© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

  • Home
  • Przemysł
  • Eksploatacja maszyn budowlanych i rolniczych: Wydajny olej hydrauliczny nie musi być drogi

Eksploatacja maszyn budowlanych i rolniczych: Wydajny olej hydrauliczny nie musi być drogi

Wydajny olej hydrauliczny
 |  Redakcja  |  Przemysł

Technologie stosowane w budownictwie i rolnictwie stale się rozwijają, co przyczynia się nie tylko do podwyższenia wydajności pracy, ale również do konieczności coraz lepszego konserwowania sprzętu i systematycznej wymiany niezbędnych elementów. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas eksploatacji maszyn budowlanych i rolniczych oraz poznaj zastosowanie i właściwości wydajnego oleju hydraulicznego.

Eksploatacja maszyn budowlanych i rolniczych – na co zwrócić uwagę?

Zarówno w branży budowlanej, jak i rolniczej niezwykle istotne jest posiadanie profesjonalnego sprzętu, który wpływa na wydajność prowadzonych prac. Każda, nawet niewielka usterka skutkować może zatrzymaniem urządzenia, co z kolei wpływa na straty finansowe. Z tego też powodu niezmiernie ważna jest prawidłowa eksploatacja maszyn budowlanych oraz rolniczych, a także regularne ich konserwowanie.

Serwisowanie przedłuża również żywotność sprzętu, gdyż zapobiega jej awarią, a co najważniejsze zapewnia bezpieczeństwo zarówno dla użytkownika, jak i dla osób pracujących w jej obrębie.

Należy jednak pamiętać, że nawet odpowiednia eksploatacja maszyn rolniczych i budowlanych oraz regularne przeglądy techniczne nie zapobiegają zużywaniu się niektórych podzespołów, które niekiedy wymagają częstszej wymiany. Zniszczenia te wynikają z intensywnej pracy maszyny w stosunkowo trudnych warunkach. Nie warto zaniedbywać tego obowiązku, gdyż nawet najmniejsza usterka może przyczyniać się do powstania poważnej awarii, która przyniosłaby znacznie gorsze skutki.

Podstawową czynnością, o której należy pamiętać, jest systematyczna wymiana olejów i smarów. Czynność ta zapewnia prawidłowe funkcjonowanie silnika. Wymianie podlega zarówno olej silnikowy, jak i olej hydrauliczny, przekładniowy oraz transmisyjny. Należy również zwrócić uwagę na regularną wymianę filtrów.

Wydajny olej hydrauliczny – zastosowanie i właściwości

Olej hydrauliczny to niezbędny element każdego układu hydraulicznego. Jest kluczowy w funkcjonowaniu wielu maszyn, pojazdów, a także urządzeń. Jego właściwy poziom wpływa na żywotność wszystkich podzespołów. Zadaniem cieczy jest generowanie ogromnego ciśnienia, co pozwala uzyskać dużą ilość siły. Smaruje on również elementy metalowe, co z kolei wpływa na ich wolniejsze zużycie.

Olej hydrauliczny ma zastosowanie przede wszystkim w układzie hydraulicznym i hydrostatycznym. Aby pełnić swoje funkcje, musi posiadać odpowiednie parametry dotyczące barwy, gęstości, zawartości wody, temperatury zapłonu, liczby kwasowej i zasadowej oraz pozostałości po spopieleniu. Znajomość tych wskaźników pozwoli nam na odpowiedni dobór oleju do maszyny, co zapewni jej prawidłowe funkcjonowanie.

olej hydrauliczny

Olej hydrauliczny ma wiele właściwości. Odpowiada m.in. za:

  • Własności reologiczne,
  • Przekazywanie energii,
  • Smarowanie elementów systemu hydraulicznego,
  • Odprowadzenie ciepła ze strefy tarcia,
  • Ochronę powierzchni metalowych przed korozją,
  • Ochronę przed zanieczyszczeniami mechanicznymi.

Oferta olejów hydraulicznych jest bardzo szeroka. Dzielimy go na klasy, wśród których najpopularniejsze to: HL, HLP i HV, a także oleje syntetyczne. Aspekty ochrony środowiska sprawiły również, że w ostatnich latach na popularności zyskuje także olej biodegradowalny.

Wydajny olej hydrauliczny nie musi być drogi, ale odpowiednio dopasowany do urządzenia i warunków, w jakich działa. Podstawowymi kryteriami decydującymi przy wyborze jest klimat, warunki pracy oraz lepkość płynu.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry