Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Właściwości laserów światłowodowych

wycinanie laserem
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

W dzisiejszych czasach zastosowanie lasera jest dosyć powszechne. Urządzenie stosuje się w wielu różnych branżach, aby móc działać z jak największą precyzją. W przemyśle laser umożliwia uzyskanie przedmiotów o określonej formie i kształcie. Pozwala na cięcie twardych materiałów, takich jak drewno czy stal, a także tych bardziej delikatnych, jak np. porcelana. Dodatkowo urządzenie może być stosowane również w trakcie spawania, stopowania lub hartowania. Wyróżnić można kilka rodzajów laserów. Każdy z nich ma inne zastosowanie i posiada charakterystyczne cechy. Jednym z popularnych rodzajów laserów jest laser światłowodowy, który wyróżnia się światłowodowym prowadzeniem wiązki. Jakie są jego główne właściwości?

Charakterystyka lasera światłowodowego

Lasery światłowodowe działają dzięki połączonym ze sobą diodom, które tworzą strumień laserowy. W przeciwieństwie do tradycyjnych laserów, w urządzeniach światłowodowych strumień jest przenoszony do głowicy poprzez światłowodowe włókno. Tego typu lasery są łatwe w użyciu i gwarantują wysoką jakość pracy, a także niezawodność. Dodatkowo w porównaniu do zwykłych laserów, działają bardziej stabilnie.

Używanie laserów światłowodowych nie jest bardzo kosztowne, dzięki ich odporności na zmienne warunki środowiskowe, a także na wysoką wydajność elektryczną i optyczną. Mogą z łatwością ciąć oraz znakować metalowe materiały. Z tego względu są coraz częściej i chętniej wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu, będąc elementem różnych maszyn, jak np. wycinarki laserowe bądź znakowarki.

Jakie jest zastosowanie laserów światłowodowych?

Lasery światłowodowe znajdują wykorzystanie w wielu różnych dziedzinach. Jedną z nich jest przemysł samochodowy, w którym użycie wycinarek laserowych do cięcia metalu będzie o wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem niż cięcie tradycyjnymi metodami.

Jak mówi specjalista z firmy Maszyny Polskie, specjalizującej się w sprzedaży wycinarek laserowychCięcie laserem światłowodowym zapewni nie tylko większe bezpieczeństwo pracy, ale także będzie dużo szybsze i łatwiejsze. Coraz bardziej popularne staje się wykorzystywanie go także w przemyśle metalurgicznym. Maszyny do cięcia z wykorzystaniem lasera są używane do obrabiania różnego rodzaju blach, ponieważ wykonują cięcie z jak największą precyzją, co jest szczególnie ważne zwłaszcza w przypadku skomplikowanych wzorów. Z kolei w przemyśle urządzeń AGD wykorzystanie wycinarek laserowych pozwoli na pełną optymalizację wydajności i obniży koszty produkcji.

Największe zalety laserów światłowodowych

W laserach światłowodowych światło jest generowane dzięki elastycznemu ośrodkowi, co sprawia, iż dostaje się do danego miejsca w dużo łatwiejszy sposób niż w przypadku zwykłych laserów. Taka właściwość zapewnia precyzyjniejsze cięcie laserowe oraz spawanie i gięcie różnego rodzaju metali. Ponadto lasery światłowodowe posiadają o wiele większą moc wyjściową niż inne rodzaje laserów. Dodatkowo są one dużo bardziej kompaktowe dzięki światłowodowi, który można zginać oraz zwijać. Zapewniają także lepszą prędkość cięcia oraz dokładniejsze wycinanie krawędzi.

Lasery światłowodowe posiadają wiele zalet, dzięki czemu są coraz chętniej wykorzystywane w różnych dziedzinach przemysłu. Maszyny i urządzenia z wykorzystaniem takich laserów mogą pracować dużo dokładniej, a także wydajniej.