© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak długo trwa naprawa kompresora?

serwis sprężarek i kompresorów
 |  Redakcja  |  Przemysł

Kompresor w zakładzie produkcyjnym czy usługowym jest narzędziem generującym medium. Jego awarię można często przyrównać do przerwy w dostawie prądu – bez sprężonego powietrza nie da się wykonać istotnej części procesów, a to może prowadzić do kosztownego przestoju w pracy. Czas naprawy sprężarek i kompresorów musi być więc błyskawiczny, lecz jak to wygląda w praktyce? Ile trwa naprawa kompresora w serwisie?

Naprawa kompresora w 24 godziny? To możliwe!

Większość serwisów wie, że Klienci potrzebują szybkiej i sprawnej obsługi, że nie mogą pozwolić sobie na przestój w pracy, choćby kilkudniowy, ponieważ generuje to olbrzymie koszty i naraża firmę na liczne problemy związane np. z niedotrzymaniem terminów. Dlatego też profesjonalne serwisy reagują błyskawicznie i w większości przypadków starają się zamknąć naprawę kompresora w 24 godzinach od zgłoszenia.

Pracownicy w profesjonalnych serwisach sprężarek, dzięki dużemu doświadczeniu szybko znajdują przyczynę problemu i potrafią błyskawicznie ją wyeliminować. W pracy wykorzystują nowoczesne narzędzia diagnostyczne i pomiarowe, więc każda naprawa sprężarki przebiega sprawnie i kończy się pomyślnie. Dodatkowo dysponują oni oryginalnymi częściami zamiennymi, a w razie potrzeby mogą je ekspresowo sprowadzić od producenta sprzętu.

Kiedy naprawa kompresorów się przedłuża?

Oczywiście nie każdą naprawę kompresora da się zrealizować w 24 godziny. Czasem zdarza się, że nawet niewielka usterka może mieć rozległe przyczyny, które najpierw trzeba wyeliminować, a dopiero później naprawić ich skutki. Czas naprawy może się przeciągnąć i potrwać kilka dni, a w skrajnych przypadkach – kilka tygodni.

W profesjonalnych serwisach Klienci zawsze są informowani o przyczynie opóźnienia, a także zostaje wyznaczony konkretny termin, w którym naprawiony kompresor wróci do przedsiębiorstwa. Po drugie, jeśli tylko życzy sobie tego Klient, serwis zwykle zapewnia urządzenia zastępcze, które pozwalają na standardową pracę zakładu.

O czym warto pomyśleć na czas naprawy kompresorów?

Jeśli firma, która podejmuje się naprawy kompresora, nie może dostarczyć sprzętu na zastępstwo, warto skorzystać z innych rozwiązań, aby nie dopuścić do poważnych w skutkach przestojów czy braku możliwości wykonania określonej usługi. W tym celu można rozważyć co najmniej dwa „wyjścia awaryjne”.

  • Wynajem kompresora (lub innego potrzebnego urządzenia) – niezbędny w codziennej pracy zakładu sprzęt można wypożyczyć nawet w tym samym dniu i nawet tylko na jedną czy dwie doby. Koszt wynajmu urządzenia jest na pewno niższy niż skutki finansowe koniecznego przestoju – zwykle trzeba zapłacić kilkadziesiąt (do kilkuset) złotych za 24 godziny.
  • Stacja kontenerowa – jeśli awaria jest poważna i wynajem pojedynczego urządzenia nie wystarczy, aby wyprodukować potrzebną ilość medium, warto rozważyć wynajem stacji kontenerowej sprężarek, która w tym czasie zastąpi pracę całej stacjonarnej sprężarkowni.

Kiedy zgłosić się do serwisu od naprawy sprężarek i kompresorów?

Do serwisu sprężarek i kompresorów należy zgłosić się natychmiast, gdy usterka zostanie wykryta, lub pojawią się jakiekolwiek problemy świadczące o zbliżającej się awarii (np. spadki ciśnienia, wydajności, mocy). Czas jest w tym wypadku czynnikiem kluczowym – nawet kilka godzin pracy uszkodzonego urządzenia może przekreślić szansę na szybką i skuteczną naprawę.

Jak zminimalizować ryzyko konieczności naprawy kompresorów?

Zawsze lepiej zapobiegać awariom, niż mierzyć się z ich kosztownymi skutkami. Nie wolno bagatelizować okresowych przeglądów technicznych i prac serwisowych. Jeśli instalacje sprężonego powietrza i pracujące w nich sprężarki są eksploatowane w sposób właściwy, a ich parametry są regularnie monitorowane, wtedy ryzyko usterki znacząco się zmniejsza! Podstawowe dwie przyczyny awarii kompresorów to:

  • niewłaściwa eksploatacja (np. brak nadzoru nad poziomem oleju lub zła jego jakość – ilość oleju w kompresorze trzeba monitorować na bieżąco; jeśli jest go za mało, może to doprowadzić do zatarcia się elementów urządzenia, a to już poważna awaria i nie zawsze da się ją naprawić),
  • ukryte wady fabryczne (kompresory wykazują się niską awaryjnością, a ich producenci przykładają ogromną wagę do kontroli jakości, ale zdarza się, że jakiś materiał lub sposób połączenia części jest wadliwy; jeśli urządzenie jest objęte gwarancją, to jego sprzedawca lub producent powinien naprawić wadę, lub dostarczyć nowe urządzenie).

Aby zapobiegać awariom kompresorów, warto zdecydować się na stałą usługę serwisu i pomiarów systemu pneumatycznego. W zależności do zaleceń producenta sprzętu (np. co 2000 h pracy) należy organizować kompleksowy przegląd i serwisowanie. W ramach usługi firma zwykle kontroluje najważniejsze elementy systemu (mocowanie przewodów, szczelność układu, wydajność i ciśnienie – które muszą być dopasowane do potrzeb przedsiębiorstwa) oraz wymienia płyny i części eksploatacyjne (olej, filtry, termostaty, zawory). Czasem potrzebna jest też całościowa regeneracja sprężarki.

Ile trwa serwis i regeneracja kompresora?

Czas potrzebny na kompleksowy serwis kompresora i innych urządzeń jest zależny od firmy, która je wykonuje. Standardowo można liczyć na przeprowadzenie serwisu na miejscu (w zakładzie) w ciągu kilku godzin. Jeśli urządzenia pracują już wiele lat i z dużą intensywnością, serwisanci mogą zalecić ich regenerację.

Taka usługa polega na gruntownej analizie sprawności urządzenia, naprawie usterek oraz wymianie lub regeneracji jego zużytych części. Kompresor jest demontowany, części są czyszczone i poddawane obróbce mechanicznej lub wymieniane na nowe. Zregenerowana sprężarka, pod względem właściwości fizycznych i mechanicznych, nie różni się wiele od fabrycznie nowego sprzętu. Czas potrzebny na regenerację sprężarki jest uzależniony od zakresu prac.

FAQ:

Ile kosztuje naprawa sprężarki?

Koszt naprawy sprężarki jest zależny od kilku czynników i da się go wyliczyć dopiero po weryfikacji przyczyny awarii i ustalenia zakresu prac. W trakcie okresu objętego gwarancją wszystkie naprawy (jeśli tylko nie wynikają z niewłaściwej eksploatacji) są wykonywane za darmo.

Co jaki czas trzeba przeprowadzać serwis sprężarki?

W tej kwestii należy przestrzegać zaleceń producenta lub rekomendacji serwisantów. Zwykle pełne serwisowanie organizuje się co 2000 godzin pracy urządzenia.

Jakie parametry sprężarki należy regularnie monitorować?

Regularnie, codziennie należy sprawdzać wszystkie najważniejsze parametry układu, czyli wydajność, ciśnienie, temperaturę itp. W przypadku kompresorów olejowych dokładnie monitorować trzeba poziom oleju – zbyt niski może spowodować poważną awarię.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry