© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Polipropylen – właściwości i zastosowanie

polipropylen
 |  Redakcja  |  Przemysł

Wiele dziedzin przemysłu poszukuje w dzisiejszych czasach nowych rozwiązań, które przyspieszyłyby procesy produkcyjne, wpłynęły na ekonomię, a jednocześnie charakteryzowały się najwyższą jakością. Z tego powodu tradycyjne materiały coraz częściej zastępuje się tworzywami sztucznymi o udoskonalanych na bieżąco parametrach. Jednym z przykładów jest polipropylen, który będzie przedmiotem naszego artykułu. Podpowiadamy, jakie są jego właściwości i zastosowanie.

Polipropylen należy do tworzyw sztucznych konstrukcyjnych. O to, czym one są zapytaliśmy przedstawiciela firmy CmplastTworzywa sztuczne konstrukcyjne są to materiały, które składają się z polimerów syntetycznych bądź też polimerów naturalnych poddanych modyfikacjom. Stosowane są jako elementy maszyn i urządzeń spotykanych w wielu gałęziach gospodarki. Często stanowią alternatywę dla komponentów metalowych i coraz bardziej zyskują na popularności za sprawą swoich właściwości, dzięki którym świetnie nadają się do obróbki, twierdzi nasz rozmówca. Warto wspomnieć również o tym, że tworzywa tego typu są odpowiednie do różnych metod obrabiania – zarówno frezowania, jak i toczenia CNC, a także obróbki konwencjonalnej czy nawet spawania.

Właściwości polipropylenu

Jednym z najpopularniejszych tworzyw sztucznych konstrukcyjnych jest polipropylen. Otrzymywany jest on w wyniku polimeryzacji propenu pozyskiwanego z ropy naftowej. Polipropylen jest materiałem o wysokiej elastyczności, reagującym na zmiany temperatur. Ponadto jest szeroko wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu, a swoją popularność zawdzięcza wielu pożądanym w procesach produkcyjnych właściwościom. Należy do nich chociażby możliwość poddawania różnorodnym formom obróbki, w tym również spawania, które w jego przypadku wymaga temperatury 160°C.

Do najważniejszych cech polipropylenu należą:

  • bardzo mała gęstość w porównaniu do innych polimerów,
  • wysoka odporność chemiczna na niektóre kwasy, oleje i tłuszcze,
  • podatność na działanie wysokiej temperatury,
  • obojętność chemiczna,
  • bezwonność i bezbarwność,
  • niepodatność na działanie wody.

Zastosowanie polipropylenu

Polipropylen to tworzywo sztuczne konstrukcyjne, które ma szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym ze względu na fakt, że jest nietoksyczny i nieszkodliwy dla ludzi. Produkuje się z niego opakowania, pojemniki, puszki, butelki oraz słoje. Obojętność fizjologiczna polipropylenu pozwala również na produkcję zabawek dla dzieci oraz sprzętu AGD.

Jedną z jego ważniejszych cech jest także wytrzymałość, dzięki czemu wykorzystuje się go również w budownictwie i motoryzacji. Jest podstawowym materiałem potrzebnym do produkcji izolacji piankowych, kabli, zderzaków, przewodów instalacji gazowej oraz osprzętu do centralnego ogrzewania. Materiał ten ma także zastosowanie w przemyśle chemicznym, laboratoryjnym oraz chemicznym, a co ciekawe wykorzystuje się go również do produkcji mebli.

Podsumowując, polipropylen to materiał o wszechstronnym zastosowaniu w wielu gałęziach gospodarki. Łatwość obróbki oraz doskonałe właściwości sprawiają, że jest niezwykle przydatny zarówno w przemyśle spożywczym, jak i motoryzacyjnym. 

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry