Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Kiedy kupić, a kiedy wynająć agregat prądotwórczy?

agregat prądotwórczy
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł


W dzisiejszych czasach trudno nam obejść się bez energii elektrycznej. Dostęp do prądu jest dla nas zupełnie niezbędny by móc sprawować codzienne obowiązki domowe i zawodowe.

Problem pojawia się kiedy nagle, dostęp do energii elektrycznej zostanie ograniczony. Wówczas na ratunek przychodzi agregat prądotwórczy, który możesz kupić lub wynająć na określony czas - poniżej wyjaśniamy, która z opcji jest najbardziej korzystna w różnych okolicznościach.

W przypadku uniemożliwionego dostępu do energii elektrycznej agregat prądotwórczy możemy kupić lub wynająć w odpowiedniej firmie. Decyzja, którą z opcji wybierzemy zależy przede wszystkim od tego na jak długo potrzebujemy generatora i jakimi środkami pieniężnymi dysponujemy.  

Wynajem agregatu prądotwórczego

Wypożyczenie generatora prądu na określony czas dużo lepiej sprawdza się w sytuacji, kiedy alternatywy potrzebujemy na krótko i nie mamy w planach częstego powracania do tego rozwiązania. Na wynajem najczęściej decydujemy się w przypadku sytuacji, które wydarzyły się w naszym domu, losowe zdarzenia w pracy, a nawet organizując imprezę w plenerze (festyny, pikniki, pokazy, itd.). Urządzenie może działać samodzielnie lub być uzupełnieniem zasilania. Firmy oferujące wynajem generatorów dysponują sprzętem dostosowanym do konkretnych sytuacji i potrzeb. Do wyboru mamy szeroką gamę modeli urządzeń stacjonarnych i mobilnych o różnym zakresie dostępnej mocy i przeznaczeniu. Wynajmując urządzenie w profesjonalnej firmie nie będziesz musiał martwić się o wybór odpowiedniego modelu, transport urządzenia i podłączenie go na miejscu, w większości ofert wypożyczalni, takie udogodnienia zawarte są w cenie. Co więcej, późniejsze utrzymanie sprzętu, jego naprawa czy konserwacja pozostaną w gestii firmy, a nie Twojej, jak jest w przypadku urządzenia nabytego na własność.

Jak wygląda procedura wynajmu

Procedura wynajmu generatora prądu nie jest skomplikowana, a całe zadanie nie trwa długo. W wypożyczalni znajdziesz wiele modeli i rodzajów sprzętu, Twoim najważniejszym zadaniem będzie wybór tego, który w danej sytuacji sprawdzi się najlepiej. Decyzja w dużej mierze zależeć będzie od miejsca przeznaczenia i czy agregatu potrzebujesz np. do własnego domu, na budowę, sprzętu elektronicznego - zasilania komputerów, narzędzi itd. Elektronarzędzia do właściwego działania potrzebować będą mocy 400V. W domu naszym głównym celem będzie utrzymanie pracy sprzętu RTV i AGD i tutaj moc urządzenia zależna jest indywidualnie, a o konkrety będziesz mógł zapytać specjalistę w wypożyczalni. Ważna jest jednak marka urządzenia i jest to kolejny i jeden z ważniejszych etapów jakie będziesz musiał wziąć pod uwagę podczas wynajmu. Z przeprowadzonych badań wynika, że w wyjątkowych sytuacjach najlepiej sprawdzają się urządzenia firmy Honda oraz CAT, są one dość popularne dlatego też znajdziesz je w profesjonalnych wypożyczalniach. Jedną z nich jest Dinamo wynajmująca agregaty od 2 do 1500 kVa.

Po dokonaniu wyboru, najemca musi zdecydować czy decyduje się na użytkowanie urządzenia samodzielnie czy też potrzebna jest mu kompleksowa obsługa. Jeżeli stwierdzisz, że chcesz działać samodzielnie ale martwisz się, że nie posiadasz wystarczającej wiedzy na ten temat, możesz skorzystać z szybkiego szkolenia organizowanego specjalnie dla Ciebie przez profesjonalistów. Podczas takiego szkolenia, pracownik wypożyczalni dokładnie wyjaśni Ci działanie generatora i powie jak z niego korzystać.

Dodatkowo, nawiązując współpracę z jedną z firm możesz skorzystać z możliwości transportu na miejsce docelowe i montażu sprzętu. Każda decyzja uwzględniana jest na umowie najmu, ustalasz na niej również termin wynajmu i dzień, w którym sprzęt zwracasz.
  awaria prądu na stacji paliw zasilanie z agregatu

Zakup generatora prądu

Kupno generatora prądu na własność to inwestycja, która szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku dużych lub średnich firm, gdzie energia elektryczna jest niezbędna. Każdy przedsiębiorca z pewnością dobrze zna sytuację kiedy praca całego zespołu zostaje przerwana i niemożliwa z powodu braku prądu. Na taką ewentualność szczególnie narażone są firmy budowlane lub te pracujące w terenie, gdzie dostęp do energii elektrycznej może być znacząco ograniczony.

Z możliwości urządzenia korzystać możemy również we własnym domu używając go jako stałego elementu instalacji elektrycznej. W sytuacji kiedy nagle dostęp energii elektrycznej zostaje ograniczony, dzięki odpowiedniemu montażowi urządzenie uruchamia się automatycznie i pełni rolę generatora prądu. Przy takim rozwiązaniu warto zastosować jeszcze zasilacz UPS, szczególnie w przypadku gdy nie chcemy utracić zasilania nawet na moment. O montażu urządzenia w domu nie możesz jednak decydować sam, a działanie należy zgłosić do Zakładu Elektrycznego i uzyskać tam niezbędną zgodę. Aby jednak wszystko mogło działać tak jak należy, niezbędne jest sprawdzenie pracy generatora tak, aby spełniał on wszelkie normy pod względem jakości i bezpieczeństwa użytkowania.

Diesel, benzyna czy LPG - Jaki sprzęt wybrać?

Najlepszą opcją wynajmu okazuje się agregat zasilany benzyną - ich eksploatacja jest tańsza. Ta kwestia jest szczególnie istotna w sytuacjach kiedy urządzenie nabywamy na własność, agregat zasilany benzyną zwyczajnie łatwiej jest utrzymać, a naprawa w przypadku usterki trwa krótko.

Agregat prądotwórczy z zasilaniem diesel lub LPG dobrze sprawdza się w firmach gdzie sprzęt działa nieprzerwanie przez dłuższy czas. Taki wariant na dłuższą metę charakteryzuje się dużo lepszą wytrzymałością i trwałością.

Ważne: Zarówno podczas wynajmu jak i kupna sprzętu zwróć uwagę na wielkość zbiornika paliwa. Im większy zbiornik, tym generator pracował będzie dłużej i efektywniej. 

Wynajem lub kupno agregatu prądotwórczego to często jedyny ratunek w przypadku kiedy dostęp do energii elektrycznej ograniczony jest chwilowo lub znajdujemy się w miejscu gdzie jest on całkowicie niemożliwy. O tym czy bardziej opłaca się kupno czy wynajem decyduje wiele czynników, a decyzja o wyborze odpowiedniego wariantu powinna zostać podjęta świadomie z uwzględnieniem tego na jak długo potrzebujemy sprzętu i jaką funkcję ma on pełnić.