Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Zastosowanie podnośników nożycowych w warsztacie

podnośnik nożycowy
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Póki spełniają swoje zadania, wszystko jest pod kontrolą. Trudności zaczynają się w momencie, kiedy trzeba je dyslokować, ewentualnie uszkodzone, przetransportować do warsztatu. Na tym nie koniec, mechanik w celu dokonania naprawy powinien mieć swobody dostęp do mechanizmu z każdej strony, co w przypadku potężnej i ciężkiej maszyny stanowi nie lada wyzwanie. Jak zatem poradzić sobie z brakiem mobilności maszyn i urządzeń ważących nawet kilka ton? Jedynym rozwiązaniem wydaje podnośnik nożycowy. Poznajmy zatem jego zalety i parametry.

Podnośnik nożycowy, niezbędna mobilność

Naprawa, montaż i transport, to najistotniejsze mankamenty wykorzystywania dużych zespołów mechanicznych w przemyśle i gospodarstwach domowych.

Niejednokrotnie mamy do czynienia z sytuacją, kiedy połączenie dwóch elementów mechanizmu wymaga uniesienia i utrzymania jednego z nich na pewnej wysokości. Jakakolwiek zmiana położenia powoduje np. rozszczelnienie instalacji bądź niedopasowanie w stosunku do otworów montażowych. Nawet pomoc dodatkowych osób nie wydaje się dobrym rozwiązaniem z uwagi na zmęczenie pomocników.

Analogiczne można odnieść ten argument do spawania, przy czym w takim wypadku powstaje zagrożenie dla osób podtrzymujących ciężki mechanizm. Może być to porażenie prądem, poparzenie, upadek lub uszkodzenie wzroku.

A co z naprawą? Dobrze jest, by w celu zdiagnozowania usterki mechanik miał zapewniony dostęp do urządzenia z każdej strony. Maszyna ulokowana przy ścianie lub w zagłębieniu posadzki nie tylko nie zapewnia takiego dostępu, lecz jej usytuowanie wręcz uniemożliwia podjęcie działań serwisowych.

Nie zawsze też jest możliwość zaangażowania kogoś do pomocy.

I nie ma takiej potrzeby, jeśli wcześniej zadbamy o odpowiednie zaplecze logistyczne. Popatrzmy, jakie możliwości daje wykorzystanie podnośnika nożycowego, odpowiednio dobranego pod względem udźwigu i gabarytów.

Podnośnik nożycowy, zalety zastosowania

Nie jest niczym nadzwyczajnym udźwig do 7000 kilogramów. Można sobie wyobrazić, jak szerokie pole manewru otwiera przed przedsiębiorcą tak potężna moc podnośnika. Szczególną uwagę zwraca na siebie podnośnik nożycowy 2t z powodu swojej przydatności nie tylko w warsztatach mechanicznych i firmach produkcyjnych, lecz także na placach budów i w magazynach wielkopowierzchniowych.

Parametry przykładowego podnośnika nożycowego:

  • Udźwig 7000 kg;

  • Skok 760 mm;

  • Minimalna wysokość 240 mm;

  • Maksymalna wysokość 1000 mm;

  • Długość 3000 mm;

  • Szerokość 1200 mm.

Czynnikiem istotnym, oprócz udźwigu są wymiary podnośnika. W ten sposób można określić powierzchnię planowanej platformy roboczej, pod kątem przewidywanych ładunków.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by dostosować platformę do użytku przez np. ekipy budowlane, co pozwala na transport w linii pionowej zarówno załogę, jak i niezbędne materiały.

Podnośnik tandemowy zawdzięcza swoją nazwę zastosowaniu podwójnego mechanizmu nożycowego, co znacząco zwiększa wydajność urządzenia oraz jego potencjał ładunkowy. Dzięki temu stoły są przystosowane do podnoszenia długich i ciężkich ładunków.

Dodatkowo w wyposażeniu mogą się znajdować:

  • dodatkowy sterownik ręczny;

  • wyłącznik krańcowy.

Za przykład posłużył nam podnośnik nożycowy ILH7000.

Pytania na temat możliwości podnośników, metod dostawy oraz stosownych certyfikatów można kierować za pośrednictwem formularza kontaktowegoEksperci udzielą też bezpłatnych konsultacji i wskazówek w zakresie zastosowania urządzeń.

podnośnikiem zwiększysz konkurencyjność swojej firmy.

Napisz już dziś.