Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Główne zalety regałów wspornikowych

regały wspornikowe
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Regały wspornikowe to skuteczne, nowoczesne rozwiązanie w zakresie optymalizacji przestrzeni magazynowej. Przyjrzyjmy się ich zaletom, a także korzyściom płynącym z ich wdrożenia.

Polski przemysł oczekuje optymalizacji

Wdrożenie nowoczesnych rozwiązań, które odpowiadają na potrzeby krajowego i międzynarodowego rynku, to konieczność w dobie coraz bardziej intensywnej konkurencji. Łańcuch dostaw XXI wieku musi być elastyczny, a przy tym funkcjonować sprawnie i stabilnie. Odpowiednia optymalizacja magazynu to klucz do realizacji tych założeń. Zastosowanie innowacyjnych standardów znacząco poprawia wizerunek polskich firm w oczach istotnych kontrahentów, którzy często działają w międzynarodowej skali. W ostatnich latach znacząco rozwinęły się również oczekiwania rynku wewnętrznego – lokalni konsumenci chcą mieć dostęp do idealnie dostosowanych produktów w krótkim czasie. 

Optymalizacja przestrzeni magazynowej nie musi być skomplikowanym i kosztownym procesem. Z odpowiednim wsparciem jej przeprowadzenie może szybko doprowadzić do generowania wartości dodanej. Jednym z najważniejszych elementów w tej kwestii jest stworzenie dogodnych warunków do współpracy z renomowanymi partnerami, a także wdrożenie nowoczesnych rozwiązań w obszarze kultury pracy. Nie bez znaczenia pozostaje również możliwość skorzystania z technologii takich jak wózki widłowe i bardziej wydajne systemy inwentaryzacji.

Czym są regały wspornikowe?

Regały wspornikowe są ważnym elementem tworzenia systemów magazynowych, które mają sprzyjać konkurencyjności danej firmy w obszarze realizacji łańcucha dostaw. Najczęściej są to konstrukcje stalowe, które wykonuje się z profili gorącowalcowanych IPE. Materiał tego rodzaju może być stosunkowo prosto zaadaptowany do potrzeb danej przestrzeni – ostateczne rozwiązanie będzie zatem doskonale dopasowane do specyfiki i potrzeb konkretnego magazynu.

Wspornikowe regały dłużycowe

Wspornikowe regały dłużycowe składają się ze słupów nośnych z podstawami i ramion podtrzymujących ładunek. Standardowe rozwiązania tego typu mają zazwyczaj od dwóch do dziesięciu metrów wysokości. Nośność jest z kolei dość zróżnicowana i zależy przede wszystkim od potrzeb obsługi ładunków w danym magazynie. Może ona wynosić od pięćdziesięciu kilogramów do aż dwóch ton na jedno ramię. Na słupie nośnym można zamontować wsporniki po jednej stronie lub po obydwóch stronach. Jednostronne regały wspornikowe najczęściej znajdą swoje miejsce pod ścianą, podczas gdy te dwustronne idealnie wypełnią środek przestrzeni magazynowej.

Zastosowanie regałów wspornikowych

Regały wspornikowe nazywane są także regałami dłużycowymi. Doskonale nadają się do przechowywania materiałów budowlanych, profili stalowych, komponentów meblowych i innych ładunków o sporych gabarytach. Z tego powodu regały wspornikowe stosowane są najczęściej w dziedzinach przemysłu takich jak motoryzacja, budownictwo oraz produkcja mebli. Warto zwrócić uwagę, że są to branże o ogromnym znaczeniu dla gospodarki naszego kraju, a polskie firmy, które prowadzą działalność w tych obszarach, są cenione na całym świecie.

Spora część naszych rodzimych producentów spełnia potrzeby rynku nie tylko krajowego, lecz także innych państw. Dlatego tak ważne jest odpowiednie funkcjonowanie magazynów z zachowaniem międzynarodowych standardów. Dostosowanie się do panujących trendów może jednak sprawiać pewne problemy, a firmy, które nie są w stanie operować zgodnie z aktualnymi wymogami, stanowią wąskie gardło łańcucha dostaw. Niewłaściwy system przechowywania może sprawić, że nawet wysokiej jakości produkty nie będą atrakcyjne dla potencjalnych kontrahentów ze względu na długi czas wprowadzenia danego rozwiązania do sprzedaży. Jeżeli barierą w realizacji owocnej współpracy jest magazyn, warto postawić na najbardziej skuteczne metody optymalizacji, takie jak wdrożenie regałów wspornikowych. Oto ich najważniejsze zalety.

Elastyczność w adaptacji

Regały wspornikowe mogą zostać zastosowane w praktycznie dowolnej przestrzeni – większość typowych magazynów nadaje się do ich wdrożenia. Dodatkowo konstrukcje tego typu sprawdzą się również w przypadku niestandardowych rozwiązań, na przykład wtedy, gdy mamy do czynienia z dodatkowym obszarem magazynowym poza główną halą. Na etapie projektowania systemu przechowywania towarów opartego o regały wspornikowe możliwe jest dostosowanie parametrów tak, by ostateczny układ spełniał swoją funkcję w jak najlepszy sposób przy optymalnym koszcie wdrożenia.

Spora wartość dodana pod względem optymalizacji przestrzeni magazynowej

Regały wspornikowe pozwalają jeszcze lepiej wykorzystać zasoby magazynu. Wykorzystanie rozwiązań opartych o regały dłużycowe może być krokiem w kierunku usprawnienia wysyłki i obsługi ładunków. Dodatkowo unikamy sytuacji, w której do wysłania danego ładunku konieczne jest przeszukiwanie sterty materiałów o podobnych parametrach lub przerzucanie ładunków w inne miejsce, by dostać się do elementów przechowywanych pod nimi. W efekcie możemy zdecydowanie zmniejszyć czas potrzebny na przejście do dalszego etapu zamówienia.

Atrakcyjny koszt wdrożenia

Przy implementacji nowoczesnych rozwiązań magazynowych ważna jest optymalizacja nie tylko samych procesów, lecz także kosztów wdrożenia. Regały wspornikowe wykonywane są ze stali, a sam projekt nie jest zbyt trudny – nawet w sytuacji, gdy konieczne jest wykonanie niestandardowej konstrukcji. Dzięki temu produkty tego typu cieszą się sporym zainteresowaniem wśród osób, którym zależy na minimalnym koszcie wdrożenia nowego systemu magazynowego. Alternatywne rozwiązania mogą być bardziej kosztowne, dodatkowo nie generując większej wartości dodanej, przez co będą w zasadzie nieopłacalne. Regały wspornikowe zdecydowanie wygrywają na tle innych rozwiązań skierowanych do magazynów, w których obsługiwane są materiały dłużycowe.

Dodatkowe zalety, o których także warto pamiętać

Na sprawne funkcjonowanie magazynu składa się wiele procesów, od których zależy koszt operowania danej przestrzeni, a także jej skuteczność. Stworzenie przejrzystego systemu przechowywania towarów jest niezwykle korzystne z perspektywy działania całej firmy. Przestrzeń, w której znajdują się regały wspornikowe, znacznie łatwiej jest poddać inwentaryzacji. Tworzenie raportów dostępności danych części staje się jeszcze prostsze, gdy na danej półce znajdują się wyłącznie materiały o konkretnych parametrach. 

Wdrożenie regałów wspornikowych prowadzi także do ograniczenia mobilności ładunku ze względu na lepszą organizację przechowywania towarów. To z kolei pozwala na lepsze wykorzystanie zasobów ludzkich na hali magazynowej. Przy wdrażaniu tego typu regałów dostępna przestrzeń magazynowa może się zwiększyć – w efekcie zwiększamy możliwości obsługi materiałów, jednocześnie ułatwiając kadrze wykonanie swoich zadań. Dodatkowo taki zabieg ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo i higienę pracy, dzięki czemu ryzyko wypadków dotyczących zatrudnionych osób będzie znacznie mniejsze. Nie możemy także pominąć faktu, że praca w dobrze funkcjonującym magazynie jest po prostu przyjemniejsza, co pozwoli zwiększyć wydajność i jeszcze bardziej usprawnić działanie tej przestrzeni. Regały wspornikowe to stosunkowo niedrogie, lecz niezwykle skuteczne rozwiązanie, którego wdrożenie przełoży się na lepsze funkcjonowanie każdego aspektu pracy magazynu.