Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Profile z tworzyw sztucznych - najważniejsze informacje

profile z tworzyw sztucznych
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Profile z tworzyw sztucznych to elementy konstrukcyjne, które powstają poprzez proces tłoczenia. Jest on możliwy dzięki użyciu materiałów podatnych na działanie wysokiej temperatury. To właśnie ciepło sprawia, że tworzywo sztuczne staje się plastyczne i można z niego wytłoczyć dowolny kształt. Warto zaznaczyć, że firmy świadczące usługi tłoczenia profili z tworzyw sztucznych najczęściej wykorzystują materiały wielokrotnego użytku, aby zadbać o środowisko naturalne. Dowiedz się więcej o procesie ekstruzji z tworzyw sztucznych.

Jak powstają profile z tworzyw sztucznych?

Do produkcji profili z tworzyw sztucznych wykorzystuje się specjalną technologię (ekstruzja, inaczej wytłaczanie). Pozwala ona na wytworzenie elementów bardzo długich, np. rurek, ale także profili czy uszczelek. Ekstruzja składa się z kilku etapów. Pierwszy z nich polega na ogrzaniu materiału (tworzywa sztucznego), z którego tworzony będzie dany element. Ciepło działające na materiał sprawia, że staje się on plastyczny i się homogenizuje. Na tym etapie prac można dodać do elastycznej masy barwnik lub elementy zbrojeniowe. 

Następnym etapem prac jest wytłuczenie profilu z tworzywa oraz nadanie mu ostatecznego kształtu. Półpłynne tworzywo przepuszczane jest przez specjalną głowicę, która nadaje mu pierwotnego kształtu. Następnie materiał przechodzi przez kalibratory. To one nadają ostateczną formę profilom i je wstępnie schładzają. Ostatni etap prac to ostateczne schłodzenie powstałego elementu. Odbywa się to poprzez zanurzenie go w wannie z zimną wodą. Tak powstały profil tnie się na wymiar lub nawija na szpulę. 

Co ważne, usługi tłoczenia z tworzyw sztucznych obejmują nie tylko wytworzenie elementów budowlanych. Możliwe jest także oklejenie ich folią, wykonanie nadruku, nawiercanie czy łączenie w procesie postekstruzji.

Z czego tłoczone są profile?

Usługi tłoczenia profili z tworzyw sztucznych możliwe są dzięki wykorzystaniu w tym celu specjalnych materiałów. Są to tworzywa termoplastyczne, nazywane inaczej termoplastami. To grupa tworzyw sztucznych, która pod wpływem działania ciepła zmienia swój stan ze stałego na półpłynny. Dzięki temu można nadać materiałowi dowolny kształt. Elastyczność tworzywa sprawia, że świetnie nadaje się ono do formowania metodą natrysku, rotacyjną czy poprzez ekstruzję. 

Warto zaznaczyć, że plastyczne tworzywa sztuczne są przyjazne środowisku naturalnemu. Jak to możliwe? Mogą być one wielokrotnie przetwarzane. Najczęściej w firmach świadczących usługi tłoczenia profili z tworzyw sztucznych znajdują się polichlorek winylu (PVC), polietylen (PE), polipropylen (PP), akrylonitryn-butadien-styren (ABS), polistyren (PS), poli(tereftalan etylenu (PET) oraz polimetakrylan metylu (PMMA).

Tłoczenie elementów z tworzysz sztucznych - nanoszenie poprawek

Wytłoczone profile z tworzyw sztucznych nie są od razu przeznaczane do sprzedaży. Są testowane, a ich wymiary, kształt i wytrzymałość - sprawdzane. Jeśli profil został niewłaściwie odlany, nanoszone są poprawki. Wszystko po to, aby uzyskać elementy budowlane o prawidłowych właściwościach. Po wprowadzeniu korekty w próbkach przesyłane są do Klienta. Po jego akceptacji uruchamiana jest produkcja materiału w większej ilości.