydatna dla początkujących spawaczy. Na komfort pracy wpływa anti-stick. Technologia zapobiega przyklejaniu się elektrody do spawanej powierzchni.

Ważnym momentem jest także wydajność urządzenia. W warunkach domowych wystarczy spawarka o mocy 160-200 A. Przy jej użyciu połączysz elementy o grubości do 8 mm. Pamiętaj, że słabsze modele mogą mieć ograniczenie np. do 6 mm.

Żyjemy w plastikowym świecie. Wiele przedmiotów jest wykonana przy jego użyciu. Niefortunne uderzenie i plastik pęka. W większości przypadków oznacza to wyrzucenie przedmiotu na śmietnik. Spawarka do plastiku pomoże rozwiązać ten problem. Dzięki temu przywrócisz świetność, a przynajmniej funkcjonalność dla naprawionego elementu. Warto? Zdecydowanie tak!

Spawarka transformatorowa

Prostota użytkowania, atrakcyjna cena i funkcjonalność. Spawarka transformatorowa o mocy 250 A dostępna jest w przedziale od 300 do 400 zł. Majsterkowicze wybierają je głównie z myślą o naprawach drobnych konstrukcji. Świetnie się sprawdzają do realizacji własnych projektów.

Jakość pracy spawarki transformatorowej jest zależna od klasy wykorzystanych elektrod. Najtańsze modele nie zaoferują niesamowitych efektów i trzeba mieć tego świadomość. Urządzenie bywa energochłonne, co wpływa na rachunki za prąd.

Na co zwrócić uwagę, kupując spawarkę?

Część wad i zalet omówiliśmy wcześniej. Poza tym warto zwrócić uwagę na łatwość obsługi. Szczególnie jeśli myślisz o domowym użytku. Jest to także dobre rozwiązanie dla osób początkujących. Podstawowe funkcje są wystarczające do tego, aby postawić pierwsze kroki w nowej dyscyplinie.

Istotna jest także cena. Na rynku znajdziesz modele za 200 zł, a także takie za ponad 1000 zł. Wszystko zależy od Twojego budżetu i częstotliwości pracy. Jeśli sprzętu będziesz używał okazjonalnie, to zwróć uwagę na gabaryty. Spawarka będzie większość czasu stała w garażu. Zawsze lepiej postawić ją na półce niż ma przeszkadzać pod nogami.

Nie można zapominać o mocy. Do prac domowych wystarczą urządzenia o mocy 150 A. Najczęściej wybierane spawarki to te o mocy 160-200 A. Z kolei mocniejsze sprzęty są dedykowane profesjonalistom.

Naszym zdaniem spawarka inwertorowa o mocy 160-200 A, będzie najlepszym rozwiązaniem dla początkujących spawaczy. Pojawił się błysk w oku? No to do dzieła!