Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Co zaliczamy do zawiesi specjalnych?

zawiesie specjalne
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Transport półproduktów, jak i gotowego asortymentu w obrębie hal produkcyjnych, czy magazynowych bardzo często wiąże się z koniecznością dopasowania odpowiedniego sprzętu. W wielu przypadkach towar jest na tyle unikatowy, że warto zastosować specjalny rodzaj zawiesi, które montuje się na suwnicy. Przy ich pomocy można bezpiecznie przenosić elementy we wskazane miejsca przechowywania. Zobacz, czym charakteryzuje się tego typu aparatura.

Czym są zawiesia specjalne i jak powstają?

Zawiesie specjalne to dodatkowe wyposażenie, które stosuje się, chcąc poprawić funkcjonalność urządzenia dźwignicowego. Najczęściej używa się ich w połączeniu z:

  • suwnicami,
  • żurawiami (zdecydowanie rzadziej).

Warto zaznaczyć, że nie jest to wyposażenie stałe. Dzięki temu można pozwolić sobie na dowolne zmiany w trakcie pracy. W ten sposób akcesoria umożliwiają transport różnego rodzaju materiałów. W przypadku dźwignicy element ten podwiesza się przy wykorzystaniu zblocza z hakiem lub za pomocą trawersy.

Zawiesie wykonuje się z różnych materiałów, tym samym ich konstrukcja nie zawsze jest taka sama. Dopasowuje się je uwzględniając produkty lub substancje, które transportuje się przy ich użyciu. Wybór właściwej zawiesi jest niezwykle istotne, ponieważ ma wpływ na bezpieczeństwo ładunku, jak i osób, które znajdują się w pobliżu wykonywanych prac – zauważa specjalista z PPHU BESTEMA S.C..

Sposoby zastosowania zawiesi specjalnych

Zawiesie specjalne umożliwiają przedsiębiorstwom wygodne podwieszanie różnego rodzaju ładunku. Jest to grupa elementów, które wykorzystuje się w budownictwie oraz przemyśle. Najczęściej wybieranymi są warianty pasowe lub wężowe. Poddane właściwym modyfikacjom – np. poprzez zastosowanie dodatkowych rękawów ochronnych, czy haków zyskują na funkcjonalności.

Specjalistyczne wyposażenie tego typu wybiera się między innymi do transportu towarów spaletowanych. Wówczas zawiesia montowane np. na suwnicy zastępują tradycyjny wózek widłowy. W przypadku konieczności przeniesienia w inne miejsce ogniw betonowych używa się zawiesi, które mają możliwość regulacji. Ta pozwala wygodnie je dopasować do różnej średnicy elementów.

Wybór zawiesi specjalnych i kontrola ich stanu technicznego

Wybierając zawiesie specjalne, warto postawić na sprawdzonego producenta z doświadczeniem. Dodatkowym atutem, jaki zapewniają wyłącznie profesjonalni dostawcy, jest możliwość dopasowania zawiesi specjalnej pod indywidualne zapotrzebowanie, czy uwagi klienta.

W celu obsługi zawiesi, jak również wykonywania kontroli stanu technicznego niezbędne są specjalne uprawnienia, a także wiedza techniczna. Wówczas możliwa jest rzetelna ocena elementu i wykrycie ewentualnych nieprawidłowości przekładających się na brak bezpieczeństwa w trakcie pracy. Zazwyczaj regularnymi przeglądami i ewentualnym serwisem zajmuje się zewnętrzna jednostka. Zdarza się, że taką usługę oferuje dystrybutor, u którego nabywa się wyposażenie.