Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak dobrać odpowiednią zmywarkę przemysłową?

Zmywarki przemysłowe
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Nie wystarczy, że zmywarka przemysłowa jest wysokiej jakości. Musi też być odpowiednio dopasowana do warunków panujących w lokalu gastronomicznym, bo tylko wtedy spełni swoją rolę. Jakie są najważniejsze kryteria wyboru takiego sprzętu?

Dlaczego właśnie zmywarka przemysłowa?

Profesjonalna zmywarka jest oczywiście droższa od sprzętu domowego, ale to uzasadniony wydatek. Zwykła zmywarka nie sprawdzi się nawet w bardzo małych lokalach, a co dopiero w dużych restauracjach, które obsługują wielu gości. Wystarczy porównać wydajność – w domowej zmywarce cykl mycia trwa nawet dwie godziny, w urządzeniu przemysłowym to zaledwie kilka minut. Do tego profesjonalna zmywarka zużywa znacznie mniej wody i detergentów, wyparza naczynia oraz je nabłyszcza, i jest w stanie usunąć nawet najtrudniejsze zabrudzenia bez wcześniejszego namaczania.

Jak dopasować zmywarkę?

Przemysłowa zmywarka ma swoje wymagania. Jeśli w kuchni w podłodze nie ma odpływu, konieczny będzie zakup modelu wyposażonego w pompę spustową. Ciśnienie wody musi mieć wartość minimum 3 barów, w przeciwnym razie urządzenie nie będzie dobrze funkcjonowało – jeśli w lokalu ciśnienie wody jest zbyt słabe, przyda się zmywarka z pompą wspomagającą płukanie naczyń. Zmywarka przemysłowa potrzebuje także odpowiedniego zasilania – 230 V albo 400 V. Modele z wyższym zasilaniem są bardziej wydajne i energooszczędne.

Wielkość samej zmywarki jest oczywiście dostosowana do ilości naczyń, jakie będą w użyciu. Jeśli kuchnia jest bardzo mała, dobrym rozwiązaniem będzie zmywarka kompaktowa, o takich samych właściwościach co pełnowymiarowe modele, tyle że bardziej ustawna.

Jaki rodzaj zmywarki?

Zmywarki przemysłowe Winterhalter są dedykowane określonym rodzajom naczyń i pod takim kątem warto wybierać sprzęt dla siebie. W kawiarni niezastąpiona będzie zmywarka do mycia szkła, sztućców i małych talerzyków deserowych, w większych lokalach, w których dużo się gotuje, niezbędna jest zmywarka do garnków oraz duża zmywarka na serwisy obiadowe. W stołówkach i większych restauracjach przyda się zmywarka kapturowa, o bardzo dużej wydajności, która może pracować non stop i oprócz zwykłego mycia zapewnia jeszcze wyparzanie naczyń.

Przy wyborze sprzętu warto też zwrócić uwagę na markę producenta – wysokiej klasy zmywarki są wyraźnie droższe, ale pod każdym względem przewyższają tańszą konkurencję, zużywają mniej energii i wody, nadają się do wieloletniej, intensywnej eksploatacji.