Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Rodzaje tarcz do przecinarek

tarcze do przecinarek
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Wybranie porządnej przecinarki do metalu to dopiero połowa drogi do sukcesu. Bardzo ważne jest również to, aby do sprzętu dobrać najlepsze tarcze, co niestety nie jest prostym zadaniem. Dzięki kilku naszym cennym wskazówkom i poradom dowiedzą się Państwo, na co należy zwrócić szczególną uwagę, aby wybrać najlepsze tarcze do przecinarek.

Rodzaj obrabianego materiału ma znaczenie

Aby wybrać porządne tarcze do przecinarek należy zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj posiadanego sprzętu, ale również na materiał, z którym będziemy pracować. Producenci mają w swojej ofercie sprzedażowej niezawodne tarcze do betonu, asfaltu, kamienia, glazury, materiałów ognioodpornych i wielu innych materiałów budowlanych, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.

Idealne dopasowanie tarczy do przecinarki

Tarcze do przecinarek można wykorzystać nie tylko do stacjonarnego sprzętu przecinającego, ale również do sprzętu mobilnego, który w ostatnim czasie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Na półkach sklepowych można znaleźć profesjonalne tarcze do przecinarek ręcznych, modeli o napędzie spalinowym i elektrycznym. Dostępne są także specjalne typy tarcz do metalu, które przeznaczone są do sprzętu profesjonalnego. Do użytku amatorskiego najczęściej wybiera się klasyczne tarcze o średnicy od 115 do 380 mm. Jeżeli chodzi o profesjonalne przecinarki, to dostępne są tarcze o średnicy od 600 do nawet 650 mm. Do betonu i cegły można wybrać także niezawodne łańcuchy diamentowe, a do drewna profesjonalne tarcze łańcuchowe ze stali.

Profil tarczy ma znaczenie

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, aby przy zakupach zwrócić uwagę na profil tarcz, który wbrew pozorom odgrywa bardzo ważną rolę. Do metalu i glazury najczęściej stosowane są tarcze płaskie. Przy cięciu ceramiki i marmuru zdecydowanie lepszym wyborem są tarcze o ostrzu z profilem ciągłym. Wielu producentów ma w swojej ofercie sprzedażowej tarcze o ostrzu segmentowym, które dzięki specjalnym wcięciom i odstępom bez problemu poradzą sobie z cięciem betonu i cegły.

Tryb pracy

Tarcze do metalu należy umiejętnie dopasować także do trybu pracy. Jedne tarcze przeznaczone są do przecinania na sucho, a zupełnie inne do przecinania na mokro. Dostępne są także uniwersalne tarcze, które bez problemu można wykorzystać przy obu formach pracy.

Kluczowe parametry

Jak łatwo się domyślić wybierając tarcze należy zwrócić uwagę również na ich grubość. Ogromną rolę odgrywa także średnica tarcz i średnica otworu. Na półkach sklepowych dostępne są cienkie tarcze o grubości ok. 1 mm, jak i również dość grube tarcze, które przekraczają 30 mm. Średnicę otworu należy oczywiście umiejętnie dopasować do przecinarki. Z praktycznego punktu widzenia najlepszym wyborem są tarcze z możliwością regulacji średnicy otworu.
Szukasz dobrej tarczy do przecinarkek? Sprawdź ofertę Bomar.

Tarcza do piły jak wybrać?

Jak wspomniano we wstępie wybranie porządnej tarczy do przecinarek nie jest prostym zadaniem. Osoby, które nie znają się na tego typu sprzęcie, przy zakupach powinny skorzystać z fachowego doradztwa sprzedawcy. Najbezpieczniejszym wyborem są oczywiście certyfikowane tarcze od renomowanych producentów, które w swojej klasie i w swojej cenie nie mają sobie równych. Uważać należy z kolei na chińskie tarcze, których niestety jest pełno na aukcjach internetowych.