Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak wybrać dobrą maszynę do cięcia wodą?

Cięcie wodą
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Nowoczesne technologie w zakładach produkcyjnych mają ogromny wpływ na wydajność całego przedsiębiorstwa, a nawet na koszt wytworzenia produktu. W efekcie można zaproponować klientom lepszą i tańszą ofertę. Dobrym przykładem nowoczesnego rozwiązania są maszyny do cięcia wodą. Znalezienie dobrego sprzętu nie jest jednak tak proste. Przed zakupem należy więc dokładnie zaznajomić się z maszyną, aby poznać wszystkie jej możliwości.

Technologia cięcia wodą – czego wymaga?

Pierwszym czynnikiem, który powinien zwrócić uwagę klienta, jest odporność elementów maszyny na szkodliwe działanie wody. Wydaje się to oczywistością, ale nie wszyscy producenci dbają o to w równy sposób. Tylko zaufane marki korzystają z najlepszych w tej kwestii rozwiązań. Dobrym przykładem są stosowane w wycinarkach wodnych Eckert osłony mieszkowe. Mają one na celu ochronę elementów jezdnych maszyny. Na dodatek istnieje opcja pełnego ocynkowania konstrukcji, która polepsza parametry antykorozyjne.

Nie mniejsze znaczenie ma jakość wykonania. Technologia Waterjet powinna zapewnić precyzję obróbki, w związku z czym sama maszyna musi być równie precyzyjnie zaprojektowana i wyprodukowana. Niedokładnie stworzone prowadnice czy elementy napędowe sprawiają, że jakość wyrobu znacznie spada. Oczywiście nie da się sprawdzić tego na pierwszy rzut oka. Dlatego warto poprosić producenta o zademonstrowanie działania maszyny lub przedstawienie dokumentów (zwłaszcza certyfikatów i atestów) potwierdzających zgodność procesu produkcyjnego z wymogami Unii Europejskiej.

Na koniec pozostaje kwestia wsparcia serwisowego. Kupując sprzed bezpośrednio od profesjonalnego producenta zawsze można liczyć na długi okres gwarancyjny, a także ofertę napraw pogwarancyjnych. Wytwórca zawsze ma dostęp do oryginalnych części, które mogą okazać się kluczowe dla długiego czasu eksploatacji maszyny.

Dodatkowe wyposażenie wycinarek wodnych

Standardowe wyposażenie maszyn nie zawsze wystarczy. Zwłaszcza, jeśli przedsiębiorstwo zaczyna szybko się rozwijać. Technologia cięcia wodą ma pewne ograniczenia, które ograniczają jej wydajność. Na szczęście uznani producenci – jak Eckert – umożliwiają doposażenie swoich maszyn w taki sposób, aby zwiększyć ich możliwości. Dla przykładu pięcioosiowa głowica Pro-X 3D zwiększa precyzję wykonania, co ma szczególne znaczenie przy najbardziej skomplikowanych projektach. A system zgrzebłowy przekłada się na zwiększoną skuteczność procesu filtracji. Z całą pewnością można więc stwierdzić, że wycinarki wodne z dodatkowym wyposażeniem należą do bardzo dobrych inwestycji dla każdej, nawet mniejszej firmy.

A może technologia waterjet z plazmą?

Jednym z ciekawszych, a przy okazji wyjątkowo korzystnych rozwiązań, jest maszyna łącząca ze sobą zalety technologii cięcia wodą oraz technologii plazmowej. Oferowany przez Eckert model Opal Waterjet Combo umożliwia automatyczne cięcie materiałów na oba sposoby. Efekty łatwo odczuć w kieszeni: firma może zaoszczędzić nawet do 70% na kosztach produkcji.

Wycinarka wodna Combo polecana jest zarówno niewielkim, jak i dużym firmom ze względu na swoją wydajność oraz wszechstronność.