Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Gdzie znajdują zastosowanie worki typu big bag?

Worki big bag
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Worki typu big bag należą obecnie do grupy najpopularniejszych zbiorników na towary o dużych rozmiarach. Dzięki swoim właściwościom worki te cechują się szerokim spektrum zastosowania. Korzysta się z nich w wielu branżach, przede wszystkim: budowlanej, rolnej, spożywczej, chemicznej, farmaceutycznej, wydobywczej czy produkcyjnej. Wszędzie tam ułatwiają one składowanie różnorodnych materiałów, przyspieszają ich załadunek i rozładunek oraz gwarantują bezpieczny transport.

Worki big bag – co to takiego?

Worki typu big bag to wielkogabarytowe opakowania dedykowane towarom, które wyróżniają się pokaźnymi rozmiarami lub dużą wagą. Tego typu kontenery przeznaczone są do magazynowania różnego typu materiałów, ułatwiają również przewożenie ich z jednej lokalizacji do drugiej. Cechy charakterystyczne, które odpowiadają za popularność takich worków, to przede wszystkim: funkcjonalność, elastyczność, ergonomiczność, szybkość napełniania i opróżniania oraz trwałość i wytrzymałość na uszkodzenia. Jako istotną zaletę takiego rozwiązania wskazuje się również możliwość optymalnego wykorzystania przestrzeni przeznaczonej na przechowywanie lub transport. Ponadto niektóre typy worków wielogabarytowych mogą być używane wielokrotnie. Praktyka pokazuje, że najczęściej worki typu big bag są stosowane względem materiałów sypkich, choć nie jest wykluczone wykorzystywanie ich również w innych przypadkach.

Duży wybór rozwiązań – szeroka gama zastosowań

Worki typu big bag już na stałe weszły do użytku w wielkich obiektach produkcyjnych. Jednak w zakresie prywatnym może z nich skorzystać każdy z nas, na przykład w trakcie remontowania mieszkania, czy oczyszczania przestrzeni wokół domu. Chcesz wiedzieć, gdzie najczęściej stosuje się takie worki oraz jakie materiały są za ich pomocą magazynowane i przewożone? Oto odpowiedź:

  • branża spożywcza – wszelkie produkty spożywcze, szczególnie te o sypkiej konsystencji m.in.: kasza, ryż, mąka, cukier, sól.
  • branża rolnicza – odpady bio oraz wszystkie uprawiane warzywa oraz owoce, a także zboża: żyto, pszenica, owiec, proso, jęczmień, czy kukurydza.
  • branża budowlana i wydobywcza – kostka brukowa i granitowa, gruz i inne odpady budowlane, piasek, węgiel, kruszywa, ziemia, trawa oraz żwir.
  • branża chemiczna i farmaceutyczna – nawozy sztuczne, granulaty, chemikalia, materiały niebezpieczne.

Jak wybrać odpowiedni rodzaj worków typu big bag?

Dobór wielkości konkretnego worka big bag uzależniony jest od rodzaju towarów, względem których znajdzie on zastosowanie. Należy zwrócić uwagę także na materiał, z jakiego jest on wykonany. Kontenery, które mają stanowić ochronę przed wilgocią, produkowane są z tkaniny powlekanej. Natomiast opakowania umożliwiające przepływ powietrza wytwarza się z tkaniny niepowlekanej. Należy wybrać również worki na piasek i inne materiały, które będą posiadały określoną ilość uchwytów. Element ten jest niezbędny przy zapełnianiu worka oraz rozładowaniu towarów. Uwzględnienie tych wszystkich kryteriów pozwoli wybrać worek, który sprawdzi się w praktyce.

Źródło zdjęć: freepik.com