Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Spawarki MMA - gdzie znajdują zastosowanie i ile kosztują?

spawarka mma
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Spawarki mma zdobywają z miesiąca na miesiąc coraz większą popularność, dlatego też tym bardziej warto dowiedzieć się o nich nieco więcej. Niniejszy artykuł to idealny wybór właśnie dla tych osób, które chcą poznać największe atuty spawarek mma i dowiedzieć się jednocześnie, w jakich pracach najlepiej one się sprawdzą.

Dla kogo?

Nowoczesna spawarka mma dostępna jest w bardzo atrakcyjnej cenie, dlatego też z jej dobrodziejstwa bardzo często korzystają osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze spawaniem. Olbrzymim atutem spawarek tego typu jest także prosta obsługa oraz to, że sprzęt nie jest drogi w eksploatacji. Do domowych prac w zupełności wystarczą spawarki mma do 500 zł. Co prawda sprzęt ten będzie mniej wydajny, ale przy typowych pracach w zupełności wystarczy. Dla wielu osób dużym atutem spawarek mma może okazać się również to, że w ich przypadku nie ma potrzeby dokupowania butli, reduktorów i wielu innych akcesoriów.

Jakie zastosowanie?

Popularna metoda mma znajduje szerokie zastosowanie przede wszystkim przy spawaniu różnorodnych konstrukcji stalowych i rurociągów. Oryginalna spawarka mma doskonale sprawdzi się w tych miejscach, do których dostęp jest utrudniony. Niespotykaną mobilność docenią przede wszystkim osoby, które mają do wykonania prace na wysokościach. Mało osób zdaje sobie sprawę również z tego, że metoda mma doskonale sprawdzi się również pod wodą. Profesjonalne spawarki mma wykorzystywane są na szeroką skalę do spawania różnych metali oraz ich stopów. Mowa tutaj między innymi o żeliwie, miedzi albo niklu.

Amperaż ma znaczenie

Aby wybrać wysokiej jakości spawarkę mma należy zwrócić uwagę na jej amperaż. Jak powszechnie wiadomo im większy jest amperaż, tym oczywiście zdecydowanie bardziej uniwersalna jest spawarka. Jeżeli chodzi o najtańsze modele dostępne na rynku, to najczęściej posiadają one amperaż na poziomie 150 A. Sprzęty tego typu są dobrym wyborem dla osób, które posiadają sieć elektryczną, która nie jest przystosowana do przenoszenia dość dużych obciążeń. Po mniejsze spawarki powinny sięgnąć także te osoby, które zmagają się z częstymi spadkami napięcia. Dla osób, które nie mają takich problemów najlepszym wyborem są spawarki o amperażu 200 A. Dla firm, które dość często spawają zdecydowanie lepszym wyborem są jeszcze mocniejsze modele.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze nowej spawarki mma?

Dobra spawarka mma powinna posiadać wytrzymałą obudowę. Sprzęt do spawania powinien być odporny nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale również na przypadkowe zalanie wodą. Godne polecenia są modele, które w całości wykonane są z metalu. Jeżeli chodzi o uchwyt transportowy, to warto zwrócić uwagę na to, aby był on solidnie przymocowany i odpowiednio wyprofilowany. Mobilność sprzętu ma duże znaczenie przede wszystkim wtedy, gdy będzie on wykorzystywany w domowym użytku. Na rynku dostępne są spawarki mma od 6 do nawet 20 kg. Przydać może się również czytelny wyświetlacz, dzięki któremu bardzo szybko będzie można ustawić poszczególne parametry pracy spawarki.

Spawarki mma cena

Wybór spawarki w dużej mierze uzależniony jest od jej przeznaczenia, a dokładniej mówiąc od rodzaju pracy przy których będzie ona najczęściej użytkowana. Najtańsze są oczywiście urządzenia używane, które bez problemu można kupić na aukcjach internetowych. Używane spawarki, które umożliwiają spawanie metodą MMA, można kupić już od 200 zł. Niewielkie spawarki inwertorowe jak wspomniano powyżej to wydatek około 500 zł. Umożliwiają one oczywiście wykorzystanie popularnych elektrod z otuliną. Jeżeli chodzi o maksymalny prąd spawania, to wynosi on 65 A. Większe modele (o maksymalnej wartości prądu spawania na poziomie 165 A) kosztują około 1 500 zł. W gotowych zestawach bardzo często znajdują się elektrody i profesjonalna maska spawalnicza. Najdroższe są modele, które umożliwiają nie tylko spawanie metodą MMA, ale również spawanie TIG. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że klasyczne spawarki MMA nie są zaopatrzone w specjalny elektrozawór gazu osłonowego. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że niezbędne jest użycie dodatkowego uchwytu spawalniczego TIG, który posiada zaworek ręczny.

Jakie są największe zalety spawania metodą MMA?

Dla wielu osób jedną z największych zalet spawarek mma jest to, że oferują one spawanie nie tylko stali niestopowych i stopowych, ale również miedzi, żeliwa i niklu. Uzyskane przy spawaniu spoiny mogą pochwalić się wysoką jakością i rewelacyjnymi właściwościami mechanicznymi. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że jakość spoin zależy nie tylko od sprzętu, ale również od umiejętności spawacza. Metodę MMA bez żadnego większego problemu można śmiało wykorzystać do spawania bardzo cienkich elementów (nawet do 1,5 mm). Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby zmierzyć się z dość grubymi elementami. Nowoczesne spawarki mma są bardzo proste w obsłudze, dzięki czemu poradzą sobie z nimi nawet osoby początkujące. Większość urządzeń przystosowanych jest do spawania wieloma innymi metodami.

Jakie wady?

Spawarka mma ma oczywiście nie tylko same zalety, ale również kilka wad o których należy zawsze pamiętać. Największym problemem dla wielu użytkowników jest dość mała prędkość spawania. Nie można zapominać także o konieczności przerywania prac na wymianę topiącej się elektrody. Sporo cennego czasu traci się również na usuwaniu zbędnego żużla. Wielu spawaczy, którzy korzystają z metody mma często narzeka na dużą ilość wydzielanych gazów.

Rodzaje elektrod mma

Osoby, które planują zakup spawarki mma powinny zwrócić uwagę nie tylko na cenę sprzętu, ale również na rodzaj i cenę samych elektrod. Przy spawaniu mma wykorzystuje się elektrody o otulinie kwaśnej i otulinie rutylowej. Do spawania rurociągów przemysłowych bardzo często wykorzystuje się także elektrody z otulinami celulozowymi. Nie można zapominać także o elektrodach z otuliną zasadową, które charakteryzują się wysoką plastycznością spoiwa i dużą odpornością na zimne/gorące pękanie. Osoby, które nie wiedzą jakie elektrody wybrać powinny skorzystać z fachowego doradztwa.