Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Ubrania robocze - 5 najważniejszych informacji

wypożyczanie odzieży roboczej
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Ubrania robocze stanowią niezawodny element pracy. Dbają zarówno o nasz komfort, jak i bezpieczeństwo podczas wykonywania określonych zadań. Jak wybrać odpowiednie ubranie robocze?

Ubrania robocze a kodeks pracy

Na mocy Kodeksu pracy pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia pracownikowi ubrania oraz obuwia roboczego. Dotyczy to wszystkich prac, których wykonywanie grozi zabrudzeniu lub uszkodzeniu odzieży prywatnej pracownika. Obowiązkiem tym objęte są także prace związane z obsługą maszyn oraz te, od których wymaga tego BHP. Należą do nich przede wszystkim:

  • prace w trudnych warunkach atmosferycznych,
  • prace na wysokościach,
  • prace na produkcji,
  • prace w wysokiej temperaturze,
  • prace w środowisku niekorzystnym dla zdrowia (np. huty, kopalnie).

Jaka tkanina na ubrania robocze?

Ze względu na rodzaj wykonywanej pracy, tkanina, z której wykonane są ubrania robocze może się znacznie różnić. Do najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych przy produkcji ubrań roboczych, należą między innymi bawełna, poliester, włókna akrylowe, szklane i węglowe.

Bawełna

Włókno jest pochodzenia naturalnego. Bawełna posiada silne właściwości higroskopijne oraz termoizolacyjne. Ponadto jest materiałem przewiewnym i bardziej odpornym na ewentualne przepalenie. Ubrania wykonane z bawełny nie są podatne na elektryzowanie się.

Poliester

Poliester jest najtańszym włóknem syntetycznym. Ubrania z jego dodatkiem są odporne na gniecenie, tarcie, a także są odporne na działanie promieni słonecznych.

Poliester wykazuje właściwości hydrofobowe, dzięki którym ubrania dłużej pozostają czyste i mniej się brudzą.

Materiały mieszane: poliester i bawełna

Ubrania wykonane z mieszanki poliestru i bawełny charakteryzuje przede wszystkim lekkość. Ubrania są delikatne, a przy tym odporne na zabrudzenia, otarcia, wysoką temperaturę. Odzież wykonana z połączenia materiałów wykazuje również działanie elektrostatyczne i odporne na niekorzystne działanie wysokiej i niskiej temperatury.

Dodatkowym plusem domieszki poliestru i bawełny jest możliwość wykonania na nich dowolnego nadruku, między innymi z logiem firmy.

Włókna akrylowe

Włókna akrylowe, czyli włókna syntetyczne odporne są na działanie promieni słonecznych oraz rozpuszczalników organicznych. Wykazują niską higroskopijność, jednak są doskonałym materiałem do produkcji odzieży używanej między innymi dla spawaczy, strażaków, hutników.

Są bowiem niezwykle odporne na działanie wysokiej temperatury i ognia.

Włókna szklane i węglowe

Włókna szklane wykazują silne właściwości ognioodporne. Chronią również przed niekorzystnym działaniem bardzo wysokiej temperatury.

Włókna węglowe natomiast wykorzystywane są do produkcji ubrań antyelektrostatycznych, które chronią przed ładunkami elektrycznymi oraz chronią przed zimnem.

Odblaskowe ubrania robocze

Prace drogowe, budowlane, czy też na hali produkcyjnej niosą za sobą wysokie ryzyko wypadku.

Aby tego uniknąć, obowiązkowo stosuje się odzież z materiałów odblaskowych, które są doskonale widoczne dla współpracowników i innych osób.

Odblaskowe ubrania robocze dostępne są w każdej wersji: od całego kompletu, po spodnie, kurtki, bluzy, kamizelki i t-shirty. Można je więc dostosować do warunków atmosferycznych panujących podczas wykonywanej pracy.

Ocieplane ubrania robocze

Zadaniem ocieplanych ubrań roboczych jest przede wszystkim ochrona przed szkodliwym działaniem niskiej temperatury, skutecznie uniemożliwiającej pracę.

Odzież ocieplana wykonana jest z materiałów higroskopijnych, dzięki którym ubrania odporne są również na wychłodzenie i przemoczenie.

Ocieplane ubrania są jednocześnie odporne na działanie wysokiej temperatury i nie są podatne na ewentualne przypalenie podczas pracy.

Tanie i używane ubrania robocze

Zakup ubrań roboczych nie musi wiązać się z dużym kosztem.

Firma Stalpol umożliwia wypożyczanie odzieży roboczej dostosowanej do indywidualnych potrzeb, charakteru i miejsca wykonywanej pracy.

Specjalistyczna konsultacja pod kątem BHP i charakteru wykonywanych zadań, serwis oraz usługa prania ubrań sprawia, że Stalpol jest firmą o ugruntowanej pozycji na rynku i cieszy się bardzo dobrą opinią klientów.

 Przy wyborze odpowiednich ubrań roboczych, należy przede wszystkim brać pod uwagę charakter pracy oraz ewentualne działanie czynników zewnętrznych.

Idealny uniform do pracy musi być bowiem odporny na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych oraz zapewnić maksymalną ochronę i komfort pracy.

Więcej o ofercie można przeczytać na https://stapol.pl/uslugi/wynajem-odziezy-roboczej