© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

  • Home
  • Przemysł
  • Czym się kierować przy wyborze stacji uzdatniania wody?

Czym się kierować przy wyborze stacji uzdatniania wody?

stacja uzdatniania wody
 |  Redakcja  |  Przemysł

Czysta woda niezbędna jest nie tylko do celów komunalnych, ale również do zastosowań przemysłowych. Do jej oczyszczania stosuje się stacje uzdatniania wody. Jest to zespół współdziałających urządzeń i filtrów. Nadają one wodzie właściwości, które umożliwiają wykorzystanie jej do określonych celów. Z takim założeniem należy wychodzić podczas wyboru odpowiedniej stacji uzdatniania wody. Sprawdź, czym się przy tym kierować.

Stacja uzdatniania wody – kilka słów wyjaśnienia

Do oczyszczania wody stosuje się nowoczesne systemy i urządzenia pozwalające na wyeliminowanie zanieczyszczeń stałych, biologicznych i chemicznych. Filtracja mechaniczna to pierwszy i niezbędny etap uzdatniania wody. Polega na wyeliminowaniu takich zanieczyszczeń jak piasek, rdza oraz innych elementów stałych, które mogą znaleźć się w wodzie wodociągowej lub studziennej. Filtracja mechaniczna nie tylko uzdatnia wodę użytkową, ale ochroni instalacje, armatury i urządzenia przed zanieczyszczeniami, nadmiernym zużyciem i awariami.

„Istotnym procesem w uzdatnianiu wody – wyjaśniają specjaliści z firmy Global Concepts 2000 Polska – jest odżelazianie i odmanganianie. Wody z ujęć głębinowych charakteryzują się podwyższoną zawartością manganu i żelaza oraz obecnością siarkowodoru i amoniaku. W celu ich usunięcia stosuje się metodę zamiany tych związków w formy trudno rozpuszczalne, które łatwo zatrzymać na drodze filtracji na odpowiednim złożu. Rodzaj złoża w filtrze dopasowuje się do cech fizykochemicznych wody, którą poddaje się oczyszczeniu”.

Zmiękczanie wody ma znaczenie

Nadmierna twardość wody jest przyczyną powstawania kamienia kotłowego w instalacjach wodociągowych, urządzeniach grzewczych, sprzętach AGD, a także w instalacjach przemysłowych. Uzdatnienie wody odbywa się na bieżąco, w momencie jej poboru i odbywa się na drodze wymiany jonowej. Woda przepływa przez znajdujące się w zmiękczaczu złoże jonowymienne. Zmiękczanie twardej wody polega na wymianie jonów wapnia i magnezu na jony sodu. Podczas przepływu wody przez urządzenie zawarte w niej kationy wapnia i magnezu są zatrzymywane na powierzchni złoża, a woda zmiękczona staje się wzbogacona o jony sodu. Warto zaznaczyć, że jest to pierwiastek, który nie ma wpływu na smak wody.

Jak jeszcze można uzdatnić wodę?

Stacje uzdatniania wody mogą również oczyszczać wodę poprzez usuwanie chloru lub jego związków, które niezbędne są podczas dezynfekcji wody w ujęciach komunalnych. Do tego celu używa się specjalnych filtrów wypełnionych węglem aktywny. Kolejnym procesem w uzdatnieniu wody jest jej demineralizacja, czyli wyeliminowanie zawartych w wodzie minerałów. Do tego stosuje się metodę odwożonej osmozy. Jest to proces membranowy pozwalający na oddzielenie zanieczyszczeń rozpuszczalnych i koloidalnych znajdujących się w wodzie. 

Stacje uzdatniania wody można komponować z wielu urządzeń filtrujących. Inny zestaw filtrów wymagany będzie do zastosowań domowych, zupełnie inny do potrzeb przemysłowych. Inny w przypadku uzdatniania wody wodociągowej, a inny podczas uzdatnienie wody z ujęcia głębinowego. Rodzaj stacji uzdatniania wody i konfiguracja urządzeń i filtrów zależeć będą od rodzaju zanieczyszczeń wody i jej własności fizykochemicznych oraz zastosowań wody uzdatnianej. Przy montażu odpowiedniej stacji do uzdatniania wody należy kierować się przede wszystkim aktualnym stanem własności wody i koniecznie przeprowadzić jej badania laboratoryjne. Warto też przy wyborze konkretnego rozwiązania skorzystać z pomocy doświadczonych firm, które dopasują stację uzdatnienia wody do konkretnych potrzeb.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry