© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jaki program CAM wybrać do frezarki?

oprogramowania CAM
 |  Redakcja  |  Przemysł

Jak w pełni wykorzystać potencjał posiadanych maszyn CNC dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu CAM, który zintegruje procesy projektowania i wytwarzania. Systemy CAM mogą być samodzielnymi stanowiskami lub stanowić nakładkę dla systemów CAD. Jak wybrać odpowiedni program CAM do frezarki? Na co zwrócić uwagę? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest program CAM?

Program CAM to system stworzony w celu wsparcia projektowania oraz wytwarzania detali na maszynach CNC. Przy jego użyciu można w łatwy i szybki sposób zaprogramować taką maszynę co umożliwi wykonanie danego elementu. Program CAM pozwala wygenerować tzw. G kod bezpośrednio z modelu 3D bądź dokumentacji płaskiej. W tym miejscu warto zaznaczyć, że bryła 3D lub profil 2D przeznaczone do obróbki mogą zostać opracowane w programie zewnętrznym CAD lub w samodzielnym systemie CAM, np. hyperMILL.

Należy również mieć świadomość, że posiadanie maszyny oraz systemu CAM nie wystarczy, by przeprowadzić proces obróbki. Niezbędny jest jeszcze postprocesor, który stanowi element łączący maszynę z oprogramowaniem CAM. Musi być on dedykowany do danego sterowania obrabiarki (np. frezarki), ponieważ jego główną rolą jest przekonwertowanie ścieżki stworzonej w programie na kod NC, przy jednoczesnym uwzględnieniu sterowania oraz kinematyki maszyny. Zaletą postprocesorów może być również ilość dostępnych funkcji które klient może samodzielnie skonfigurować tak aby kod był czytelny dla operatora oraz wpłyną na optymalizację procesu obróbki. Przykład może stanowić możliwość ograniczenia parametrów skrawania (prędkość obrotowa oraz posuw) lub definiowanie listy narzędzi potrzebnych do danego programu.

Zalety systemów CAM

Wykorzystywanie oprogramowania CAM przynosi wielowymiarowe korzyści. Należy do nich m.in.:

 • skrócenie i ułatwienie programowania;
 • poszerzenie możliwości produkcyjnych;
 • innowacyjność;
 • automatyzacja pracy;
 • w pełni wykorzystanie możliwości maszyny:
  • oprogramowanie i sprawdzanie programów poza maszyną,
  • ołatwe wprowadzanie zmian,
  • oeliminacja i unikanie błędów.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze programu CAM do frezarki?

Obróbka CNC staje się coraz bardziej popularna i powszechna. Na rynku można zauważyć wiele nowo powstałych firm zajmujących się tego typu działalnością. W związku z tym coraz więcej osób zadaje sobie pytanie: jaki CAM do frezarki? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ dużo zależy od potrzeb danej osoby, czy firmy oraz kwoty jaką chce ona przeznaczyć na tego typu oprogramowanie. Wybierając program CAM do frezarki należy zwrócić uwagę na kilka kwestii, a mianowicie:

 • dostosowanie oprogramowania do możliwości maszyny- system CAM powinien pozwalać wykorzystać pełną funkcjonalność posiadanej przez nas frezarki. Należy mieć świadomość, że jeżeli posiadamy urządzenie 5-osiowe, to system CAM umożliwiający programowanie w 3-osiach nie pozwoli w pełni wykorzystać naszej maszyny. W odwrotnej sytuacji, czyli posiadając frezarkę 3-osiową nie musimy kupować pełnego systemu (pozwalającego programować w 5 osiach), ponieważ jest to zbędny wydatek. Lepszym rozwiązaniem jest dokupienie dodatkowego modułu oprogramowania w przypadku rozbudowania posiadanego parku maszynowego;
 • łatwość obsługi i przejrzysty interfejs- w przypadku oprogramowania CAM bardzo istotna jest również przejrzystość programu. Wynika to z faktu, że programując skomplikowane kształty z reguły wykonujemy wiele operacji przy danym modelu, co przy topornym oprogramowaniu jest jeszcze trudniejsze i zajmuje więcej czasu;
 • możliwość przeprowadzenia symulacji obróbki- jest to ogromna zaleta, ponieważ od razu po obliczeniu ścieżek narzędzia możliwe jest sprawdzenie jak będzie przebiegała obróbka. Programy CAM umożliwiają symulacja maszyny która jest przeprowadzana na zdefiniowanym modelu maszyny i uwzględnia przedmiot obrabiany i narzędzie, jak również oprawki, uchwyty i zaciski na podstawie ścieżki narzędzia wygenerowanej przez program. Przed zakupem oprogramowania warto sprawdzić jak zaawansowana jest symulacja obróbki w danym programie;
 • liczba dostępnych strategii obróbczych- im jest ich więcej tym lepiej, ponieważ z reguły daje to większe możliwości programowania skomplikowanych elementów. Oczywiście liczba strategii nie jest najistotniejsza, ale to jakie mają one możliwości. Jednak spojrzenie na liczbę strategii daje nam ogólny pogląd na funkcjonalność oprogramowania;
 • możliwości programu w odniesieniu do naszej produkcji- przed zakupem oprogramowania warto sprawdzić jak działa w praktyce, w związku z czym należy poprosić sprzedawcę o wykonanie obróbki przykładowego elementu. Oczywiście powinien być to projekt, który często realizujemy, ponieważ pozwala to zweryfikować możliwości maszyny w odniesieniu do naszych indywidualnych potrzeb.

Program CAM do frezarki - postaw na sprawdzone rozwiązania

Zastanawiając się jaki CAM do frezarki warto mieć świadomość, że ważna jest również popularność danego oprogramowania. Dlaczego? Dlatego, że jeżeli program CAM jest popularny i powszechnie użytkowany to śmiało można założyć, że oprogramowanie sprawdza się w praktyce, a zadowoleni użytkownicy polecają go dalej. Ma to również wpływ na ilość materiałów w Internecie oraz liczbę użytkowników programu na forach Internetowych, którzy służą pomocą. 

Wybierając program CAM należy także sprawdzić, jak wygląda usługa wsparcia technicznego u danego dostawcy. Warto wiedzieć, czy wsparcie obejmuje wyłącznie sytuację, kiedy w oprogramowaniu pojawi się błąd, czy dotyczy również problemów z jego obsługą. Oczywiście decydując się na danego dostawcę trzeba zwrócić również uwagę na to, jak wygląda oferowany proces wdrożenia oprogramowania CAM oraz kwestia przeszkolenia pracowników.

Wybierając program CAM do frezarki warto poświęcić czas, by porównać dostępne opcje i znaleźć najlepsze rozwiązanie. Może nim być program hyperMILL, którego moduły można dopasować do indywidualnych potrzeb danego użytkownika.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry