© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

  • Home
  • Przemysł
  • 5 powodów dlaczego warto wybrać enkodery Posital Fraba

5 powodów dlaczego warto wybrać enkodery Posital Fraba

enkodery
 |  Redakcja  |  Przemysł

Enkoder to czujnik pozycji, który przekształca ruch obrotowy bądź liniowy na sygnał elektryczny. Enkoder stosowany jest powszechnie w układach automatyki, maszynach, urządzeniach, robotach do mierzenia pozycji kątowej lub liniowej. Wymaga się, by czujnik działał niezawodnie, ponieważ od aktualnych informacji na temat pozycji zależy działanie całego systemu automatyki. Poniżej przedstawiamy pięć powodów dlaczego warto wybrać enkodery Posital Fraba.

Możliwość programowania enkoderów

W przypadku enkoderów inkrementalnych Posital istnieje możliwość zaprogramowania ich na dowolną rozdzielczość (tj. liczbę impulsów / obrót w zakresie 1…16384 impulsów) oraz standard wyjścia (Push-Pull (HTL) lub RS422 / Nadajnik Linii (TTL)). Enkodery absolutne z interfejsem SSI umożliwiają zmianę rozdzielczości (do 16 bit), liczby obrotów (1-obrotowy lub wielo-obrotowy (do 16 bit) enkoder) i kodowania (binarne lub Gray). Programowanie czujników zajmuje minutę i wykonujemy tę usługę bezpłatnie tuż przed wysyłką, co pozwala na dostosowanie urządzeń do wymagań klientów. Co ważne, każdy Użytkownik tych czujników może zakupić programator UBIFAST, by we własnym zakresie zmieniać ustawienia enkoderów. Co dzięki temu zyskuje dział utrzymania ruchu? Klienci mogą do magazynu zakupić jeden enkoder zapasowy, by sięgnąć po niego w momencie zapotrzebowania, zaprogramować go we własnym zakresie i użyć. Takie podejście do serwisu zwalnia dział z utrzymywania wysokich stanów magazynowych zamienników, a przede wszystkim rozwiązuje zaistniały problem w ciągu kilku minut od jego wykrycia. 

Nasze enkodery absolutne wieloobrotowe nie potrzebują zasilania bateryjnego

Enkodery magnetyczne proponowane przez Posital mierzą absolutną pozycję kątową również w obrębie wielu obrotów. Jest to możliwe dzięki innowacyjnemu systemowi liczenia liczby obrotów, opartemu o efekt Wieganda. System ten nie wymaga żadnej przekładni mechanicznej ani baterii, co ma wiele zalet w odniesieniu do rozwiązań optycznych. W rozwiązaniach tradycyjnych zastosowanie baterii podnosi wagę czujnika, ma ograniczoną żywotność oraz jest problematyczna w utylizacji, natomiast przekładnia sprawia, że czujnik staje się większy, droższy oraz jest bardziej podatny na uszkodzenia pod wpływem wstrząsów oraz wibracji. W enkoderach magnetycznych Posital niezależnie od prędkości wału enkodera, obrót tego wału generuje krótki skok napięcia w opisywanym systemie, który zasila układ liczenia obrotów. Układ ten działa w ten sposób, niezależnie od zasilania zewnętrznego czujnika.

Szeroki wybór wariantów mechanicznych i interfejsów wyjściowych

Wśród standardowych enkoderów, zarówno z wyprowadzoną osią jak i dla wersji z otworem, do dyspozycji mamy średnice od 36 mm do 78 mm, w różnej konfiguracji kołnierza (flanszy). Może to być enkoder z otworem przelotowym lub ślepym, enkoder z kołnierzem synchro, enkoder z kołnierzem zaciskowym (z ang. clamping flange) lub enkoder z kołnierzem kwadratowym. Producent pozostawia nam do wyboru wiele średnic osi oraz otworów w tych enkoderach.

Ważnym aspektem jest również przyłącze elektryczne enkodera. W enkoderach inkrementalnych zazwyczaj jest to pojedyncze złącze lub zintegrowany przewód o długości 1, 2, 5, 10 m, rzadziej dłuższy. W enkoderach absolutnych zagadnienie jest bardziej złożone – możemy mieć złącze, złącza, przewód, przewody, a także puszki przyłączeniowe (tzw. Connection Cap) z dławnicami kablowymi, w których dodatkowo można ustawić podstawowe parametry transmisji jak adres enkodera w sieci czy prędkość transmisji danych (dot. zwłaszcza enkoderów Profibus, CANopen).

Od interfejsu natomiast zależy, czy nasz enkoder będzie mógł współpracować z docelowym wskaźnikiem, licznikiem lub sterownikiem PLC. W przypadku enkoderów inkrementalnych najbardziej popularnymi są HTL (Push Pull) bądź TTL (Nadajnik Linii). Enkoder HTL zazwyczaj zasilany jest napięciem w zakresie 10…30 VDC, z kolei enkoder TTL zasilany jest napięciem 5 VDC. Programowalne enkodery inkrementalne oferowane przez AP Automatyka posiadają uniwersalne zasilanie: 4.75…30 VDC (niezależnie od standardu wyjścia). W przypadku enkoderów absolutnych dostępnych jest zdecydowanie więcej interfejsów, które oczywiście dostarczamy. Najczęściej w automatyce spotyka się enkodery absolutne z następującymi interfejsami: Analogowy (zarówno prądowy (np. 4…20 mA) jak i napięciowy (np. 0…10 V)), CANlift, CANopen, DeviceNet, EtherCAT, EtherNet/IP, IO-Link, Modbus RTU, Modbus TCP/IP, Powerlink, Profibus DP, Profinet, Profisafe, Równoległy, SAE J1939 lub SSI.

Wykonania Heavy Duty, do stref zagrożonych wybuchem i wersje specjalne

Warto wiedzieć i pamiętać o wersjach specjalnych jak enkodery z ATEX – enkodery do pracy w strefach zagrożonych wybuchem, enkodery z SIL – dedykowane w aplikacjach wymagających sygnału zapewniającego akceptowalny poziom ryzyka bezpieczeństwa urządzeń lub enkodery redundantne – czyli połączenie dwóch enkoderów w jednej obudowie, oparte o dwie różne technologie pomiarowe. W zależności od miejsca, w których przyjdzie nam zainstalować enkoder, należy dopasować odpowiedni jego stopień ochrony IP. W większości aplikacji, gdzie nie mamy do czynienia z wysokim zapyleniem i podwyższoną wilgotnością, wystarczającym będzie IP54. Gdy pojawia się zwiększone zapylenie i istnieje ryzyko zachlapania enkodera cieczą / olejem, zalecany jest stopień ochrony przynajmniej IP65. W bardziej ekstremalnych warunkach, gdzie dojść może również do oblania czy chwilowego zanurzenia enkodera w cieczy, dostępne są przetworniki ze stopniem ochrony nawet IP69K. Warto również zwrócić uwagę na temperaturę otoczenia, gdzie zainstalowany zostanie nasz enkoder. Nie jest problemem, aby pracowały one od -40 °C nawet do +85 °C. Parametr ten jest jednak zawsze określany indywidualnie dla danych serii w kartach katalogowych.

Maciej Pabel
Specjalista od automatyki przemysłowej
https://apautomatyka.pl/

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry